kpb

Festiwal Kultury Latynoamerykańskiej: program filmowy

Festiwal Kultury Latynoamerykańskiej
- program filmowy

12-19 października 2017
Kino Pod Baranami

 

 

W dniach 12-19 października, wspólnie z Centrum Kultury Latynoamerykańskiej zapraszamy na pokazy filmowe w ramach Festiwalu Kultury Latynoamerykańskiej. Najciekawsze produkcje ostatnich lat z takich krajów jak Gwatemala, Nikaragua, Peru, Chile czy Ekwador przybliżą mieszkańcom Krakowa fascynującą kulturę Ameryki Łacińskiej.

 

W ramach festiwalu, widzowie Kina Pod Baranami zobaczą m.in poruszające dzieła autorstwa utalentowanych reżyserek. Amerykanka Pamela Yates wyruszyła do Gwatemali, a przywiezioną stamtąd historię długoletniej walki rdzennych Majów o sprawiedliwość przedstawiła w dokumencie 500 lat. W dramacie Any Cristiny Barragán 11-letnia Alba na skutek choroby matki zostanie zmuszona zamieszkać z ojcem, którego prawie nie zna. Film jest ekwadorskim kandydatem do Oscara 2018 dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Bohaterowie filmu Naga prawda Florence Jaugey przekonają się co może się stać, kiedy prywatne historie miłosne zarejestrowane w ich telefonach ujrzą światło dzienne. Reżyserka stawia pytania o granice ludzkiej zazdrości i skłania widza do refleksji nad władzą, jaką objął nad nami Internet. Gościem pokazu będzie Ambasador Nikaragui z Berlina, pani Karla Luzette.

 

Na Festiwalu Kultury Latynoamerykańskiej nie mogło zabraknąć dzieł twórców, którzy w przenikliwy sposób komentują rzeczywistość społeczno-polityczną. Carlos Lechuga w filmie Santa i Andrés opowiada o nietypowej przyjaźni łączącej kobietę żyjącą na prowincji oraz pisarza, którego rząd uznał za wroga publicznego. Historia ich relacji to przede wszystkim krytyka braku wolności słowa na Kubie, przez którą reżyser naraził się lokalnej cenzurze. Dystrybucja filmu na wyspie została oficjalnie zakazana. W wielokrotnie nagradzanym dramacie El Amparo Rober Calzadilla przedstawi losy dwóch mężczyzn, którzy przeżyli strzelaninę na granicy wenezuelsko-kolumbijskiej. To oparta na faktach wstrząsająca historia, która zakończyła się w Międzyamerykańskim Trybunale Praw Człowieka.

 

Na ekranie pojawią się także dwie produkcje oparte na powieściach Mario Vargasa Llosy, noblisty, jednego z najsłynniejszych pisarzy Ameryki Łacińskiej. Egzotyczna satyra wojskowa Pantaleón i wizytantki to nakręcona z dużym rozmachem superprodukcja, przenosząca w dzisiejsze czasy akcję jednej z najsłynniejszych powieści peruwiańskiego pisarza. Święto kozła z udziałem Isabelli Rossellini opowiada o czasach dominikańskiego dyktatora, Rafaela Leónidasa Trujillo z punktu widzenia córki jednego z jego najbliższych współpracowników. Projekcji towarzyszyć będzie prelekcja, którą wygłosi tłumacz literatury hiszpańskojęzycznej i były wykładowca Katedry Ameryki Łacińskiej UJ, Tomasz Pindel. Oba filmy zostaną zaprezentowane dzięki uprzejmości Ambasady Peru w Polsce.

 

W programie festiwalu znalazł się również pokaz filmów krótkometrażowych z Chile, a wśród nich m.in. historia miłosna, komentarz społeczny oraz eksperymentalne animacje, w tym jedna nakręcona w nieistniejącym wcześniej języku. Partnerem projekcji jest chilijski festiwal filmów krótkometrażowych Cortos en Grande.

 

W niedzielny poranek w Kinie Pod Baranami - w ramach jesiennej edycji cyklu Baranki Dzieciom - pomysłowi bracia Bolek i Lolek zabiorą najmłodszych widzów w ekscytującą podróż do Ameryki Łacińskiej. Po projekcji bajek odbędą się warsztaty plastyczne, które przybliżą dzieciom kulturę latynoamerykańską.

