kpb

Baranki Dzieciom: Lato 2017

BARANKI DZIECIOM: LATO 2017

14 maja - 25 czerwca 2017

 


Już 14 maja rozpoczyna się nowa, letnia edycja cyklu Baranki Dzieciom - filmowych spotkań dla najmłodszych widzów. Maluchy spędzą niedzielne przedpołudnia w Kinie Pod Baranami w towarzystwie bohaterów klasycznych polskich animacji, a także wyruszą w podróż do Francji, Rumunii, a nawet do odległej Afryki. Po seansie wezmą udział w rozwijających wyobraźnię warsztatach, inspirowanych treścią obejrzanych bajek.

 

Najnowszy sezon Baranków Dzieciom to przede wszystkim spotkania z ulubieńcami małych widzów. W programie nie zabraknie odrestaurowanych cyfrowo, mądrych opowieści Misia Uszatka, bracia Bolek i Lolek nauczą dzieciaki jak mają się zachować w razie pożaru, a rezolutny Reksio udzieli pomocy okolicznym ptakom i pozazdrości im ptasiej urody. Z okazji Dnia Dziecka najmłodsi widzowie będą wspólnie z Famigą świętować 50. urodziny Reksia.

 

Lato to idealny czas na zagraniczne podróże. W tym roku Baranki Dzieciom odwiedzą Rumunię wspólnie z sympatyczną tytułową bohaterką serii bajek pt. Mihaela (10. Festiwalu Kultury Rumuńskiej w Krakowie). Mały Leon zabierze dzieciaki do królestwa Baltazara w ramach spotkania pod hasłem Baranki we Francji (8. Przegląd Nowego Kina Francuskiego). Dzięki fantastycznym polskim bajkom o Afryce prezentowanym w ramach festiwalu AfryKamera, mali kinomani zwiedzą Czarny Ląd z Bolkiem i Lolkiem, wraz z wyprawą przyrodniczą spróbują przedrzeć się przez najprawdziwszą dżunglę i zaprzyjaźnią się z małym strusiątkiem.

 

Tradycyjnie, po każdym seansie odbywać się będą zajęcia pobudzające kreatywność małych widzów i odkrywające przed nimi nowe umiejętności. Warsztaty twórcze prowadzone są przez wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę animatorów oraz zaprzyjaźnionych artystów. W letniej edycji cyklu maluchy wezmą udział w twórczych warsztatach graficznych i plastycznych, zabawach z balonami, będą wspólnie muzykować i ćwiczyć wyczucie rytmu podczas warsztatów bębniarskich, a na zajęciach florystycznych nauczą się dbać o rośliny.

Wizyta w Kinie Pod Baranami to także okazja dla dzieci i rodziców do poznania kina „od kuchni”, czyli zwiedzenia kabiny operatorskiej i odkrycia tajemnicy mechanizmu ruchomych obrazów.

Ponadto, każdy mały widz może otrzymać pamiątkowy dyplom ze swojej pierwszej wizyty w kinie, który z dumą powiesi na ścianie swojego pokoju.

 

W sobotę, 13 maja, tuż przed rozpoczęciem nowego sezonu Baranków, Kino Pod Baranami zaprasza wszystkie dzieci na uroczyste ogłoszenie wyników konkursu plastycznego Przytulam, bo lubię. Uroczystości towarzyszyć będzie pokaz wybranych odcinków nowego polskiego serialu animowanego pt. Przytul mnie. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

 

BILETY:
11 zł

*Balonowy Dzień Dziecka z Famigą - 15 zł

Zachęcamy do polubienia strony Baranków na Facebooku.

 

Partnerzy cyklu:

                      


                            

 

              

 

Cykl polecają:

CzasDzieci.pl              

 

Qlturka.pl     Mali Turyści      MiastoDzieci.pl

                                            

  

 
KINO POD BARANAMI – MIEJSCE PRZYJAZNE MALUCHOM

Kino Pod Baranami dziewięciokrotnie uhonorowane zostało tytułem Miejsca Przyjaznego Maluchom! Jest to dla nas zaszczytne wyróżnienie, a zarazem gwarancja dla Państwa pociech, że są dla nas tak samo ważni jak dorośli widzowie.

 

PROGRAM:

niedziela, 14 maja, godz. 11.00
BARANKI W RUMUNI
- 10. Festiwal Kultury Rumuńskiej w Krakowie - wydarzenie towarzyszące
MIHAELA - zestaw bajek 45’
reż. Nell Cobar, Rumunia 1969
+ warsztaty graficzne

Rumuński serial animowany, którego główną bohaterką jest sympatyczna dziewczynka z kucykami - postać stworzona przez karykaturzystę Nella Cobara. Serial był wyświetlany w rumuńskiej telewizji w latach 1970-1980 w ramach programu 1001 wieczorów (tuż przed głównym wydaniem wiadomości) i cieszył się niezwykłą popularnością. 

