kpb

Baranki w Niemym kinie 2017 - 18. Festiwal Filmu Niemego

 

zapraszają na

BARANKI W NIEMYM KINIE

- blok spotkań dla dzieci w ramach 18. Festiwalu Filmu Niemego: Żywioły
niedziela, 10 grudnia 2017, godz. 11.00 & godz. 12.15Już po raz szósty zachęcamy dzieci do uczestnictwa w Festiwalu Filmu Niemego - niezwykłym święcie filmu i muzyki - w ramach specjalnego wydania poranków filmowych dla dzieci!

Jak co roku, w programie Festiwalu znalazł się specjalny blok wydarzeń dla maluchów pt. Baranki w Niemym Kinie. W niedzielę, 10 grudnia, podczas spotkania pod nazwą RUCHOME OBRAZY dzieci wezmą udział w pokazie przygód Bolka i Lolka, konstruować będą urządzenia, którymi posługiwali się pionierzy ruchomych obrazów i stworzą własną animację poklatkową podczas warsztatów artystycznych z Justyną Droń. W ramach warsztatów MUZYKA W NIEMYM KINIE mali widzowie wyruszą w Podróż na Księżyc podczas pokazu filmu Georges’a Mélièsa. Po seansie wspólnie skomponują muzykę do krótkiego filmu z krakowską, elektroniczno-liryczną grupą SALK.


Zapraszamy dzieci w magiczną podróż do źródeł kina! 


PROGRAM:

11.00 - 12.00  RUCHOME OBRAZY
BOLEK I LOLEK: MALI FILMOWCY
reż. Józef Byrdy, Polska 1976, 9'

Bolek i Lolek urządzają w szopie małe atelier. Do zabawy dołącza Tola. Nieprzewidziane zdarzenia psują ustalone wcześniej sceny, a stary wentylator robi potworne zamieszanie. Chłopcy zmuszeni są zrezygnować z filmowania.

 

Warsztaty artystyczne


fot. Emilian Aleksander

Jak narodziło się kino? Co to jest zootrop, praksinoskop? Jak poruszyć Ptaszka w Klatce?
Dzięki prostym, a jakże odkrywczym wynalazkom dzieci poznają sposoby wprawiania obrazów w ruch i dowiedzą się jak działają optyczne urządzenia wykorzystywane przez pionierów kina. Najmłodsi wspólnie skonstruują własną camera obscura i stworzą animacje poklatkowe.

Zajęcia poprowadzi - związana z Cricoteką - artystka i animatorka, Justyna Droń, która zajmuje się alternatywną edukacją artystyczną i szeroko rozumianą ekspresją twórczą.12.15 - 13.00 MUZYKA W NIEMYM KINIE
W czasach kina niemego muzyka do filmów wykonywana była na żywo, podczas projekcji - przez taperów bądź zespołu, czy orkiestry.
Aby najmłodsi widzowie poznali atmosferę kin tamtych lat, zespół SALK zaprezentuje im muzykę do kultowego filmu z 1902 roku, Podróży na Księżyc, przygotowaną specjalnie na tę okazję. Na zakończenie, dzieci wraz z zaproszonymi muzykami spróbują przygotować i wykonać akompaniament do krótkiego fragmentu filmu.

Pokaz pod patronatem Instytutu Francuskiego.

 

 

O FILMIE:

PODRÓŻ NA KSIĘŻYCA TRIP TO THE MOON | LE VOYAGE DANS LA LUNE
reż. Georges Méliès, Francja 1902, 15'

Sześciu badaczy zostaje wysłanych w lot na Księżyc. Ich statkiem kosmicznym jest olbrzymi pocisk, wystrzelony ze specjalnie skonstruowanej armaty. Lądowanie na Srebrnym Globie przebiega w dość nieoczekiwany sposób - lśniąca rakieta wbija się w oko ziemskiego satelity. Jednak prawdziwe niespodzianki czekają astronautów dopiero pod powierzchnią Księżyca - członkowie ekspedycji natrafiają tam na gigantyczne grzyby oraz niezbyt przyjaźnie usposobionych Selenitów. W starciu z nimi egzamin zdaje pewien elegancki element garderoby. 

