kpb

Azyl - pokazy przedpremierowe

Azyl (reż. Niki Caro)
- pokazy przedpremierowe
w Kinie Pod Baranami

18-19 marca 2017, godz. 16.45

 

 

Już w najbliższy weekend zapraszamy na dwa przedpremierowe pokazy niezwykłego filmu Azyl w reżyserii Niki Caro - poruszającej filmowej opowieści, która wydarzyła się naprawdę.

 

To jedna z takich historii, o które kino musiało się upomnieć. Antonina Żabińska, żona dyrektora warszawskiego zoo, wspólnie z mężem, Janem, ukrywali podczas II wojny światowej dziesiątki Żydów. Osobiście wydostawali ich z getta i pomagali przetrwać w opustoszałych murach ogrodu zoologicznego. Niektórzy ukrywani byli w miejscach przeznaczonych dla zwierząt, inni w willi Żabińskich. W 1965 roku Jan i Antonina Żabińscy zostali odznaczeni przez instytut Jad Waszem tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

 

Scenariusz filmu powstał w oparciu o wstrząsającą książkę Diane Ackerman Azyl. Opowieść o Żydach ukrywanych w warszawskim zoo. O samej Antoninie mówiono, że była nie tylko piękną kobietą, ale także mądrym, dobrym, odważnym człowiekiem, który dobro innych stawiał nad własne bezpieczeństwo. W roli Antoniny wystąpiła dwukrotnie nominowana do Oscara Jessica Chastain (Interstellar). W pozostałych rolach m.in.: Johan Hendelbergh (W kręgu miłości) i Daniel Brühl (Wyścig).

 

PROGRAM:

sobota, 18 marca 2017
16.45 AZYL
| THE ZOOKEEPER'S WIFE
reż. Niki Caro, USA 2016, 127'

niedziela, 19 marca 2017
16.45 AZYL
| THE ZOOKEEPER'S WIFE, 127'

 

BILETY:

22 zł (normalny)

15 zł (ulgowy

14 zł (senior)

 

O FILMIE:

AZYL | THE ZOOKEEPER'S WIFE
reż. Niki Caro, USA 2016, 127'

Rzecz dzieje się w Polsce, w chwili wybuchu II wojny światowej. Antonina i jej mąż, dr Jan Żabiński opiekują się warszawskim Ogrodem Zoologicznym, którego on jest dyrektorem. Stanowią oddane sobie, kochające się małżeństwo. Antonina każdego dnia otwiera bramy ogrodu, serdecznie witając gości…
…aż nadchodzi dramatyczny czas wojny. Od jej wybuchu Żabińscy muszą konsultować wszystkie decyzje dotyczące zoo z Lutzem Heckiem, niemieckim zoologiem, autorem selektywnego program hodowlanego, w czasie wojny – żołnierzem.

Antonina i Jan szybko zaczynają współpracę z Ruchem Oporu, odkrywając, że skomplikowana architektura opuszczonego przez zwierzęta Ogrodu Zoologicznego, z jego tunelami i przejściami, doskonale nadaje się do sekretnego ukrywania ocalonych. Narażając życie i bezpieczeństwo rodziny, Żabińscy potajemnie wywożą z warszawskiego getta Żydów, którzy znajdują schronienie w zoo.

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum