kpb

Lux Film Days 2018

LUX FILM DAYS - pokazy filmowe
i transmisje spotkań z twórcami

6 i 8 listopada 2018, godz. 19.00
Kino Pod Baranami

 

 

Po raz kolejny gościć będziemy pokazy filmów nominowanych do prestiżowej Nagrody Parlamentu Europejskiego LUX Film Prize. W dniach 6 i 8 listopada w Kinie Pod Baranami możecie zobaczyć dwie produkcje, które znalazły się w finale konkursu i wziąć udział w transmisji spotkań z twórcami.

 

Prezentowane w Kinie Pod Baranami tytuły dotykają przede wszystkim palących spraw politycznych i społecznych. Reżyserka dokumentu Po drugiej stronie drzwi Mila Turajlić zaprasza widzów do podzielonego na pół mieszkania, w którym żyje jej matka, profesor Uniwersytetu w Belgradzie i wybitna działaczka polityczna. Film przedstawia również drugą stronę skomplikowanej historii narodowej Serbii, od komunizmu poprzez rządy Miloševića aż do odradzających się dziś nacjonalistów.

O statuetkę w tym roku powalczy również nagrodzony na Berlinale dramat Wolfganga Fischera Styx. To przejmująca historia lekarki, która podczas samotnego rejsu po Atlantyku natyka się na uchodźców stłoczonych w tonącej łodzi. Wobec braku pomocy z zewnątrz to od jej decyzji zależeć będzie życie ludzi uciekających przed wojną.

 

Projekcjom filmów będą towarzyszyć transmitowane na żywo spotkania z twórcami. Uczestnicy pokazów mogą aktywnie uczestniczyć w dyskusjach, zadając pytania za pośrednictwem Twittera i Facebooka używając hashtagów #LuxPrize oraz #LuxFilmDays.

 

Filmy prezentowane będą w wersji oryginalnej z polskimi napisami. Dyskusje będą prowadzone w języku angielskim.

 

WSTĘP WOLNY

 

PROGRAM:

wtorek, 6 listopada
19.00 PO DRUGIEJ STRONIE DRZWI
| DRUGA STRANA SVEGA
reż. Mila Turajlić, Serbia/Francja/Katar 2017, 100'
+ transmisja spotkania z twórcami w j. angielskim

 

czwartek, 8 listopada
19.00 STYX
| STYX
reż. Wolfgang Fischer, Niemcy/Austria 2018, 94'
+ transmisja spotkania z twórcami w j. angielskim

 

O FILMACH:

PO DRUGIEJ STRONIE DRZWI | DRUGA STRANA SVEGA
reż. Mila Turajlić, Serbia/Francja/Katar 2017, 100'

Nagroda Parlamentu Europejskiego LUX 2018: nominacja
FF ZagrebDox 2018: Nagroda Publiczności, Nagroda Big Stamp w Konkursie Regionalnym, Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI
Międzynarodowy Festiwal Filmu Dokumentalnego w Amsterdamie 2017: Nagroda VPRO IDFA dla najlepszego pełnometrażowego dokumentu

Zamknięte drzwi mieszkania matki reżyserki filmu Mili Turajlić w Belgradzie to brama do niezwykłej historii rodzinnej oraz burzliwego dziedzictwa Serbii. Lokal został podzielony w 1945 roku na rozkaz ówczesnego rządu komunistycznego, aby pomieścić więcej rodzin. Matka reżyserki Srbijanka Turajlić miała wówczas dwa lata. Podwójne drzwi w salonie prowadzące do innych pomieszczeń zostały zamknięte, a 30 lat później, gdy urodziła się Mila nadal nikt ich nie otworzył. Przez całą wojnę domową i późniejszy rozpad byłej Jugosławii, bombardowania lotnicze kraju i rewolucje drzwi pozostały nietknięte.

 

ZWIASTUN z napisami w j. angielskim:

 

STYX | STYX
reż. Wolfgang Fischer, Niemcy/Austria 2018, 94'

Nagroda Parlamentu Europejskiego LUX 2018: nominacja
MFF w Berlinie 2018: Nagroda Jury Ekumenicznego w sekcji Panorama, Nagroda Label sieci Europa Cinemas, Nagroda Heinera Carowa
Europejskie Nagrody Filmowe 2018: nominacja do Europejskiej Nagrody Uniwersyteckiej
Batumi International ArtHouse Film Festival 2018: Specjalna Nagroda Jury
MFF w Reykjaviku 2018: Wyróżnienie
MFF w Emden 2018: Nagroda Creative Energy

Rike - 40-letnia lekarka pracująca na izbie przyjęć - jest uosobieniem zachodniego modelu szczęścia i sukcesu. Jest wykształcona, pewna siebie, zdeterminowana i zaangażowana w swoją pracę. Decyduje się spełnić swoje wielkie marzenie i wyruszyć w samotny rejs żaglówką. Chce dotrzeć do Wyspy Wniebowstąpienia położonej na Oceanie Atlantyckim.  Podczas podróży czas upływa jej na wykonywaniu powtarzalnych czynności w kojącej ciszy, ale gdy natrafia na tonącą łódkę pełną wyczerpanych uchodźców, musi szybko podjąć decyzję, która przesądzi o ludzkim życiu. Sytuacja jest poważna, bowiem nikt inny nie zamierza im pomóc.

 

ZWIASTUN w j. angielskim:

 

SPOT:

Bookmark and Share

archiwum