kpb

Baranki Dzieciom: Zima 2018

BARANKI DZIECIOM: ZIMA 2018
11 listopada - 16 grudnia 2018
Kino Pod Baranami

 

 

Zapraszamy najmłodszych widzów wraz z opiekunami do spędzania chłodnych, niedzielnych poranków ciepłej sali Kina Pod Baranami. W ramach kolejnej odsłony cyklu Baranki Dzieciom maluchy wyruszą na poszukiwanie przygód z bohaterami najpiękniejszych polskich bajek, poznają fascynujący świat pierwszych niemych filmów oraz wezmą udział w twórczych warsztatach.

 

W listopadzie dzieciaki będą podróżować po kraju wraz z rezolutną Pyzą, która zapozna je z zapomnianymi już nieco zabawami i legendami w Dniu Kina Polskiego, organizowanego z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Sympatyczna ryjówka Florka będzie uczyć maluchy cierpliwości w oczekiwaniu na Wróżkę Zębuszkę i pomoże poradzić sobie z trudnymi, dziecięcymi emocjami. Mali kinomani będą również świętować Dzień Misia oglądając odrestaurowane cyfrowo opowieści o ukochanym przez wiele pokoleń widzów Misiu Uszatku.

 

Grudniowe spotkania Baranków Dzieciom rozpoczną wspaniałe Mikołajki z Famigą. Projekcji bajek towarzyszyć będą wspólne śnieżne zabawy oraz wizyta tajemniczego gościa. Na każdego małego uczestnika czekać będzie upominek. Jak co roku, zapraszamy maluchy do udziału w Festiwalu Filmu Niemego. Podczas spotkania pod hasłem Baranki w Niemym Kinie towarzyszącego 19. edycji Festiwalu, mali widzowie dowiedzą się m.in. jak działa camera obscura i zobaczą fascynujący film Georgesa Mélièsa Podróż na Księżyc z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu SALK. Po seansie, wspólnie z artystami skomponują i wykonają muzykę do fragmentu filmu. W ramach wieńczącego cykl pokazu Bajek o zimie sympatyczny kundelek Reksio pomoże swoim ptasim przyjaciołom przetrwać chłodne dni, a bracia Bolek i Lolek pokażą dzieciakom jak ubrać choinkę tak, aby uniknąć pożaru.

 

Po wszystkich seansach filmowych na dzieci czekają zajęcia artystyczne, które będą okazją do odkrycia swoich talentów oraz rozwijania wyobraźni. Warsztaty odwołują się do tematyki obejrzanych wcześniej bajek, a prowadzone są przez wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę animatorów oraz zaprzyjaźnionych artystów. W zimowej edycji maluchy wezmą udział m.in. w kreatywnych warsztatach plastycznych z TurboOlkiem i zajęciach ruchowych z Contakids Polska, stworzą własną animację poklatkową i będą wspólnie muzykować.

 

Ponadto, wizyta w Kinie Pod Baranami to niepowtarzalna okazja do poznania kina „od kuchni”, czyli zwiedzenia kabiny operatorskiej i odkrycia tajemnicy mechanizmu ruchomych obrazów.

Dodatkowo każdy mały widz otrzyma pamiątkowy dyplom z pierwszej wizyty w kinie, który może z dumą powiesić na ścianie swojego pokoju.

 

BILETY: 11 zł
Mikołajki z Famigą - 15 zł
Baranki w niemym kinie II: Muzyka w niemym kinie - 15 zł

 

UWAGA!
Widzowie z biletami z Baranków Dzieciom otrzymują 20% zniżki na pobyt w
Bawialnii M. w stylu Montessori (ul. Kościelna 3).

 

Zachęcamy do polubienia strony Baranków na Facebooku.

 

KINO POD BARANAMI - MIEJSCE PRZYJAZNE MALUCHOM




Kino Pod Baranami ośmiokrotnie zostało uhonorowane tytułem
Miejsca Przyjaznego Maluchom!

