kpb

Spotkanie Filozoficzne: Thelma - pokaz przedpremierowy (MOS)

SPOTKANIE FILOZOFICZNE
Thelma (reż. Joachim Trier)
środa, 6 czerwca 2018, godz. 20.00
Małopolski Ogród Sztuki

 


(c) Motlys AS

 

W środę, 6 czerwca, zapraszamy do Małopolskiego Ogrodu Sztuki na kolejne Spotkanie Filozoficzne. W programie przedpremierowy pokaz norweskiego kandydata do Oscara, filmu Thelma w reżyserii Joachima Triera. Dyskusję po seansie poprowadzi dr hab. Joanna Hańderek. 

 

Thriller Joachima Triera (Głośniej od bomb) Thelma opowiada o młodej kobiecie wychowanej w religijnej rodzinie, która rozpoczyna studia w Oslo.  Wbrew woli rodziców i wszystkiemu w co wierzyła do tej pory, dziewczyna zakochuje się, a ukryte w podświadomości pragnienia wychodzą wreszcie na jaw w postaci tajemniczych i przerażających mocy. Thriller w znacznej mierze swoją wiarygodność emocjonalną zawdzięcza odtwórczyni głównej roli. W uznaniu kreacji w Thelmie Eili Harboe odebrała, wręczone podczas ostatniego Berlinale, wyróżnienie w kategorii: Młodzi, obiecujący aktorzy europejscy. Wcześniej wśród laureatów tego wyróżnienia znaleźli się, m.in.: Agata Buzek, Jakub Gierszał, Daniel Craig, Alicia Vikander i Rachel Weisz. Film był również norweskim kandydatem do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

 

Polska premiera: 8 czerwca 2018 r.

 

Po seansie odbędzie się dyskusja inspirowana filmem, którą poprowadzi dr hab. Joanna Hańderek.

 

Film zostanie zaprezentowany w ramach cyklu Spotkań Filozoficznych. Spotkania Filozoficzne to okazja do rozmowy o filozofii, kulturze i kinie. Celem spotkań jest spojrzenie na najnowsze światowe premiery z pogłębionej perspektywy.

 

dr hab. Joanna Hańderek - adiunkt w Instytucie Filozofii UJ. Zajmuje się: filozofią kultury i filozofią współczesności, ze szczególnym uwzględnieniem postkolonializmu, globalizacji, gender i multikulturalizmu. Autorka Metamorfozy i muzea, Czas i spotkanie. Od 2013 roku organizuje cykl wykładów i spotkań poświęconych wykluczeniu Kultura wykluczenia?, oraz konferencji Filozofia technologii. Prezeska stowarzyszenia Rewersy kultury, redaktorka racjonalista.tv, członkini Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów. Wykłada na Uniwersytecie Jagiellońskim, prowadzi również zajęcia dla licealistów, oraz dla studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Z kotką na kolanach pisze filozoficznego bloga.

 

Pokaz odbędzie się w sali kinowej w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (ul. Rajska 12).

 

BILETY:

20 zł (normalny) | 15 zł (ulgowy) | 14 zł (senior)

* Zakup biletów w kasie w MOS (przed wejściem do sali kinowej), w kasach Kina Pod Baranami, oraz online. 

 

O FILMIE:

THELMA | THELMA
reż. Joachim Trier, Norwegia/Francja/Dania/Szwecja 2017, 116'


(c) Motlys AS

Oscary 2018: norweski kandydat do nagrody dla Najlepszego filmu nieanglojęzycznego
Mar del Plata Film Festival 2017: najlepsza aktorka (Eili Harboe), nagroda ADF za zdjęcia (Jakob Ihre)
Norweski Międyznarodowy Festiwal Filmowy 2017: Nagroda Norweskich Krytyków Filmowych (Joachim Trier)

Thriller Joachima Triera (Głośniej od bomb, Oslo, 31 sierpnia, Reprise. Od początku raz jeszcze). Intrygująca i nieoczywista opowieść o nadprzyrodzonych mocach i najgłębiej ukrytych pragnieniach. Jak pisze The Post, Thelma to fascynujące połączenie Bergmanowskiego klimatu z kinem akcji na poziomie, którego nie powstydziłby się Stephen King.

Początek studiów w Oslo to dla młodej kobiety początek nowego życia. Po raz pierwszy rodzi się w Thelmie miłość. Przeżywanie i uporządkowanie związanych z dorosłością emocji komplikuje nie tylko nieustająca kontrola ze strony rodziców – religijnych fanatyków. Okazuje się, że w Thelmie drzemią ukryte, nadprzyrodzone siły, które pozwalają bohaterce zmieniać i kształtować rzeczywistość. Siły te dają o sobie znać w chwilach, gdy Thelma przeżywa stres lub niepokój. Wkrótce zawładną ciałem i umysłem dziewczyny, zmienią życie jej i otoczenia. Czy wtedy Thelma stawi czoła pytaniom o własną tożsamość? Reżyser wciąga widza w poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, co leży u źródeł zachowania dziewczyny. I trzyma w napięciu aż do – zaskakującego – finału.

 

Film zawiera efekty stroboskopowe.

 

ZWIASTUN:

 

 

PATRONI MEDIALNI:

             

Bookmark and Share

archiwum