kpb

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL TAŃCA WSPÓŁCZESNEGO KROKI - dzień filmowy

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL TAŃCA WSPÓŁCZESNEGO KROKI
- dzień filmowy
13 maja 2017
Małopolski Ogród Sztuki

 

 

Kino Pod Baranami oraz Małopolski Ogród Sztuki zapraszają na Dzień Filmowy w ramach V Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego KRoki. Tegoroczna edycja Festiwalu odbywa się pod hasłem Skonfliktowani? i ma na celu prezentację spektakli światowych i polskich choreografów, którzy diagnozują stan współczesnej ludzkiej wspólnoty.

 

W programie Dnia Filmowego: Pięć tańców Alana Browna - opowieść o utalentowanym młodym tancerzu, który po przyjeździe na stypendium w szkole baletowej zakochuje się w jednym z kolegów w zespole; Ostatnie tango - niezwykły dokument Germana Krala, opowiadający fascynującą historię dwojga tancerzy tanga argentyńskiego; Pina czyli hołd złożony przez Wima Wendersa tancerce i choreografce Pinie Bausch oraz Mr. Gaga Tomera Heymanna portretujący izraelskiego tancerza i choreografa Ohada Naharina, dyrektora artystycznego legendarnego zespołu Batsheva Dance Company.

 

Pokazy odbędą się w sali kinowej Małopolskiego Ogrodu Sztuki (ul. Rajska 12).

 

Bilety do nabycia w kasie w MOS (przed wejściem do sali kinowej), w kasach Kina Pod Baranami, oraz online.

 

Szczegółowy program Festiwalu KRoki można znaleźć na stronie internetowej.

 

PROGRAM:

13 maja (sobota) | May 13 (Saturday)
15.30
MR. GAGA | MR. GAGA
reż. Tomer Heymann, Izrael/Szwecja/Niemcy/Holandia 2015, 103’
17.30 OSTATNIE TANGO | UN TANGO MÁS
reż. German Kral, Argentyna/Niemcy 2015, 85’
19.15 PINA 3D | PINA 3D
reż. Wim Wenders, Niemcy/Francja/Wielka Brytania 2011, 103’
21.15 PIĘĆ TAŃCÓW | FIVE DANCES
reż. Alan Brown, USA 2013, 83’

 

BILETY:
20 zł (normalny) | 15 zł (ulgowy) | 14 zł (senior)
Pina 3D - 24 zł (normalny) | 19 zł (ulgowy) | 18 zł (senior)

 

O FILMACH:

MR. GAGA | MR. GAGA
reż. Tomer Heymann, Izrael/Szwecja/Niemcy/Holandia 2015, 103’

(with English subtitles


fot. Gadi Dagon

Sofia International Film Festival 2016: Nagroda UNESCO dla najlepszego filmu dokumentalnego
Aspen Filmfest 2016: najlepszy film dokumentalny
 

Ruch jest sposobem rozumienia siebie. Kto uważnie wsłucha się w swoje ciało, przekroczy swoje ograniczenia. To słowa Ohada Naharina, genialnego choreografa i wieloletniego szefa najsłynniejszego zespołu tańca współczesnego z Izraela – Batsheva Dance Company. Reżyser Tomer Heymann towarzyszył artyście przez 8 lat, aby ukazać jego życie i niezwykłą ewolucję jako tancerza, twórcy i człowieka. Heymann rejestrował zarówno jego życie prywatne, przebieg prób zespołu, jak i zajęcia z opracowanego przez Naharina języka ruchu – GAGA – umożliwiającego każdemu wyrażenie swoich emocji poprzez taniec. W połączeniu z niepokazywanym dotychczas materiałem archiwalnym oraz fragmentami tanecznych spektakli Batshevy dostajemy fascynującą historię człowieka, który zrewolucjonizował świat tańca współczesnego.

 

OSTATNIE TANGO | UN TANGO MÁS
reż. German Kral, Argentyna/Niemcy 2015, 85’

MFF w Waszyngtonie 2016 - Nagroda Publiczności dla najlepszego filmu dokumentalnego
Valenciennes Film Festival France 2016 - Nagroda Jury Studenckiego
 

María Nieves Rego (80) i Juan Carlos Copes (83) spotkali się, gdy byli nastolatkami i tańczyli razem przez prawie pięćdziesiąt lat. W tym czasie kochali się i nienawidzili, ranili się i odchodzili, lecz zawsze wracali, aby razem tańczyć tango. Żaden inny mężczyzna nie tańczył jak Juan i żadna inna kobieta nie tańczyła jak Maria! Ostatecznie jednak Juan zostawił Marię dla młodszej o 20 lat kobiety, z którą się ożenił. Maria nigdy mu tego nie wybaczyła. Nie założyła rodziny i samotnie mieszka w Buenos. Teraz, pod koniec swojego życia, Juan i Maria spotykają się ponownie, aby ostatni raz zatańczyć razem i opowiedzieć o miłości, nienawiści i ich największej pasji. Zachwycające sceny taneczne uzupełniają wnikliwe wywiady i materiały dokumentalne, które zabiorą widzów w niezapomnianą podróż do samego serca tanga argentyńskiego.

Dzieło Germana Krala dokumentuje także historię tanga i wpływ, jaki para wywarła na jego ewolucję w ostatnich 50 latach. To oni spowodowali, że popularne dotąd głównie w klubach w Buenos Aires, tango stało się światowym fenomenem.

 

PIĘĆ TAŃCÓW | FIVE DANCES
reż. Alan Brown, USA 2013, 83’

Chip (Ryan Steele) jest utalentowanym, 18-letnim tancerzem, który przyjeżdża z Kansas do Nowego Jorku na stypendium w szkole baletowej. Tam zostaje dostrzeżony przez Anthony'ego, który zaprasza go do swojego zespołu. Trwają właśnie intensywne próby do nowej choreografii. Między Chipem i drugim tancerzem Theo zaczyna rodzić się nieśmiała namiętność. Jednak Chip ma coraz większe problemy, żeby utrzymać się w Nowym Jorku. Nie może liczyć na pomoc rodziców, którzy woleliby, żeby wrócił do domu.

 

PINA 3D | PINA 3D
reż. Wim Wenders, Niemcy/Francja/Wielka Brytania 2011, 103’

Nominacja do Oscara 2012 za najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny 

Pina
nie jest biografią zmarłej przed dwoma laty choreografki Piny Bausch. To raczej hołd złożony przez Wima Wendersa jej twórczości i hymn na cześć sztuki

Reżyser zarejestrował najważniejsze przedstawienia artystki - Święto wiosny, Vollmond i Café Müller. Poprosił członków jej zespołu o wykonanie części układów na ulicach niemieckiego Wuppertalu. W filmie niemal nie padają słowa, środkiem ekspresji tancerzy jest ciało.

„Pina nauczyła mnie, że nie trzeba zalewać widzów potokami słów” - mówi autor dokumentu. „Otworzyła mi oczy na to, ile można zakomunikować gestem albo poprzez stworzenie odpowiedniej przestrzeni”.

Chcąc wiarygodnie oddać tę przestrzeń na ekranie, Wenders wstrzymywał się z realizacją Piny ponad 20 lat. Czekał, aż kamery pozwolą mu zrekonstruować na ekranie świat wykreowany na scenie przez Bausch. Dziś, wykorzystując technologię 3D w dokumencie, autor Nieba nad Berlinem wytycza też nowe drogi dla kina.

 

WSPÓŁORGANIZATOR PROJEKCJI:

                    

Bookmark and Share

archiwum