Jest to dla nas zaszczytne wyróżnienie, a zarazem gwarancja dla Państwa pociech, że są dla nas tak samo ważni jak dorośli widzowie!



Partnerzy cyklu:


                                   

          

          

 

Cykl polecają:


CzasDzieci.pl                   

 

Qlturka.pl       Mali Turyści        MiastoDzieci.pl

 

     

 

PROGRAM: 

niedziela, 28 października
11.00
DZIEŃ KINA POLSKIEGO
WĘDRÓWKI PYZY - zestaw bajek, 40’
reż. Piotr Paweł Lutczyn, Polska 1979-1981
+ warsztaty plastyczne z TurboOlkiem

Serial animowany dla dzieci, którego bohaterką jest Pyza mazowiecka, znana z baśni Hanny Januszewskiej. Mała Pyza wędrując po Polsce przeżywa liczne przygody, dzięki którym mali widzowie poznają świat polskich legend, zwyczajów i podań ludowych. Na tatrzańskich szlakach Pyza spotyka góralskich rozbójników, wraz z Krakowiakiem i Siedmioma Konikami rusza do Krakowa, przygląda się budowie mostu przez Jaworowych Ludzi oraz wypiekowi toruńskich pierników.

Odcinki: NA ZBÓJECKICH DRÓŻKACH | SIEDEM KONIKÓW | JAWOROWI LUDZIE | TORUŃSKIE IGRASZKI

Warsztaty plastyczne poprowadzi Olek Rajewski (TurboOlek) - rysownik, malarz, artysta interdyscyplinarny, animator i kombinator, którego głównym narzędziem jest wyobraźnia. Organizator licznych wydarzeń kulturalnych oraz warsztatów dla dzieci i dorosłych.

 

niedziela, 18 listopada
11.00 PAMIĘTNIK FLORKI
- zestaw bajek, 45’
reż. varia, Polska 2014
+ zajęcia florystyczno-recyklingowe

Polski serial animowany, oparty na serii książek Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel,  który pokazuje świat z perspektywy kilkuletniego dziecka.
Główna bohaterka, mała ryjówka Florka jest pilną obserwatorką rzeczywistości. Nie do końca wierzy wyjaśnieniom dorosłych, więc sprawdza wszystko sama i oczywiście dochodzi do własnych wniosków - niekoniecznie słusznych, ale zawsze bardzo nowatorskich. Jak każdy maluch dziwi się najprostszym zjawiskom, jednocześnie ucząc się je rozumieć i nazywać; oswaja swoje emocje - strach, zazdrość, zachwyt, rozczarowanie czy wstyd. Ważną rolę w serialu pełni dom rodzinny - ostoja bezpieczeństwa i spokoju - chociaż rodzice Florki nie zawsze wykazują odpowiednie zainteresowanie problemami córki, a czasem wręcz ich nie rozumieją. Jedna rzecz jest jednak niezmienna - Florka czuje się kochana, co daje jej siłę i wiarę w siebie, a także odwagę do zadawania pytań i pozwala nie zrażać się częstym brakiem odpowiedzi.

Odcinki: PRZYJACIEL | KAKAO | TORBA | ZĘBUSZKA

Zajęcia florystyczno-recyklingowe poprowadzi Anna Wierzbicka, absolwentka Sztuki Ogrodowej na Uniwersytecie Rolniczym, projektantka ogrodów, z zamiłowania florystka i plastyczka.

 

niedziela, 25 listopada
11.00 DZIEŃ MISIA
NOWE PRZYGODY MISIA USZATKA
- zestaw bajek, 45’
reż. varia, Polska 1962-1980
+ warsztaty ruchowe z Contakids Polska

Odrestaurowany cyfrowo przez Filmotekę Narodową - Instytut Audiowizualny, kultowy serial o przygodach Misia Uszatka i jego przyjaciół: Prosiaczka, Króliczków, Zajączka i psa Kruczka. Serial ma charakter edukacyjny - uczy najmłodszych widzów tolerancji, uczciwości i zasad dobrego wychowania.

