kpb

19. Festiwal Filmu Niemego - Pola, Polonia, Polonica

19. FESTIWAL FILMU NIEMEGO
Pola, Polonia, Polonica
6-9 grudnia 2018
Kino Pod Baranami

|| 19th Silent Film Festival
Pola, Polonia, Polonica
December 6-9, 2018

(for English version click HERE)

 

 

W dniach 6-9 grudnia Fundacja dla Kina oraz Kino Pod Baranami zapraszają na 19. Festiwal Filmu Niemego, który oferuje podróż w czasie do początków istnienia kinematografii. Pokazom filmów niemych towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu uznanych artystów z Polski i ze świata.

 

W nawiązaniu do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, tegoroczna edycja Festiwalu Filmu Niemego upłynie pod hasłem Pola, Polonia, Polonica. Oprócz prezentowania polskich filmów, Festiwal podąża również śladem polskich miejsc i postaci w światowym kinie niemym, a także wybitnych twórców filmowych, którzy urodzili się na ziemiach polskich oraz niezrównanej Poli Negri, pierwszej polskiej aktorki, która urzeczywistniła sen o hollywoodzkiej karierze.

 

Apolonia Chałupiec, którą cały świat poznał jako Polę Negri, otworzyła drogę do Fabryki Snów takim ikonom światowego kina jak Marlena Dietrich czy Greta Garbo. Krakowskich widzów oczaruje już podczas otwierającego Festiwal pokazu filmu Bestia Aleksandra Hertza w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”. Aktorka wcieliła się w dziewczynę, która wykorzystuje swoją urodę i spryt w walce o lepsze życie. W ramach Festiwalu zaprezentowana zostanie wersja zrekonstruowana cyfrowo przez Filmotekę Narodową. Projekcji towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu cenionego na całym świecie zespołu Kroke, który po 20 latach powraca na Festiwal Filmu Niemego z unikalną mieszanką muzyki klezmerskiej, etnicznej i jazzowej. Organizator przed występem poinformuje publiczność i fotoreporterów, o możliwości robienia zdjęć tylko podczas pierwszego utworu, nie dłużej jednak niż pięć minut. Po seansie, Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny zaprasza na lampkę wina.

Wkrótce po premierze Bestii, Pola Negri wyjechała do Niemiec, gdzie zagrała m.in. w prezentowanym w ramach Festiwalu filmie Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów. Reżyser Eugen Illés obsadził ją w roli modelki, która zakochuje się w pewnym młodym kompozytorze. Wkrótce odkrywa, że kariera jej ukochanego zależy od wpływowego mecenasa, któremu ona sama wpadła w oko. Podczas krakowskiego pokazu film zostanie wyświetlony w wersji odrestaurowanej cyfrowo z nową ścieżką dźwiękową autorstwa Jerzego Maksymiuka.

Pierwszą polską gwiazdę filmową uczestnicy Festiwalu będą mogli podziwiać również w komediodramacie Hotel Imperial, jedynym zachowanym w całości hollywoodzkim dziele szwedzkiego reżysera Mauritza Stillera. To pełna uroku historia miłości rannego węgierskiego oficera i rezolutnej pokojówki, która pomaga mu ukryć się przed wrogiem w przygranicznym hotelu. Dopełnieniem seansu będzie pokaz odrestaurowanego cyfrowo filmu Primabalerina tego samego reżysera. To przejmująca opowieść o miłości utalentowanej tancerki i wiejskiego muzykanta z małej polskiej wsi na terenie zaboru rosyjskiego, którym na drodze do szczęścia staje pewien podstępny hrabia.

Znakomitym uzupełnieniem opowieści o jednej z najbardziej fascynujących postaci w historii polskiego kina będzie pokaz filmu dokumentalnego Pola Negri: Życie jest snem w kinie. Wykorzystując rozmowy z krytykami, znawcami kina, a także przyjaciółmi aktorki, Mariusz Kotowski, amerykański reżyser polskiego pochodzenia, odtworzył jej drogę od nikomu nieznanej Apolonii Chałupiec do absolutnej legendy kina.

