kpb

Młody Karol Marks - pokaz filmu i dyskusja

MŁODY KAROL MARKS (reż. Raoul Peck)
- pokaz filmu i dyskusja

czwartek, 26 kwietnia 2018, godz. 18.00
Kino Pod Baranami

 

W czwartek, 26 kwietnia, zapraszamy na specjalny pokaz filmu Młody Karol Marks Raoula Pecka - porywającej opowieści o jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci XIX wieku. Po seansie dyskusja inspirowana filmem.

 

W 170 lat po napisaniu Manifestu komunistycznego Karol Marks nie jest postacią wyłącznie historyczną. Trudno sobie wyobrazić sensowną analizę kapitalizmu, która nie sięgałaby do jego propozycji teoretycznych. Nawet autorzy dystansujący się od tradycji intelektualnej odwołującej się do jego nazwiska czerpią z dzieła Marksa pełnymi garściami. Kryzys finansowy lat 2007-2009 i następujące po nim recesje ożywiły zainteresowanie autorem Kapitału wśród ekonomistów. Wielu z nich ogłosiło nawet, że Marks miał rację, a jego teorie ponownie stają się obiektem ożywionej dyskusji.

 

Młody Karol Marks to fascynujący dramat biograficzny o jednym z największych myślicieli wszechczasów w reżyserii twórcy nominowanego do Oscara dokumentu Nie jestem twoim murzynem. Raoul Peck umiejętnie łączy w swoim filmie wątki biograficzne, w tym relację głównego bohatera z Fryderykiem Engelsem, z opowieścią o przełomie polityczno-teoretycznym, który stał się udziałem Karola Marksa. Obraz przedstawia twórcę I Międzynarodówki w jednym najważniejszych momentów jego barwnego życia.

Po seansie odbędzie się dyskusja o czasach Karola Marksa i aktualności jego filozofii z udziałem Filipa Brzeźniaka (Instytut Socjologii UJ) oraz dr hab. Małgorzaty Radkiewicz (Instytut Sztuk Audiowizualnych UJ). Rozmowę poprowadzi redaktor Le Monde diplomatique - edycja polska, Przemysław Wielgosz.

 

BILETY:

22 zł (normalny) | 15 zł (ulgowy)

 

O FILMIE:

MŁODY KAROL MARKS | LE JEUNE KARL MARX
reż. Raoul Peck, Belgia/Francja/Niemcy 2017, 118’


 
W 1844 roku w Paryżu żyjący na wygnaniu Marks poznaje Fryderyka Engelsa, syna bogatego przemysłowca, którego początkowo lekceważy. Wkrótce jednak nowa znajomość okazuje się być kluczowa dla rewolucyjnej wizji świata, którą wspólnie postulują. Mimo cenzury, represji ze strony policji i wstrząsów politycznych, mężczyźni wprowadzają ruch robotniczy w nową erę.

 

ZWIASTUN w j. angielskim:


 

ORGANIZATORZY:

Le Monde diplomatique – edycja polska
Fundacja im. Róży Luksemburg

Bookmark and Share

archiwum