kpb

SMAK, czyli Spotkania Młodych Amatorów Kina: Powidoki

SMAK, czyli Spotkania Młodych Amatorów Kina 
POWIDOKI reż. Andrzej Wajda

sobota, 14 stycznia 2017, godz. 10.00

 

(fot. Anna Włoch/Akson Studio)

 

Zapraszamy na kolejne spotkanie SMAKu!  W programie Powidoki - ostatni film jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów, Andrzeja Wajdy. W roli Władysława Strzemińskiego, pioniera polskiej awangardy szykanowanego przez władze PRL, wystąpił Bogusław Linda. Autorem zdjęć jest Paweł Edelman, który współpracował z Wajdą przy produkcji takich filmów jak Wałęsa. Człowiek z nadziei i Tatarak.

 

Spotkanie poprowadzi Agnieszka Gryz - uczennica II klasy Katolickiego Liceum im. Jana Pawła II w Skawinie.

 

Nie może Was zabraknąć!

 

BILETY dla uczniów: 10 zł 

 

Dołącz do wydarzenia na Facebooku!

 

O FILMIE:

POWIDOKI | AFTERIMAGE
reż. Andrzej Wajda, Polska 2016, 100’

(with English subtitles)

(fot. Anna Włoch/Akson Studio)


Polski kandydat do Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej 2016
Festiwal Filmowy w Gdyni 2016: Specjalna Pozakonkursowa Nagroda Jury (Andrzej Wajda)

 

Akcja filmu dzieje się w Łodzi w latach 1948-1952, w okresie stalinizmu. Władysław Strzemiński jest malarzem, profesorem i wykładowcą w Łódzkiej PWSSP. Twórca teorii unizmu, doceniony i podziwiany przed wojną w kraju i za granicą, uwielbiany przez studentów, nie cieszy się sympatią władz uczelni, a przede wszystkim Ministra Kultury. Strzemiński - w przeciwieństwie do lojalnych członków partii i kolegów realizujących doktrynę socrealizmu - nie zgadza się na żadne ustępstwa w sztuce. Nie pozwala aby polityka wkraczała do jego twórczości. Realizuje własną drogę artystyczną, niezgodną z oficjalnymi wytycznymi PZPR. Taka postawa sprowadza na niego szykany, aż do relegowania z uczelni i wykreślenia ze Związku Artystów Plastyków. 

 

Jeden z najwybitniejszych twórców w historii kina, zdobywca wielu nagród filmowych, w tym Oscara za całokształt twórczości – Andrzej Wajda, przedstawia historię człowieka niezłomnego, Władysława Strzemińskiego pioniera polskiej awangardy, ze znakomitą rolą Bogusława Lindy. Głównym bohaterem jest wielki artysta, wierny własnej wizji sztuki, który nie poddał się obowiązującemu systemowi i w konsekwencji doświadczył dramatycznych skutków swoich wyborów. Opowieść o tym, jak komunistyczna władza zniszczyła niepokornego człowieka. Wajda w sposób niezwykle subtelny, a zarazem uniwersalny kreśli, tworzonymi z malarskim kunsztem obrazami, świat, w którym piękno i sztuka są prześladowane. 

 

ZWIASTUN:

 

      

Spotkania Młodych Amatorów Kina to inicjatywa uczniów krakowskich liceów, którzy kochają kino, chcą wspólnie oglądać premierowe filmy, a po seansie - w luźnej atmosferze - intensywnie dyskutują o tym, co zobaczyli.

Dlaczego SMAK? Przede wszystkim z powodu naszych oczekiwań wobec kina. Nie wystarcza nam zwykły multipleks, w którym po seansie widzowie jedynie wyrzucają do kosza puste kubełki po popcornie. Jako młodzi odbiorcy stwierdziliśmy, że chcemy mieć możliwość do dyskusji, wspólnej refleksji nad tematami, które poruszają twórcy filmowi - mówi pomysłodawczyni spotkań Aleksandra Musiał z V LO - Dzięki Kinu Pod Baranami możemy wspólnie realizować nasze oczekiwania. Serdecznie zapraszamy do przyłączenia się do naszej grupy!

Pokazy filmowe dla młodzieży odbywają się raz w miesiącu, w sobotnie przedpołudnia. Każdą projekcję poprzedza wprowadzenie przygotowane przez uczniów krakowskich liceów, a kończy żywa dyskusja na temat obejrzanego filmu. Program spotkań oraz ich przebieg koordynują uczestnicy.

 

UCZESTNICY O SMAKu:

"Trudno mi znaleźć argumenty, które mogłyby przemawiać przeciwko SMAK-owi, może pomijając wczesną porę spotkań. Więc jeśli tylko uwielbiasz kino, lubisz atmosferę kin studyjnych i nie przeszkadza Ci wczesna pora spotkań, to SMAK jest czymś dla Ciebie. Nawet jeśli lubisz kino tylko od czasu do czasu, to warto po prostu przyjść i przekonać się na własnej skórze, czy taka konwencja Ci odpowiada, czy też nie."

Olga Filip, II LO w Krakowie

Zachęcamy do lektury całej relacji na stronie.

 

 

 

PARTNERZY SMAKu:

    

Bookmark and Share

archiwum