Odcinki: ŻÓŁTA KOPERTA | KTO WSTAŁ LEWĄ NOGĄ | KRYJÓWKA | BYŁEM TU PIERWSZY | MIŚ USZATEK

Contakids to czas na wspólne szaleństwo, bieganie, skakanie, turlanie i tarzanie. To czas odkrywania, jak można się wspólnie bawić bez żadnych zabawek, wykorzystując tylko ciało. W Contakids, poprzez fizyczny kontakt, pracę z ciałem i ruchem, rodzice i dzieci rozwijają nową formę komunikacji, która sprawia radość wszystkim. Dzieci zwiększają swoje umiejętności motoryczne i pewność siebie, a ich rodzice stają się bardziej ufni wobec siebie i swoich dzieci. Warsztaty poprowadzi Anna Wańtuch, filmoznawczyni, tancerka, performerka, nauczycielka tańca. Autorka performensów Postnatal Project, w których występuje ze swoim dzieckiem. Pierwszy certyfikowany nauczyciel Contakids w Polsce.

 

niedziela, 2 grudnia 2018
1
1.00 MIKOŁAJKI Z FAMIGĄ
POKAZ BAJEK
, czas trwania: 40’

FAMIGA: ŚNIEŻNE ZABAWY - czas trwania: 20’
Nawet jeśli na zewnątrz zabraknie śniegu, w Kinie czeka nas zimowa zabawa mroźnymi chusteczkami i prawdziwa bitwa na śnieżki! Radosne Śnieżynki wprowadzą dzieci w świąteczny klimat i przygotują na wizytę wyjątkowego Gościa.

WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA - czas trwania: ok. 40’
Na koniec śnieżnej zabawy Kino odwiedzi Święty Mikołaj, wręczy każdemu dziecku upominek oraz zbierze zamówienia na przyszły rok.

FAMIGA - zajęcia, warsztaty, urodziny
ul. Starowiślna 55/4 || ul. Wrocławska 55 ||
www.famiga.pl

Famiga to najlepsze urodziny i zajęcia dla dzieci oraz pierwsza w Krakowie sensoryczna Sala Doświadczania Świata. Specjalizuje się w prowadzeniu warsztatów adaptacyjnych dla najmłodszych, prowadzeniu szkoleń i warsztatów dla animatorów zabawy oraz organizowaniu imprez urodzinowych dla dzieci.

 

niedziela, 9 grudnia 2018
BARANKI W NIEMYM KINIE
- 19. Festiwal Filmu Niemego
11.00 - 12.00
BARANKI W NIEMYM KINIE I - HISTORIA KINA

Jak narodziło się kino? Co to jest zootrop, praksinoskop? Jak poruszyć Ptaszka w Klatce?
Dzięki prostym, a jakże odkrywczym wynalazkom dzieci poznają sposoby wprawiania obrazów w ruch i dowiedzą się jak działają optyczne urządzenia wykorzystywane przez pionierów kina. Najmłodsi wspólnie skonstruują własną camera obscura i stworzą animacje poklatkowe.

Zajęcia poprowadzi - związana z Cricoteką - artystka i animatorka, Justyna Droń, która zajmuje się alternatywną edukacją artystyczną i szeroko rozumianą ekspresją twórczą.

12.15 - 13.00 BARANKI W NIEMYM KINIE II - MUZYKA
W czasach kina niemego muzyka do filmów wykonywana była na żywo, podczas projekcji - przez taperów bądź zespołu, czy orkiestry.
Aby najmłodsi widzowie poznali atmosferę kin tamtych lat, zespół SALK zaprezentuje im muzykę do kultowego filmu z 1902 roku, Podróży na Księżyc, przygotowaną specjalnie na tę okazję. Na zakończenie, dzieci wraz z zaproszonymi muzykami spróbują przygotować i wykonać akompaniament do krótkiego fragmentu filmu.
Pokaz pod patronatem Instytutu Francuskiego.