Warsztaty graficzne poprowadzi grafik i litograf, Justyna Mazur - właścicielka studia Litograf w kompleksie TYTANO. Dolne Młyny. Zawodowo zajmuje się edukacją artystyczną, tworząc warsztaty dla instytucji kultury i festiwali. Współpracuje z Narodowym Teatrem Starym w Krakowie, Muzeum Etnograficznym oraz Muzeum Narodowym w Krakowie, a także z Cricoteką.

 

niedziela, 21 maja, godz. 11.00
REKSIO I PTAKI
- zestaw bajek
reż. varia, Polska 1987-1990, 40’

+ warsztaty florystyczne   

 

 

Przygody ulubieńca małych widzów - pomysłowego Reksia. Rezolutny kundelek poznaje świat ptaków. Organizuje wspólne wysiadywanie kukułczego jaja, przychodzi z pomocą gołębiej mamie, zaprzyjaźnia się z mądrą sową i obrasta w pawie piórka.

Odcinki: REKSIO I SOWA | REKSIO I KUKUŁKA | REKSIO I PAW | REKSIO I GOŁĄB

Warsztaty florystyczne dla dzieci to nowatorska odmiana zajęć plastycznych, inspirujących dzieci do poznawania świata przyrody. Dzieci, stykając się z żywym materiałem roślinnym, mają okazję nauczyć się staranności i dbałości o rośliny. Na warsztatach będą poznawać kwiaty, wąchać je, dotykać, oglądać jak są zbudowane.

Zajęcia poprowadzi Anna Karlińska - absolwentka Sztuki Ogrodowej na Uniwersytecie Rolniczym, projektantka ogrodów, z zamiłowania florystka i plastyczka.

 

niedziela, 28 maja, godz. 11.00
BARANKI W AFRYCE

- 12. Festiwal Afrykamera - wydarzenie towarzyszące
BAJKI O AFRYCE - 40’
+ warsztaty bębniarskie

WIELKA PODRÓŻ BOLKA I LOLKA: PECHOWY STATEK
reż. Marian Cholerek, Polska 1978
Jeremiasz dociera na statek, którym płyną Bolek i Lolek i zostaje kucharzem okrętowym. Chłopcy pełnią funkcje majtków pokładowych. Jeremiasz, chcąc udaremnić chłopcom podróż, powoduje zatonięcie statku. Na szczęście cała załoga wychodzi cało z katastrofy i dociera do brzegów Czarnego Lądu.

SŁOŃ I STRUSIĄTKO
reż. Jan Hoder, Zdzisław Kudła, Polska 1974
Słoń broni małego strusia przed lampartem. Zaprzyjaźnia się z ptakiem, który przy olbrzymie czuje się bezpiecznie. Strusia mama odnajduje swoje dziecko, śpiące pod wielkim uchem słonia.

BOLEK I LOLEK WYRUSZAJĄ W ŚWIAT: POLOWANIE NA GORYLA
reż. Władysław Nehrebecki, Leszek Mech, Polska 1968
Bolek i Lolek znajdują się w Afryce, gdzie - niezbyt skutecznie - polują na goryla.

W DŻUNGLI
reż. Witold Giersz, Polska 1957
Przyrodnik zbierający motyle zostaje zaatakowany przez tygrysa. Z pomocą przychodzą mu małe małpki.

Warsztaty bębniarskie poprowadzi Andrii "Vedomyr" Volynko. Uczeń Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, członek zespołu Meeow oraz WATAHA DRUMS  - oryginalnej formacji perkusyjnej  wykorzystującej w widowiskach elementy będące połączeniem muzyki, ruchu, światła, sztuk walki i wizualizacji.

 

niedziela, 4 czerwca, godz. 11.00
BALONOWY DZIEŃ DZIECKA Z FAMIGĄ: 50. urodziny Reksia

Kino Pod Baranami wraz z Famigą zapraszają na wspólne świętowanie Dnia Dziecka oraz 50. urodzin Reksia! W programie pokaz bajek o przygodach kultowego czworonoga oraz wesołe zabawy kolorowymi balonami.

W tym roku mija 50 lat od powstania serialu o przygodach rezolutnego kundelka - ulubieńca wielu pokoleń Polaków. Z tej okazji mali widzowie obejrzą na dużym ekranie wybrane odcinki kultowej serii - w tym nagrodzony Srebrnym Lajkonikiem na Krakowskim Festiwalu Filmowym, ekranowy debiut Reksia, w którym piesek uczy się języków swoich sąsiadów z podwórka (Reksio poliglota).

Jeśli jest święto – muszą być balony! Po seansie dzieci wezmą udział w zabawach balonowych prowadzonych przez animatorów z Famigi. Nauczą się tworzyć pieski z długich, kolorowych balonów, z których później powstanie ogromny balonowy Reksio. 

 

Jak zwykle, na każdego uczestnika czekać będzie mały upominek ufundowany przez sponsorów.

BILETY: 15 zł

REKSIO - zestaw bajek, 40’
reż. varia, Polska 1967-1978

Polski serial animowany dla dzieci w reżyserii i według scenariusza Lechosława Marszałka, produkowany w latach 1967–1990 przez Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Opowiada o przygodach ulubieńca wielu pokoleń małych widzów - pomysłowego pieska Reksia, jego właścicieli oraz pozostałych zwierząt zamieszkujących podwórko.

Odcinki: REKSIO POLIGLOTA | REKSIO MARZYCIEL | REKSIO SADOWNIK | REKSIO GOSPODARZ


FAMIGA - zajęcia, warsztaty, urodziny, Sala Doświadczania Świata
Famiga zajmuje się organizacją imprez oraz niezapomnianych urodzin dla dzieci w swoich siedzibach oraz wyjazdowo. Dodatkowo w Famidze na ulicy Wrocławskiej znajduje się sensoryczna Sala Doświadczania Świata - zupełnie inna i nietypowa przestrzeń zabawy oraz edukacji opartej na zmysłach.
W ofercie znajdują się także zajęcia adaptacyjne i ogólnorozwojowe dla maluszków 0-3 lata wraz z opiekunem.

Famiga - Sala Doświadczania Świata - ul. Wrocławska 55, Kraków
Famiga - Sala Warsztatowa - ul. Starowiślna 55/4, Kraków

www.famiga.pl

 

niedziela, 11 czerwca, godz. 11.00
BARANKI WE FRANCJI

- 8. Przegląd Nowego Kina Francuskiego - wydarzenie towarzyszące
LEON I CZTERY PORY ROKU | LES QUATRE SAISONS DE LÉON
reż. Pierre-Luc Granjon, Antoine Lanciaux, Francja 2009, 52'
+ warsztaty florystyczne

Wiosna, lato, jesień czy zima - dziwne rzeczy dzieją się w królestwie Baltazara. Bajki znikają z książek, królewna zostaje porwana, wybucha tajemnicza epidemia, a Leon i jego przyjaciele starają się omijać pułapki, jakie zastawia na nich bajarz Bonifacy. Film wyprodukowano w słynnym francuskim studio animacji Folimage.

Odcinki: WIOSNA | LATO

Warsztaty florystyczne dla dzieci to nowatorska odmiana zajęć plastycznych, inspirujących dzieci do poznawania świata przyrody. Dzieci, stykając się z żywym materiałem roślinnym, mają okazję nauczyć się staranności i dbałości o rośliny. Na warsztatach będą poznawać kwiaty, wąchać je, dotykać, oglądać jak są zbudowane.

Zajęcia poprowadzi Anna Karlińska - absolwentka Sztuki Ogrodowej na Uniwersytecie Rolniczym, projektantka ogrodów, z zamiłowania florystka i plastyczka.

 

niedziela, 18 czerwca, godz. 11.00
BOLEK I LOLEK: UWAGA POŻAR
– zestaw bajek
reż. varia, Polska 1977–78, 40’
+ warsztaty bębniarskie

Pożar jest bardzo niebezpieczny i łatwo go wywołać, jeśli się nie zachowa dostatecznej ostrożności na co dzień, choćby w czasie zabawy zapałkami. Bolek i Lolek uczą się jak zapobiegać pożarom m.in. jak bezpiecznie ubrać choinkę oraz w jaki sposób uniknąć wywołania pożaru w lesie czy w domu, biorą też udział w ćwiczeniach na strażackim poligonie.

Odcinki: NA STRAŻACKIM POLIGONIE | FERALNY DZIEŃ | ZABAWA ZAPAŁKAMI | JUTRO BĘDZIE LEPIEJ

Warsztaty bębniarskie poprowadzi Mateusz Sarapata - uczeń rewelacyjnego perkusisty Marka „Smoka” Rajsa (Krakowska Szkoła Jazzu i Muzyki Rozrywkowej). Zainspirowany rytmiką latynoską i zachodnioafrykańską, którą wykorzystuje w projektach etnicznych, jazzowych, elektronicznych, setach DJ-skich i w muzyce rozrywkowej.

W ramach warsztatów dzieci zapoznają się z instrumentami (conga, djembe, dun duny, bongosy, cajon, bum bum rurki, itd.) - ich historią oraz dźwiękami jakie można z nich wydobywać, uczą się zasad rytmiki i wspólnie muzykują.


niedziela, 25 czerwca, godz. 11.00
NOWE PRZYGODY MISIA USZATKA
- zestaw bajek 
reż. varia, Polska 1962-1980, 45’
+ warsztaty plastyczne

Kultowy serial o przygodach Misia Uszatka i jego przyjaciół: Prosiaczka, Króliczków, Zajączka i psa Kruczka. Serial ma charakter edukacyjny - uczy najmłodszych widzów tolerancji, uczciwości i zasad dobrego wychowania.

Odcinki: MIŚ USZATEK | ŻÓŁTA KOPERTA | KTO WSTAŁ LEWĄ NOGĄ | KRYJÓWKA | BYŁEM TU PIERWSZY

Bajki odrestaurowane cyfrowo przez Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej.

Zajęcia plastyczne poprowadzi - związana z Cricoteką - artystka i animatorka, Justyna Sławik, która zajmuje się alternatywną edukacją artystyczną i szeroko rozumianą ekspresją twórczą. 

Bookmark and Share

archiwum