 

BILETY:

20 zł (normalny) | 15 zł (ulgowy)

Baranki Dzieciom: 11 zł

Karnet (8 filmów): 80 zł

*Karnet do nabycia w kasach Kina lub online pod adresem kasa@kinopodbaranami.pl

 

PROGRAM:

czwartek, 12 października
20.45
500 LAT
| 500 AÑOS
reż. Pamela Yates, USA/Gwatemala 2017, 109'

Poruszający dokument autorstwa Pameli Yates opowiadający historię ruchu oporu rodzącego się w Gwatemali, gdzie Majowie nie godzą się na wyzysk i niszczenie ich ziem przez międzynarodowe korporacje.

 

piątek, 13 października
19.30 NAGA PRAWDA
| LA PANTALLA DESNUDA
reż. Florence Jaugey, Nikaragua 2014, 92'
Gościem pokazu będzie Ambasador Nikaragui z Berlina: Karla Luzette

Najlepszy przyjaciel Octavia zakochuje się, co wzbudza w nim zazdrość. Do sieci trafia intymne nagranie, które niszczy nowy związek chłopaka. Reżyserka stawia pytania o granice ludzkiej zazdrości i skłania widza do refleksji nad władzą, jaką objął nad nami Internet.

 

sobota, 14 października
18.45 ŚWIĘTO KOZŁA
| LA FIESTA DEL CHIVO
reż. Luis Llosa, Republika Dominikany/Hiszpania/Wielka Brytania 2005, 132'
Słowo wstępne: Tomasz Pindel

Isabella Rosselini w opowieści o czasach dominikańskiego dyktatora, Rafaela Leónidasa Trujillo. Ekranizacja powieści Mario Vargasa Llosy.

Partner pokazu: Ambasada Peru w Polsce

 

niedziela, 15 października
11.00
BARANKI W AMERYCE ŁACIŃSKIEJ
- Festiwal Kultury Latynoamerykańskiej - wydarzenie towarzyszące
BOLEK I LOLEK WYRUSZAJĄ W ŚWIAT – zestaw bajek, ok. 40’
reż. J. Byrdy, W. Wajser, E, Wątor, S. Dülz, Polska 1968-1970
+ zajęcia plastyczne

Odcinki: OLIMPIADA W MEKSYKU | GRAN PREMIO ARGENTYNY | ZŁOTE MIASTO INKÓW | NAD ORINOKO 

 

19.30 BLOK FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH | SET OF SHORTS
reż. varia, Chile 2013-2017, 90’

   

Partner pokazu: Festiwal Cortos en Grande

 

poniedziałek, 16 października
19.15 ALBA
| ALBA
reż. Ana Cristina Barragán, Ekwador/Meksyk/Grecja 2016, 94'

Samotna i zagubiona matka musi przeprowadzić się do ojca, którego prawie nie zna. Nieudolne próby ojcowskiej miłości i trudne relacje z rówieśnikami wyznaczają jej ścieżkę do dojrzewania. Ekwadorski kandydat do Oscara 2018.

 

wtorek, 17 października
19.15 EL AMPARO
| EL AMPARO
reż. Rober Calzadilla, Wenezuela/Kolumbia 2016, 98'

Oparta na faktach historia dwóch mężczyzn ocalałych ze strzelaniny na granicy kolumbijsko-wenezuelskiej. Oskarżeni przez wenezuelskie wojsko o walkę w grupach partyzanckich musieli walczyć o sprawiedliwość.

 

środa, 18 października
19.15 SANTA I ANDRÉS
| SANTA Y ANDRÉS
reż. Carlos Lechuga, Kuba/Kolumbia/Francja 2016, 105'

Kuba, 1983 rok. Uznany za wroga publicznego homoseksualny pisarz ląduje na prowincji, pod okiem prostej kobiety zajmującej się gospodarstwem. Nieoczekiwanie zawiązuje się pomiędzy nimi przyjaźń.

 

czwartek, 19 października
18.45 PANTALEON I WIZYTANTKI
| PANTALEÓN Y LAS VISITADORAS
reż. Francisco J. Lombardi, Peru/Hiszpania 2000, 137'

Pantaleón to świeżo upieczony kapitan intendentury, który otrzymuje misję zorganizowania służby wizytantek do obsługi garnizonów w Amazonii. Peruwiańska superprodukcja na podstawie powieści Mario Vargasa Llosy.

Partner pokazu: Ambasada Peru w Polsce

 

SPOT FESTIWALU:

Bookmark and Share

archiwum