 

Pola Negri to niejedyna gwiazda Hollywood polskiego pochodzenia, której filmy zaprezentowane zostaną podczas tegorocznej edycji Festiwalu. Na ekranie Kina Pod Baranami pojawi się także gwiazda teatru i filmu w języku jidysz, niezrównana Molly Picon, czyli Małka Opiekun, urodzona w Nowym Jorku w rodzinie żydowskich emigrantów z Polski. Popularną aktorkę widzowie zobaczą w urokliwej komedii Wschód i Zachód, której akcja toczy się w tradycyjnym żydowskim sztetlu na terenie Galicji. Molly Picon wcieliła się w zwariowaną Amerykankę, która wprowadza nie lada zamieszanie podczas wizyty w rodzinnych stronach swojego ojca.

Polskie korzenie mają również Robert Siodmak (Zabójcy), urodzony w Suchej Beskidzkiej Billy Wilder (Pół żartem, pół serio), czy pochodzący z Rzeszowa Fred Zinnemann (W samo południe), czyli twórcy filmu Ludzie w niedzielę, którego wyjątkowy pokaz odbędzie się w sobotni wieczór w Kijów Centrum. Festiwal Filmu Niemego i Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie po raz pierwszy łączą siły i zapraszają na seans filmowy z muzyką na żywo w wykonaniu islandzkiego duetu MÚM. Podczas krakowskiego koncertu na scenie pojawi się duet założycieli, czyli Gunnar Örn Tynes oraz Örvar Smárason.

Ludzie w niedzielę to stworzony na wzór symfonii miejskich portret młodych mieszkańców Berlina lat 20., a zarazem niekonwencjonalna próba uchwycenia pokolenia nieświadomego jeszcze, jaki los czeka ich wraz z dojściem do władzy Adolfa Hitlera. Współorganizatorami pokazu są: Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe. Partnerem wydarzenia jest Goethe-Institut w Krakowie.

 

Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości, organizatorzy Festiwalu zapraszają do wspólnego świętowania podczas pokazów znakomitych filmów niemych, których tło stanowią kluczowe momenty w polskiej historii. Na ekranie pojawi się m.in. odrestaurowany cyfrowo film Szachista w reżyserii Raymonda Bernarda rozgrywający się tuż po I rozbiorze Polski, w 1772 roku. To zrealizowana z rozmachem patriotyczna baśń o polskim szlachcicu, który trafia na dwór carycy Katarzyny Wielkiej ukryty wewnątrz maszyny do gry w szachy.

Na front I wojny światowej widzowie przeniosą się podczas krakowskiej repremiery odrestaurowanej cyfrowo wersji filmu Szaleńcy Leonarda Buczkowskiego (Zakazane piosenki, Skarb). To pierwsza polska superprodukcja, zrealizowana z użyciem efektów pirotechnicznych i scen bitewnych z udziałem zastępów statystów. Opowiada o trójce przyjaciół walczących w Legionach Piłsudskiego. Wojna wdziera się również w codzienne życie bohaterów filmu Ponad śnieg Konstantego Meglickiego. To oparta na dramacie Stefana Żeromskiego burzliwa historia dziedzica starego dworu, który wbrew woli matki wiąże się ze swoją piękną kuzynką. W filmie wystąpili znakomici polscy aktorzy: Stanisława Wysocka, Stefan Jaracz i Mieczysław Cybulski. Ostatni etap walki o wolność stał się tematem prezentowanego na Festiwalu filmu Cud nad Wisłą z udziałem Jadwigi Smosarskiej, ostatniej polskiej produkcji znanego hollywoodzkiego reżysera Ryszarda Bolesławskiego. To prawdziwe widowisko filmowe opowiadające o wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku poprzez losy mieszkańców dworu na Kresach Wschodnich. Cyfrowo odrestaurowany film zostanie wyświetlony w klubie festiwalowym Betel.

 

Gdzieś w tle historycznych wydarzeń i wojennych bitew toczyło się zwykłe życie, któremu uczestnicy Festiwalu przyjrzą się podczas kolejnego pokazu krótkometrażowych dokumentów o dawnym Krakowie. Cieszące się popularnością wśród krakowskiej publiczności urywki z międzywojennej codzienności będą towarzyszyć projekcji filmu Rzeźbiarz z kamerą, współczesnego dokumentu zrealizowanego w konwencji found footage. Film został zmontowany z amatorskich nagrań znanego rzeźbiarza Augusta Zamoyskiego, które składają się na intrygujący obraz życia towarzyskiego polskiej bohemy. Gościem pokazu będzie reżyser filmu, Marcin Giżycki.