PODRÓŻ NA KSIĘŻYCA TRIP TO THE MOON | LE VOYAGE DANS LA LUNE
reż. Georges Méliès, Francja 1902, 15'

Sześciu badaczy zostaje wysłanych w lot na Księżyc. Ich statkiem kosmicznym jest olbrzymi pocisk, wystrzelony ze specjalnie skonstruowanej armaty. Lądowanie na Srebrnym Globie przebiega w dość nieoczekiwany sposób - lśniąca rakieta wbija się w oko ziemskiego satelity. Jednak prawdziwe niespodzianki czekają astronautów dopiero pod powierzchnią Księżyca - członkowie ekspedycji natrafiają tam na gigantyczne grzyby oraz niezbyt przyjaźnie usposobionych Selenitów. W starciu z nimi egzamin zdaje pewien elegancki element garderoby. 

Podróż na Księżyc to pierwszy w historii film science fiction. Przyniósł on międzynarodową sławę jego twórcy Georges'owi Mélièsowi - iluzjoniście, jednemu z ojców kina, prekursorowi efektów specjalnych, który wniósł do sztuki filmowej magię i ekstrawaganckie pomysły. Powstały dwie wersje obrazu: czarno-biała oraz barwna, ręcznie kolorowana, która aż do 1993 roku była uznawana za zaginioną. Odnaleziona w barcelońskiej Filmoteca de Catalunya, została odrestaurowana w 2011 roku i udostępniona publiczności. Teraz widzowie mają okazję cieszyć się Podróżą na Księżyc w kolorze.





O MUZYKACH:



SALK zaistniał w pokoju, dosłownie. Pełna nazwa: Selkie & Lighthouse Keepers, stworzona została w tym samym pomieszczeniu, w którym w dalszym ciągu powstają pierwsze szkice utworów.  SALK to elektroniczna ryba głębinowa, stworzona przez trzech muzyków i poetę. Zespół powstał pod koniec 2015 roku w Krakowie i w piątym miesiącu swojego istnienia dołączył do szeregów warszawskiej wytwórni NEXTPOP. 21 kwietnia u2017 roku kazał się ich debiutancki album Matronika.
Tylko w ubiegłym roku roku SALK miał okazję wystąpić na imprezach takich jak Open'er Festival, Off Festival, Spring Break, Seazone Showcase, Alterfest czy Warsaw Music Week. W sierpniu zespół odwiedził Islandię, gdzie zagrał trzy koncerty, w tym jeden na festiwalu Fiskidagurinn Mikli, czyli Festiwalu Ryb.

Skład:
Kamilem Kwidziński - teksty
Marcela Rybska - wokal, instrumenty klawiszowe
Michał Sarapata - bas, syntezator
Mateusz Sarapata - elektronika, efekty dźwiękowe


// Facebook
// Soundcloud 

 

niedziela, 16 grudnia 2018
11.00
BAJKI O ZIMIE
- zestaw bajek, 34’
+ zajęcia plastyczne

CHOINKA
reż. Teresa Badzian, Polska 1974
Zabawny film o rywalizacji pomiędzy skrzatami, które przynoszą dzieciom prezenty pod choinkę. Animacja wykonana techniką wycinankową.

BOLEK I LOLEK: GDY ZAPŁONIE CHOINKA
reż. Józef Byrdy, Polska 1977
Bolek i Lolek ubierają świąteczną choinkę. Ostrożnie zdejmują świeczki, sztuczne ognie, watę i lametę, ucząc dzieci jak zachować bezpieczeństwo i uniknąć pożaru.

REKSIOWA ZIMA
reż. Romuald Kłys, Polska 1981
Podczas mroźnej zimy Reksio pomaga przetrwać głodującym ptakom. Na wiosnę odpłacą się mu pięknym śpiewem.

Zajęcia plastyczne poprowadzi Anna Wierzbicka, absolwentka Sztuki Ogrodowej na Uniwersytecie Rolniczym, projektantka ogrodów, z zamiłowania florystka i plastyczka.

          

          

archiwum