kpb

Spotkanie Filozoficzne: Winni (przedpremierowo!)

SPOTKANIE FILOZOFICZNE
Winni (reż. Gustav Möller)
- pokaz przedpremierowy z dyskusją

środa, 7 listopada 2018, godz. 18.45
Kino Pod Baranami

 


 
W środę, 7 listopada, w Kinie Pod Baranami odbędzie się kolejne Spotkanie Filozoficzne, podczas którego zobaczymy przedpremierowo nagrodzony na festiwalu Sundance duński thriller Winni. Projekcji towarzyszyć będzie dyskusja. Zapraszamy!

 

Debiutancki film Gustava Möllera Winni to skandynawski dreszczowiec, sensacja festiwali Sundance i IFFR w Rotterdamie, gdzie zdobył nagrody publiczności. Trzymający w napięciu, pełen zwrotów akcji thriller o policjancie pełniącym dyżur przy telefonie alarmowym, buduje gęstą atmosferę z oszczędnych, starannie wyważonych środków, klimatem i precyzją przywołuje na myśl Locke’a z Tomem Hardym.

Okazuje się, że same brzmiące w słuchawce głosy zapłakanej kobiety, przestraszonego dziecka czy zdenerwowanego mężczyzny mogą mówić równie wiele, co linijki dialogów i podawane wprost "twarde fakty". Ekranowe napięcie rodzi się bowiem w przestrzeni między tym, co wiemy, a tym, czego nie wiemy - pisze na temat filmu Jakub Popielecki.  Co więcej, Möller nie składa kompletnie wizualnej broni: bawi się montażem i scenografią, intensyfikuje doznania, z biegiem filmu robi się coraz ciaśniej i ciemniej. A wszystko to oczywiście dźwiga na swoich barkach Jakob Cedergren (...). Zgrabnie lawirując między irytacją a spolegliwością, zimnym profesjonalizmem a pasją, poczuciem winy a poczuciem obowiązku, tworzy wiarygodną, wielowymiarową postać.  

 

Po seansie odbędzie się dyskusja inspirowana filmem, którą poprowadzi mgr Anna Piskorska z Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Polska premiera filmu: 9 listopada 2018

 

Film zostanie zaprezentowany w ramach cyklu Spotkań Filozoficznych. Spotkania Filozoficzne to okazja do rozmowy o filozofii, kulturze i kinie. Celem spotkań jest spojrzenie na najnowsze światowe premiery z pogłębionej perspektywy.

 

BILETY:

20 zł (normalny) | 15 zł (ulgowy) | 14 zł (senior)

 

O FILMIE:

WINNI | DEN SKYLDIGE
reż. Gustav Möller, Dania 2018, 89'


fot. Nikolaj Moeller

MFF Sundance 2018: Konkurs Główny, Nagroda Publiczności dla najlepszego dramatu zagranicznego
MFF w Rotterdamie (IFFR) 2018: Nagroda Jury Młodzieżowego, Nagroda Publiczności
MFF w Zurychu 2018: Nagroda Critics' Choice

Rutynowy wieczór przy telefonie alarmowym. Operator odbierający dziś połączenia – były funkcjonariusz policji – z niecierpliwością czeka na zbliżający się koniec zmiany. Pijani imprezowicze, niedzielni kierowcy, blokujący numer żartownisie – irytacja policjanta rośnie, do momentu, kiedy odbiera telefon od spanikowanej kobiety. Została porwana, a samochód, w którym się znajduje, jedzie w nieznanym kierunku. Gdy połączenie zostanie gwałtownie przerwane, mężczyzna nie opuszczając pokoju rusza kobiecie na ratunek, polegając wyłącznie na swoim doświadczeniu, intuicji i… telefonie.
W Winnych każda sekunda filmu, każdy grymas, spojrzenie czy dźwięk, łączą się w mistrzowską całość, prowadzącą do zaskakującego zakończenia.

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum