kpb

Obcy kontra Ripley | Alien vs Ripley

OBCY KONTRA RIPLEY
piątek, 26 maja 2017, start: 19.00
Kino Pod Baranami

| ALIEN VS RIPLEY
Friday, May 26, 2017, start: 7 p.m.
Kino Pod Baranami

(for English version click HERE)

 

 

Zapraszamy wszystkich miłośników kultowej sagi science fiction do spędzenia wieczoru w towarzystwie porucznik Ellen Ripley.

Na początek projekcja reżyserskiej wersji filmu Obcy - 8. Pasażer Nostromo, obok Łowcy androidów najsłynniejszego dzieła Ridleya Scotta, zaliczanego dziś do klasyki gatunku. W roli głównej wystąpiła Sigourney Weaver, której film przyniósł międzynarodową sławę. Obcy - 8. Pasażer Nostromo zapoczątkował pierwszą amerykańską serię, w której główną, heroiczną rolę gra kobieta. Jej dalsze losy prezentuje Obcy - decydujące starcie, nominowana do siedmiu Oscarów i nagrodzona dwiema statuetkami produkcja Jamesa Camerona (Titanic, Avatar).

 

PROGRAM:
piątek, 26 maja 2017
19.00 OBCY - 8. PASAŻER NOSTROMO
| ALIEN
reż. Ridley Scott, USA/Wielka Brytania 1979, 116’
21.15 OBCY - DECYDUJĄCE STARCIE | ALIENS
reż. James Cameron, USA/Wielka Brytania 1986, 122’

 

BILETY:
40 zł (normalny)
36 zł (ulgowy)

 

O FILMACH:

OBCY - 8. PASAŻER NOSTROMO | ALIEN
reż. Ridley Scott, USA/Wielka Brytania 1979, 116’

(in English with Polish subtitles)


Oscary 1980: najlepsze efekty specjalne
Nagrody BAFTA 1980: najlepszy dźwięk, najlepsza scenografia
Nagrody Akademii Science Fiction, Fantasy i Horroru Saturn 1980: najlepszy film sci-fi, najlepsza aktorka drugoplanowa (Veronica Cartwright), najlepsza reżyseria (Ridley Scott)
MFF w San Sebastián 1979: najlepsze zdjęcia i efekty specjalne

Kosmos. Odległy wszechświat. Grupa siedmiorga członków załogi przebywa w stanie hibernacji. Ich sen przerywa sygnał S.O.S. nadawany z planety LV-240. Kapitan Dallas (Tom Skeritt), dowódca statku, zarządza zejście na niezbadaną planetę w ramach akcji ratunkowej. Jeden z członków załogi, niejaki Kane (John Hurt), zostaje zaatakowany przez nieznane stworzenie, który rzuca mu się na twarz i zaciska wokół szyi. Załoga zabiera Kane'a na pokład. Od tej chwili ich podróż przeradza się koszmar. Sygnał S.O.S. nadawany z nieznanej planety okazuje się ostrzeżeniem, lecz już za późno…

 

ZWIASTUN:

 

OBCY - DECYDUJĄCE STARCIE | ALIENS
reż. James Cameron, USA/Wielka Brytania 1986, 122’

(in English with Polish subtitles)


Oscary 1987: najlepsze efekty specjalne, najlepszy montaż dźwięku
Nagrody BAFTA 1987: najlepsze efekty specjalne
Nagrody Akademii Science Fiction, Fantasy i Horroru Saturn 1987: najlepszy film sci-fi, najlepsza aktorka (Sigourney Weaver), najlepsza aktorka drugoplanowa (Jenette Goldstein), najlepszy aktor drugoplanowy (Bill Paxton), najlepsza reżyseria (James Cameron), najlepszy scenariusz (James Cameron), najlepsze efekty specjalne, najlepsza kreacja młodego aktora lub aktorki (Carrie Henn)
Nagrody Amerykańskiego Stowarzyszenia Montażystów Dźwięku 1987: Złota Szpula

Po pięćdziesięciu siedmiu latach dryfowania w przestrzeni kosmicznej, kapsuła ratunkowa z oficer Ellen Ripley zostaje przechwycona przez statek kosmiczny, a następnie dostarczona do stacji orbitalnej Gateway, należącej do Korporacji Weyland-Yutani. Podczas przesłuchania w sprawie zniszczenia statku i ładunku, nikt nie wierzy w opowieść o tym, co kobieta przeżyła na holowniku Nostromo. Okazuje się, że księżyc, na którym znaleziono obcą formę życia, jest w tej chwili zamieszkany przez kilkadziesiąt rodzin kolonizatorów, którzy swoją osadę nazywają Hadley Hope. Jednak gdy z księżycem urywa się komunikacja, słowa Ripley nabierają głębszego sensu, a na księżyc LV-426 wraz z Ripley i przedstawicielem Korporacji Carterem Burke'em wyrusza z misją ratunkową dobrze uzbrojony oddział Kolonialnej Piechoty Morskiej, dowodzony przez porucznika Gormana.

 

ZWIASTUN: 

Bookmark and Share

archiwum