 

Jak co roku, na Festiwalu jest i miejsce dla najmłodszych kinomanów, którzy wezmą udział w bloku wydarzeń dla maluchów pt. Baranki w Niemym Kinie. Maluchy wyruszą w kosmos podczas pokazu filmu Podróż na Księżyc autorstwa Georges’a Mélièsa, a po seansie wspólnie skomponują muzykę do krótkiego filmu. Na warsztatach artystycznych dzieci stworzą własną animację poklatkową, oraz konstruować będą urządzenia, którymi posługiwali się pionierzy ruchomych obrazów.

 

Festiwal Filmu Niemego odwołuje się do doświadczeń uczestników pokazów kinematograficznych z początków XX wieku, nadając im jednak nowy, współczesny wymiar. Projekcjom filmów niemych towarzyszy muzyka na żywo w wykonaniu zarówno młodych, jak i uznanych zespołów oraz wszechstronnych artystów solowych.

Oprócz headlinerów tegorocznej edycji, czyli zespołów MÚM i  Kroke, widzowie usłyszą m.in. bawiącą się dźwiękiem grupę Trifonidis/Czekała/Rozenman; trio Waldemara Rychłego, które zaprezentuje kompozycje inspirowane muzyką ludową oraz młody zespół The Beat Freaks, który łamie tradycyjny jazz z pomocą innych gatunków muzycznych.

Na scenę powrócą również wieloletni przyjaciele Festiwalu czyli Semi-Invented Trio (Konarski/Chytrzyński/Berny), elektroniczno-liryczna grupa SALK, czy DJ-ka Eta Hox, której towarzyszyć będą Robek i Flea podczas wspólnego występu kolektywu Deep Impact Kraków. Z solowym projektem przyjedzie także multiinstrumentalista i założyciel zespołu Baaba, Bartosz Weber.

Tradycyjnie, w sobotni wieczór organizatorzy zapraszają na specjalny pokaz filmowy w Klubie Betel, gdzie do filmu Cud nad Wisłą zagra DJ i producent muzyczny Daniel Drumz. Wstęp na to wydarzenie jest wolny.

 

Wszystkie filmy prezentowane będą z polskimi i angielskimi napisami.*
Cud nad Wisłą i Mania bez angielskich napisów.

// All films presented with Polish and English subtitles*.
* Except: A MIRACLE AT THE VISTULA RIVER & MANIA - no English subtitles

 

PROGRAM:
 
czwartek, 6 grudnia 2018
19.30
POKAZ INAUGURACYJNY
BESTIA | THE POLISH DANCER (Aleksander Hertz) PL 1917, 63'

Dziewczyna z prowincji okrada swojego adoratora i ucieka do wielkiego miasta. Odrestaurowany cyfrowo, jedyny zachowany w całości polski film z udziałem Poli Negri.

// A pretty girl robs her admirer to leave the small town for a dream life in the big city. Digitally restored, the only fully preserved Polish film with Pola Negri.

muzyka na żywo // live music: Kroke
Partner: Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny
// National Film Archive – Audiovisual Institute
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (ul. M. Konopnickiej 26) 

 

piątek, 7 grudnia 2018
18.15
PRIMABALERINA
| THE PRIMA BALLERINA | BALLETTPRIMADONNAN
(Mauritz Stiller) SE 1916, 36'

Miłosna historia ubogiego skrzypka i uzdolnionej tancerki, której serce za wszelką cenę chce zdobyć podstępny hrabia. Odrestaurowana cyfrowo, wzruszająca opowieść o muzyce i tańcu autorstwa Mauritza Stillera.

// Love story of a poor violinist and a talented dancer, whose beauty caught the eye of a deceitful count. Digitally restored, moving tale of dance and music by Mauritz Stiller.

HOTEL IMPERIAL | HOTEL IMPERIAL
(Mauritz Stiller) US 1927, 77'

Węgierski huzar wyczerpany bitwą ukrywa się w przygranicznym hotelu pod opieką czarującej pokojówki. Pola Negri w komediodramacie szwedzkiego mistrza kina niemego Mauritza Stillera.

// A hotel maid and a Hungarian officer in hiding attempt to survive in an occupied town. Pola Negri in a comedy drama by the Swedish silent film master Mauritz Stiller.

muzyka na żywo // live music: Trifonidis/Czekała/Rozenman

 

21.15 SZACHISTA | THE CHESS PLAYER | LE JOUEUR D'ÉCHECS
(Raymond Bernard) FR 1927, 140'

Polski szlachcic walczy drogą podstępu o wolność swojej ojczyzny. Elektryzujące widowisko przedstawiające historię polskiego patriotyzmu, zdrady i poświęcenia.

