kpb

Prześlij recenzję filmu JESZCZE DZIEŃ Z ŻYCIA i wygraj książkę Ryszarda Kapuścińskiego

Prześlij recenzję filmu JESZCZE DZIEŃ Z ŻYCIA i wygraj książkę Ryszarda Kapuścińskiego!

 


fot. Protege Films

 

Były tam takie sytuacje, że człowiek właściwie wiedział, że nie będzie już żył. I każdego dnia mówiło się z ulgą: – O, jeszcze jeden dzień z życia mam za sobą, jeszcze jeden mnie czeka. Ale już nie więcej. - Ryszard Kapuściński, Jeszcze dzień życia

 

Od 2 listopada w Kinie Pod Baranami prezentujemy film Jeszcze dzień życia uhonorowany Nagrodą Publiczności na festiwalu w Annecy. To łącząca animację z materiałem dokumentalnym opowieść o wydarzeniach wojny domowej w Angoli tuż przed odzyskaniem przez ten kraj niepodległości.

Film zrealizowano na podstawie książki wybitnego polskiego reportera Ryszarda Kapuścińskiego, której egzemplarz można wygrać w naszym konkursie!

 

KONKURS:

Aby zdobyć książkę należy przesłać do nas recenzję filmu Jeszcze dzień życia w wybranej formie:

* tekst wysłany mailem (kino@kinopodbaranami.pl)
* tekst wysłany na fanpage KPB
* wideorecenzja w formie filmu na Facebooku (@kinopodbaranami)
* recenzja opatrzona zdjęciem w formie postu na Instagramie (@kinopodbaranami)
* wideorecenzja w formie Instastory/filmu na Instagramie (@kinopodbaranami)
* recenzja na Twitterze (@kinopodbaranami)


Czekamy na Wasze opinie do 15 listopada!

REGULAMIN KONKURSU

 

O KSIĄŻCE:

Jedna z najważniejszych książek autora Hebanu i jedna z najbardziej osobistych. Angola, rok 1975. Ze zrewoltowanej kolonii wycofują się Portugalczycy. Kraj za chwilę ogłosi niepodległość, nie oznacza to jednak pokoju, ale eskalację krwawej wojny domowej, w której zginie milion osób. Gdy rozpoczęła się chaotyczna, bezwzględna walka, która przeraziła całą Europę, korespondent Polskiej Agencji Prasowej Ryszard Kapuściński udaje się tam, skąd wszyscy uciekali. Zaczyna się jego apokaliptyczna wyprawa przez opuszczoną stolicę na pierwszą linię frontu, ku krwawemu jądru konfliktu. Kapuściński opisuje wojnę przez pryzmat indywidualnych doświadczeń swoich bohaterów i własnych obserwacji oraz dylematów reportera, któremu trudno pozostać biernym świadkiem zbrodni. Dlatego jest to książka nie tylko o krwawej afrykańskiej drodze ku niepodległości, ale też o zagubieniu w chaosie, bezsensowności ponoszonych ofiar, niepewności jutra. Ryszard Kapuściński, znany już wówczas dziennikarz, dosłownie wtargnął tą opowieścią do literatury światowej jako pisarz. Potrafił poruszyć swoją afrykańską historią o uniwersalnej ludzkiej wymowie wyobraźnię i serca czytelników na całym świecie.

 

O FILMIE:

JESZCZE DZIEŃ ŻYCIA | ANOTHER DAY OF LIFE
reż. Damian Nenow, Raúl de la Fuente
Polska/Hiszpania/Belgia/Niemcy/Węgry 2018, 85’


fot. Protege Films

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2018: konkurs Inne Spojrzenie
MFF w San Sebastián: Nagroda Publiczności
Biografilm Festival 2018: Nagroda Publiczności w Konkursie Międzynarodowym

Trzymająca w napięciu historia trzymiesięcznej wyprawy wybitnego reportera Ryszarda Kapuścińskiego do ogarniętej wojną i chaosem Angoli, w której linia frontu zmienia się jak w kalejdoskopie. Zgodnie z książkowym pierwowzorem widz rozpoczyna podróż z Kapuścińskim w 1975 r. od Luandy, stolicy Angoli. Trwa dekolonizacja po portugalskiej rewolucji goździków. Portugalczycy opuszczają w pośpiechu luksusowe dzielnice miasta. Przeraża ich widmo ataku na stolicę kraju. Pakują cały swój dobytek w drewniane skrzynie. W Luandzie zamykane są sklepy, znikają służby porządkowe, rosną góry śmieci. Kapuściński z opuszczonego miasta codziennie nadaje depesze do Polskiej Agencji Prasowej. W końcu wyrusza w śmiertelnie niebezpieczną podróż w głąb kraju. Ledwo uchodząc z życiem, zdaje sobie sprawę, że jest świadkiem wydarzeń, które będą wymagać wyjścia poza rolę obserwatora. Czy reporter może zataić sensacyjne odkrycie dla dobra wyższej sprawy?

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum