kpb

Sputnik nad Krakowem - replika 10. Festiwalu Filmów Rosyjskich

SPUTNIK NAD KRAKOWEM
replika 10. Festiwalu Filmów Rosyjskich

5-11 grudnia 2016

Rosyjski Sputnik po raz dziesiąty przelatuje nad Polską i ponownie zatrzyma się nad Krakowem. W dniach 5-11 grudnia Kino Pod Baranami zaprasza na przegląd najnowszych dzieł rosyjskiej kinematografii. W programie sześć filmów rosyjskich twórców oraz specjalny pokaz dokumentalnego filmu Wojciecha Kasperskiego Ikona o pacjentach syberyjskiego szpitala psychiatrycznego. Po seansie, odbędzie się spotkanie z udziałem reżysera. Bilety już w sprzedaży!

Widzowie będą mogli zobaczyć m.in żyjącego w samym środku rosyjskiej tajgi człowieka, którego postrzeganie świata zmienia niezwykłe Znalezisko, przeplatające się ze sobą historie różnych ludzi, którzy marząO Miłości; łączące gatunki filmowe dzieło Dotyk wiatru o aktorce, która wyrusza do centrum rosyjskiego buddyzmu; nagrodzonego w Cannes Ucznia czyli historię współczesnego Świętoszka; film Insight o mężczyźnie, który tracąc wzrok zyskuje Nadzieję oraz Zoologię, czyli opowieść o sfrustrowanej swoim życiem pracownicy zoo, której wyrósł ogon.

W ramach przeglądu odbędzie się także specjalny pokaz dokumentalnego filmu Ikona, nagrodzonego Złotym Lajkonikiem na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Dzieło Wojciecha Kasperskiego ze zdjęciami Łukasza Żala (operatora Oscarowej Idy) pozwala widzom zajrzeć za mury prowincjonalnego szpitala psychiatrycznego na Syberii, jednego z największych ośrodków dla osób chorych psychicznie. Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserem, Wojciechem Kasperskim.
PROGRAM:

poniedziałek, 5 grudnia 2016
19.00
ZNALEZISKO
| NAKHODKA
reż. Wiktor Diemient, Rosja 2014, 98’

wtorek, 6 grudnia 2016
19.00
INSIGHT
| INSAYT
reż. Aleksandr Kott, Rosja 2015, 90’

środa, 7 grudnia 2016
19.00
ZOOLOGIA
| ZOOLOGIYA
reż. Iwan I. Twierdowskij, Rosja/Niemcy/Francja 2016, 88’

czwartek, 8 grudnia 2016
19.00
DOTYK WIATRU
| PRIKOSNOVENIE VETRA
reż. Olga Wieremiejewa, Jelena Demidowa, Rosja 2016, 77’

piątek, 9 grudnia 2016
19.00
POKAZ SPECJALNY
IKONA
| ICON
reż. Wojciech Kasperski, Polska 2016, 51’
Po seansie spotkanie z reżyserem, Wojciechem Kasperskim.

sobota, 10 grudnia 2016
19.00
UCZEŃ
| (M)UCHENIK
reż. Kiriłł Sieriebriennikow, Rosja 2016, 118’

niedziela, 11 grudnia 2016
19.00
O MIŁOŚCI
| PRO LYUBOV
reż. Anna Melikian, Rosja 2015, 115’

 

BILETY:
17 zł (normalny)
14 zł (ulgowy)
12 zł (senior)
Karnet (7 filmów): 70 zł


Filmy wyświetlane będą z polskimi napisami (z wyjątkiem filmu Zoologia oraz Ikona - napisy polskie i angielskie)

// strona oficjalna festiwalu
// wydarzenie na Facebooku

 

O FILMACH:


DOTYK WIATRU | PRIKOSNOVENIE VETRA
reż. Olga Wieremiejewa, Jelena Demidowa, Rosja 2016, 77’

Festiwal Kina Rosyjskiego „Okno na Europę” w Wyborgu 2016: wyróżnienie (Julia Aug)