// A Polish nobleman fights for the freedom of his country with clever deception. An electrifying tale of patriotism, betrayal and the ultimate sacrifice.

muzyka na żywo // live music: Deep Impact Kraków

Partner: Instytut Francuski w Polsce // Institut français de Pologne 

 

sobota, 8 grudnia 2018
15.00
MANIA. HISTORIA PRACOWNICY FABRYKI PAPIEROSÓW

| MANIA. DIE GESCHICHTE EINER ZIGARETTENARBEITERIN
(Eugen Illés) DE 1918, 85'

Odrestaurowana cyfrowo, przejmująca historia miłości pięknej modelki i ubogiego kompozytora w malowniczym świecie artystycznej bohemy. W roli głównej zjawiskowa Pola Negri. Nowa ścieżka dźwiękowa skomponowana przez Jerzego Maksymiuka.

// Digitally restored love story of a poor composer and a beautiful model. Portrayed by the magnificent Pola Negri and set in the picturesque world of artistic bohema. New music score by Jerzy Maksymiuk.

Partner: Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny
// National Film Archive – Audiovisual Institute

 

17.00 KRAKOWSKA REPREMIERA
SZALEŃCY | DAREDEVILS
(Leonard Buczkowski) PL 1928, 135'

Opowieść o trójce przyjaciół walczących wspólnie na froncie I wojny światowej. Pierwsza polska superprodukcja i arcydzieło kina patriotycznego.

// Captivating story of three friends fighting in World War I. The first Polish blockbuster and a masterpiece of patriotic cinema.

muzyka na żywo // live music: Semi-Invented Trio (Konarski/Chytrzyński/Berny)
Partner: Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny
// National Film Archive – Audiovisual Institute

 

20.15 LUDZIE W NIEDZIELĘ | PEOPLE ON SUNDAY | MENSCHEN AM SONNTAG
(Robert Siodmak, Edgar G. Ulmer) DE 1930, 74’

Beztroskie 24 godziny z życia berlińczyków. Młodzi mieszkańcy niemieckiej stolicy w letniej, weekendowej atmosferze korzystają z uroków dnia wolnego od pracy. Arcydzieło kina niemego, wpisujące się w nurt filmowych symfonii miejskich. Festiwal Muzyki Filmowej poleca!

// A carefree 24 hours in the life of Berliners. Young Germans from the capital city enjoy their time off work. A masterpiece of the silent film era, a true “city symphony”. In cooperation with Krakow Film Music Festival.

Współorganizator: Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe
// Co-organizer: City of Krakow & Krakow Festival Office
Partner: Goethe Institut Krakau

muzyka na żywo // live music: MÚM
Kijów. Centrum (Al. Zygmunta Krasińskiego 34)

 

23.00 CUD NAD WISŁĄ | A MIRACLE AT THE VISTULA RIVER
(Ryszard Bolesławski) PL 1921, 52'

Spokojne życie mieszkańców dworku na Kresach burzy wieść o nadciągającej armii rosyjskiej. Zrealizowana z rozmachem opowieść o wojnie polsko-bolszewickiej z udziałem Jadwigi Smosarskiej.

// News of the approaching Russian army disrupts peaceful life in a manor nestled in Eastern Poland. An epic tale about the Polish-Bolshevik war starring Jadwiga Smosarska.

muzyka na żywo // live music: Daniel Drumz
Partner: Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny
// National Film Archive – Audiovisual Institute

- afterparty w klubie BETEL (pl. Szczepański 3) 

 

niedziela 9 grudnia 2018
11.00
BARANKI W NIEMYM KINIE I: HISTORIA KINA

prowadzenie: Justyna Droń
 
12.15 BARANKI W NIEMYM KINIE II: MUZYKA W NIEMYM KINIE
PODRÓŻ NA KSIĘŻYC | A TRIP TO THE MOON | LE VOYAGE DANS LA LUNE
(Georges Méliès) FR 1902, 15'

Pierwszy w historii film science-fiction. Ekstrawagancki pomysł, kunsztowna realizacja. Magia na ekranie i triumf ludzkiej wyobraźni.