Podróż na Księżyc to pierwszy w historii film science fiction. Przyniósł on międzynarodową sławę jego twórcy Georges'owi Mélièsowi - iluzjoniście, jednemu z ojców kina, prekursorowi efektów specjalnych, który wniósł do sztuki filmowej magię i ekstrawaganckie pomysły. Powstały dwie wersje obrazu: czarno-biała oraz barwna, ręcznie kolorowana, która aż do 1993 roku była uznawana za zaginioną. Odnaleziona w barcelońskiej Filmoteca de Catalunya, została odrestaurowana w 2011 roku i udostępniona publiczności. Teraz widzowie mają okazję cieszyć się Podróżą na Księżyc w kolorze.

 

O MUZYKACH:SALK zaistniał w pokoju, dosłownie. Pełna nazwa: Selkie & Lighthouse Keepers, stworzona została w tym samym pomieszczeniu, w którym w dalszym ciągu powstają pierwsze szkice utworów.  SALK to elektroniczna ryba głębinowa, stworzona przez trzech muzyków i poetę. Zespół powstał pod koniec 2015 roku w Krakowie i w piątym miesiącu swojego istnienia dołączył do szeregów warszawskiej wytwórni NEXTPOP. 21 kwietnia ukazał się ich debiutancki album Matronika.
W samym tylko 2017 roku SALK miał okazję wystąpić na imprezach takich jak Open'er Festival, Off Festival, Spring Break, Seazone Showcase, Alterfest czy Warsaw Music Week. W sierpniu zespół odwiedził Islandię, gdzie zagrał trzy koncerty, w tym jeden na festiwalu Fiskidagurinn Mikli, czyli Festiwalu Ryb.

Skład:
Kamilem Kwidziński - teksty
Marcela Rybska - wokal, instrumenty klawiszowe
Michał Sarapata - bas, syntezator
Mateusz Sarapata - elektronika, efekty dźwiękowe


// Facebook
// Soundcloud BILETY:
Baranki w niemym kinie I: Ruchome obrazy - 11 zł
Baranki w niemym kinie II: Muzyka w niemym kinie -
15 zł
Karnet Baranki (2 spotkania)
-
22 zł
* Aby zakupić Karnet online, prosimy o kontakt pod adresem
kasa@kinopodbaranami.pl


Wydarzenie towarzyszące 18. edycji Festiwalu Filmu Niemego.

W dniach 7-10 grudnia zapraszamy na 18. Festiwal Filmu Niemego - jedyne w swoim rodzaju święto kina sprzed epoki dźwięku. Motywem przewodnim tegorocznej edycji Festiwalu są Żywioły - z jednej strony natura i miejsce, jakie zajmuje w niej człowiek, z drugiej strony kultura i siła ludzkiego umysłu, ale również jego słabości i targające nim uczucia. Jak co roku, w programie znajdą się nieme filmy z całego świata, często poddane cyfrowej rekonstrukcji. Projekcjom towarzyszyć będzie muzyka na żywo.Pokaz w ramach cyklu Baranki Dzieciom.


(PROGRAM zimowej edycji cyklu)
(FANPAGE na Facebooku)


KINO POD BARANAMI - MIEJSCE PRZYJAZNE MALUCHOM

Kino Pod Baranami dziewięciokrotnie zostało uhonorowane tytułem
Miejsca Przyjaznego Maluchom!

Kino otrzymało też tytuł Miejsca Najbardziej Przyjaznego Maluchom wśród krakowskich kin z racji jubileuszowej, dziesiątej edycji akcji.

Jest to dla nas zaszczytne wyróżnienie, a zarazem gwarancja dla Państwa pociech, że są dla nas tak samo ważni jak dorośli widzowie! 


Partnerzy cyklu:

                  

         

 

 

Cykl polecają:

CzasDzieci.pl                   

 

Qlturka.pl       Mali Turyści       MiastoDzieci.pl

 

     

Bookmark and Share

archiwum