Produkcja łącząca w sobie cechy filmu fabularnego oraz dokumentu. W części fabularnej moskiewska aktorka Julia wyrusza na zdjęcia filmowe do dalekiej Buriacji, centrum rosyjskiego buddyzmu. Chce tam odnaleźć mężczyznę, którego kiedyś kochała. Julia jest nieuleczalnie chora i nie wierzy już w cuda, ale w Buriacji otrzymuje jeszcze jedną szansę od losu. Równolegle opowiadana jest prawdziwa historia aktorki Julii Aug, która podczas swojej pierwszej wizyty w Buriacji spotkała swojego filmowego partnera, aktora Eduarda Żagbajewa. W czasie podróży kobieta trafia do Iwołgińskiego Dacanu, gdzie staje twarzą w twarz z legendą Chambo Lamy Itigełowa, buddyjskiego mnicha, który przewrócił do góry nogami i obalił wszystkie teorie naukowe o życiu i śmierci. Odwiedza także praktykującego lamę astrologa, żeby dowiedzieć się, co czeka ją w przyszłości.

 

IKONA | ICON
reż. Wojciech Kasperski, Polska 2016, 51’
(with Polish and English subtitles)

Krakowski Festiwal Filmowy 2016: Złoty Lajkonik za najlepszy film w Konkursie Polskim, Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI (Wojciech Kasperski), Nagroda Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za najlepszy montaż (Tymoteusz Wiskirski), Nagroda Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych za najlepsze zdjęcia (Łukasz Żal)

Pełnometrażowy, dokumentalny portret pacjentek prowincjonalnego szpitala psychiatrycznego na Syberii. Po raz pierwszy w historii jednego z największych ośrodków dla chorych psychicznie, ekipa filmowa mogła zobaczyć i zarejestrować, jak wygląda codzienne życie za wysokimi murami. Pod opieką zaledwie pięciu lekarzy i kilku pielęgniarek znajdują się setki chorych na ciężkie, często nieuleczalne choroby. Wśród nich są ludzie cierpiący na schizofrenię czy chorobę Alzheimera, ale także seryjni mordercy czy nastolatki z problemami wychowawczymi. W tym odizolowanym od świata miejscu trudno mówić o “leczeniu”, szpital służy raczej za przytulisko wszystkich społecznych wyrzutków.

Autorem zdjęć do filmu jest Łukasz Żal, operator m.in. nagrodzonej Oscarem Idy.


INSIGHT
| INSAYT
reż. Aleksandr Kott, Rosja 2015, 90’

Nagrody Rosyjskiej Akademii Filmowej Nika 2016: najlepsza rola męska (Aleksandr Jacenko)
Festiwal Filmów Centralnej i Wschodniej Europy GoEast 2016: najlepszy film
Festiwal Kina Rosyjskiego w Honfleur 2015: Nagroda im. François Chalais’go za najlepszy scenariusz (Aleksandr Kott)
MFF Stalker w Moskwie 2015: Nagroda Specjalna im. dramaturga Walerija Frida

Bohater filmu Pawieł Zujew traci wzrok i jest zmuszony zacząć wszystko od zera. Porzuca swoje dotychczasowe życie, na początku nowego zaś spotyka niezwykłą kobietę, która jest zdolna zobaczyć więcej niż inni ludzie. Nosi ona symboliczne imię Nadieżda (z rosyjskiego „nadzieja”) i pracuje w miejscowym szpitalu. Nadieżda pomaga Zujewowi odszukać nowe siły i ponownie odnaleźć się w rzeczywistości po utracie jednego ze zmysłów. Dzięki losowi, który postawił ich sobie na drodze, tych dwoje ludzi o silnych charakterach przeżyje być może najlepsze dni swojego życia.