// The first-ever science fiction film. Extravagant idea, ingenious realisation, magic on screen and the triumph of imagination.

muzyka na żywo // live music: SALK
warsztaty muzyczne dla dzieci // music workshop for kids
Partner: Instytut Francuski w Polsce // Institut français de Pologne 

 

13.00 POLA NEGRI: ŻYCIE JEST SNEM W KINIE
| LIFE IS A DREAM IN CINEMA: POLA NEGRI
(Mariusz Kotowski) US 2006, 89'

Pełnometrażowy film dokumentalny o życiu i twórczości Poli Negri, pierwszej europejskiej aktorki, która zrobiła tak oszałamiającą karierę w Hollywood.

// A documentary examining the life and work of Pola Negri, the first European actress who made the American Dream come true.

 

15.00 RZEŹBIARZ Z KAMERĄ | SCULPTOR WITH A CAMERA
(Marcin Giżycki) PL 2018, 29'

Dokumentalny film zmontowany z amatorskich nagrań znanego rzeźbiarza Augusta Zamoyskiego. Bezcenny zapis życia polskiego ziemiaństwa w międzywojniu i fascynujący obraz epoki.

// Documentary film based on unique found footage shot in the 1920s by count August Zamoyski. A valuable insight into Polish artistic life between the world wars.

FILMOWE OBRAZY STAREGO KRAKOWA | FILM IMAGES OF OLD KRAKOW
PL 1913-1929, 30’

Zestaw dokumentalnych filmów z początku XX wieku prezentujących urodę i codzienność dawnego Krakowa.

// Set of short documentary films from the beginning of the 20th Century, showing everyday life and beauty of old Krakow.

muzyka na żywo // live music: The Beat Freaks
Gość pokazu: Marcin Giżycki
Partner: Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny
// National Film Archive – Audiovisual Institute

 

18.00 PONAD ŚNIEG | ABOVE THE SNOW
(Konstanty Meglicki) PL 1929, 52’

Syn despotycznej właścicielki starego dworu zakochuje się w swojej pięknej kuzynce, krzyżując tym samym plany matki. Para kochanków ucieka nie wiedząc, że wkrótce wybuchnie wojna.

// Son of a despotic owner of an old manor falls in love with his cousin despite his mother's wishes. The couple runs away not knowing a war is coming.

muzyka na żywo // live music: Waldemar Rychły Trio

 

20.00 WSCHÓD I ZACHÓD | EAST AND WEST | OST UND WEST
(Ivan Abramson, Sidney M. Goldin) AT 1923, 85'


(c) National Center for Jewish Film


Molly Picon jako córka nowojorskiego Żyda, która przybywa do Galicji na rodzinną uroczystość. Urokliwa komedia o zderzeniu światowego życia z codziennością tradycyjnego sztetla.

// Molly Picon as a daughter of a Jewish man from New York, who travels to Galicia for a family wedding. A delightful comedy portraying worldly Jews encountering traditional shtetl life.

muzyka na żywo // live music: Bartosz Weber

 

BILETY | Tickets:

Filmy z muzyką na żywo | Films with live music: 32 PLN | 25 PLN
Filmy bez muzyki na żywo | Films without live music: 22 PLN | 15 PLN

Pokaz inauguracyjny
| Opening screening50 PLN | 40 PLN (z Karnetem | with Entry pass

MÚM + Ludzie w niedzielę
| MÚM + Menschen am Sonntag: 50 PLN | 40 PLN (z Karnetem | with Entry pass

Afterparty w Klubie Betel | Afterparty at Betel Club: wstęp wolny | free entrance

Baranki w niemym kinie | Kids screening: 11 PLN & 15 PLN

KARNET (8 seansów) | Entry pass (8 screenings): 120 PLN*    
* Karnet nie obejmuje pokazu inauguracyjnego oraz MÚM + Ludzie w niedzielę 
| Excluding the opening screening and MÚM + Menschen am Sonntag 
KARNET Baranki (2 spotkania) | Entry pass (2 kids screenings): 22 PLN

** Aby zakupić Karnet online, prosimy o kontakt pod adresem // To buy an Entry pass online, please contactkasa@kinopodbaranami.pl.

 

Zakupione bilety nie podlegają zwrotowi.
Ze względu na duże zainteresowanie, na seanse Festiwalu nie przyjmujemy rezerwacji.

 

SPOT FESTIWALOWY: 

spot festiwalowy: BLEKA
muzyka: Jezz Groo Tapeworm Collective

 

Bookmark and Share

archiwum