 

O MIŁOŚCI | PRO LYUBOV
reż. Anna Melikian, Rosja 2015, 115’

Nagrody Rosyjskiej Narodowej Akademii Sztuk i Nauk Filmowych Złoty Orzeł 2016: najlepszy film fabularny (Anna Melikian)
Nagrody Rosyjskiej Akademii Sztuki Filmowej Nika 2016: najlepsza drugoplanowa rola męska (Mikhail Efremov)

„Czym jest miłość?” – to pytanie, na które starają się odpowiedzieć bohaterowie filmu. Film składa się z szeregu przeplatających się ze sobą historii. Zmieniające się jak w kalejdoskopie krótkie, zupełnie niepodobne do siebie opowieści, w których główne role odgrywają różne postaci. Tak oto poznajemy losy młodej pary zafascynowanej japońską animacją i ukrywających swoją prawdziwą tożsamość pod kostiumami ulubionych bohaterów; sekretarki, której szef składa niemoralną propozycję; Japonki, która przyjechała do Moskwy z nadzieją, że to w Rosji spotka prawdziwą miłość; artysty grafficiarza poszukującego ideału piękna oraz kobiety, którą były mąż zatrudnia do dość nietypowego zadania.

 

UCZEŃ | (M)UCHENIK
reż. Kiriłł Sieriebriennikow, Rosja 2016, 118’MFF w Cannes 2016: Nagroda im. François Chalais’go

Świat nie funkcjonuje tak, jak powinien. Zawładnęły nim moce zła. Jest przepełniony kłamstwem, fałszem i obłudą. Zbezczeszczono wszelkie cnoty, a wiarę utracono. Główny bohater, nastoletni Wieniamin, uważa, że wie wszystko o moralności. Wie, co jest dobre, a co złe; wie, jak powinno się przestrzegać zasad i przed kim należy je chronić. Zachowanie Wieniamina wystawia jego otoczenie na poważną próbę. Jasnooki młodzieniec, dotychczas onieśmielony nawet w kontaktach z rówieśniczkami, w mgnieniu oka zmienia się we współczesnego Tartuffe'a, zdolnego zmusić tłum do nazywania czarnego białym. Jedyną osobą która usiłuje uratować głównego bohatera, jest nauczycielka biologii, Jelena Lwowna. W rezultacie to ona sama, jak każdy przyzwoity człowiek rzucający wyzwanie fanatyzmowi, będzie potrzebować pomocy.

 

ZNALEZISKO | NAKHODKA
reż. Wiktor Diemient, Rosja 2014, 98’

Ponury i nieufny wobec ludzi starszy inspektor Nadzoru Rybołówstwa Trofim Rusanow uważa siebie samego za „przedstawiciela prawa”, a resztę ludzi za „łajdaków i złodziei”. Z woli przypadku trafia do niewielkiej wioski w samym środku tajgi, gdzie musi stanąć twarzą w twarz z surową przyrodą oraz niechętnym mu nielicznym mieszkańcom. Trofim jest służbistą, a jego upór i sztywne podejście do przestrzegania zasad sprawia, że często naraża się miejscowym rybakom. Z czasem jego życiem zaczyna rządzić rutyna, aż do dnia, w którym dokonuje szokującego odkrycia. W chacie myśliwskiej w samym środku lasu znajduje porzucone maleńkie dziecko. Próba ocalenia malca oraz poszukiwania matki dziecka zupełnie zmienią jego sposób postrzegania świata.

 

ZOOLOGIA | ZOOLOGIYA
reż. Iwan I. Twierdowskij, Rosja/Niemcy/Francja 2016, 88’
(with Polish and English subtitles)

Otwarty Rosyjski Festiwal Filmowy Kinotawr 2016: Nagroda Izby Krytyków i Znawców Filmowych (Iwan I. Twierdowskij), najlepsza rola kobieca (Natalia Pawlenkowa)

Natasza mieszka wraz z matką w niewielkim nadmorskim mieście. Jej życie jest nudne i monotonne. Kobieta pracuje w zoo, gdzie już od dawna jest obiektem drwin i plotek. Niespodziewanie jednak przechodzi dziwną metamorfozę – pewnego dnia wyrasta jej ogon. Początkowo nowa część ciała wprowadza w jej życiu nie lada zamieszanie, jednak z czasem Natasza przyzwyczaja się do nowego atrybutu i stara się go nawet wykorzystać, aby odnaleźć samą siebie i zacząć żyć pełną piersią.

 

SPOT festiwalu:

Bookmark and Share

archiwum