kpb

Baranki w niemym kinie 2016 - 17. Festiwal Filmu Niemegozapraszają na

BARANKI W NIEMYM KINIE

- blok spotkań dla dzieci w ramach 17. Festiwalu Filmu Niemego: Podróże
niedziela, 4 grudnia 2016, godz. 11.00 & godz. 12.15Już po raz piąty zachęcamy dzieci do uczestnictwa w Festiwalu Filmu Niemego - niezwykłym święcie filmu i muzyki - w ramach specjalnego wydania poranków filmowych dla dzieci!

BARANKI W NIEMYM KINIE to blok wydarzeń przygotowanych specjalnie z myślą o najmłodszych widzach. Podczas dwóch spotkań postaramy się przybliżyć dzieciom poprzez zabawę fascynujące dzieje początków kinematografii (pierwsze metody realizacji filmów, pionierskie urządzenia czy charakter ówczesnych seansów filmowych). Spotkanie pod nazwą HISTORIA KINA to kreatywne zabawy ze Szukolotnią, podczas których młodzi kinomani spróbują stworzyć optyczne urządzenia wykorzystywane przez pionierów kina oraz własne animacje. Jednak to nie wszystko! Drugie spotkanie odbędzie się pod znakiem muzykowania. W ramach warsztatów MUZYKA W NIEMYM KINIE dzieciaki wezmą udział w pokazie Podróży na Księżyc z muzyką na żywo (wystąpi zespół SALK). Co więcej, same podejmą próbę skomponowania muzyki do krótkiego filmu.

Zapraszamy dzieci w magiczną podróż do źródeł kina! 


PROGRAM:

11.00 - 12.00  HISTORIA KINA

prowadzenie: Sztukolotnia


(fot. Emilian Aleksander Incendo || 15. Festiwal Filmu Niemego)

Czym jest camera obscura? Jak działa? Jak poruszyć Ptaszka w Klatce i jak stworzyć krótką animację używając gramofonu? Poznamy sposoby wprawiania obrazów w ruch i proste metody, którymi do dziś posługują się twórcy. Skonstruujemy optyczne urządzenia wykorzystywane przez pionierów kina (camera obscura, zeotrop, animacja poklatkowa).

Warsztaty artystyczne Sztukolotnia to oryginalne zajęcia dla dzieci inspirowane wybranymi problemami zaczerpniętymi z kultury. Eksperymentując, maluchy dokonują ważnych odkryć, rozwijają wyobraźnię i poznają świat sztuki i techniki.

Sztukolotnię tworzą:
Justyna Sławik
Justyna Mazur

warsztaty-sztukolotnia.blogspot.com

Zajęcia skierowane do dzieci w wieku do 6 do 12 lat.


12.15 - 13.00 MUZYKA W NIEMYM KINIE
muzyka na żywo: SALK

W czasach kina niemego muzyka do filmów wykonywana była na żywo, podczas projekcji - przez taperów bądź zespoły, czy orkiestry.

Aby najmłodsi widzowie poznali atmosferę kin tamtych lat, zespół SALK zaprezentuje im muzykę do Podróży na Księżyc, przygotowaną specjalnie na tę okazję. Na zakończenie, dzieci wraz z zaproszonymi muzykami spróbują przygotować i wykonać akompaniament do krótkiego fragmentu filmu.

Pokaz pod patronatem Instytutu Francuskiego.
O FILMIE:

PODRÓŻ NA KSIĘŻYC | A TRIP TO THE MOON | LE VOYAGE DANS LA LUNE
reż. Georges Méliès, Francja 1902, 15'


Sześciu badaczy zostaje wysłanych w lot na Księżyc. Ich statkiem kosmicznym jest olbrzymi pocisk, wystrzelony ze specjalnie skonstruowanej armaty. Lądowanie na Srebrnym Globie przebiega w dość nieoczekiwany sposób - lśniąca rakieta wbija się w oko ziemskiego satelity. Jednak prawdziwe niespodzianki czekają astronautów dopiero pod powierzchnią Księżyca - członkowie ekspedycji natrafiają tam na gigantyczne grzyby oraz niezbyt przyjaźnie usposobionych Selenitów. W starciu z nimi egzamin zdaje pewien elegancki element garderoby. 

Podróż na Księżyc to pierwszy w historii film science fiction. Przyniósł on międzynarodową sławę jego twórcy Georges'owi Mélièsowi - iluzjoniście, jednemu z ojców kina, prekursorowi efektów specjalnych, który wniósł do sztuki filmowej magię i ekstrawaganckie pomysły. Powstały dwie wersje obrazu: czarno-biała oraz barwna, ręcznie kolorowana, która aż do 1993 roku była uznawana za zaginioną. Odnaleziona w barcelońskiej Filmoteca de Catalunya, została odrestaurowana w 2011 roku i udostępniona publiczności. Teraz również widzowie 17. FFN mają okazję cieszyć się Podróż na Księżyc w kolorze.

 
O MUZYKACH:SALK zaistniał w pokoju, dosłownie. Pełna nazwa: Selkie & Lighthouse Keepers, stworzona została w tym samym pomieszczeniu, w którym w dalszym ciągu powstają pierwsze szkice utworów. Głos Marceli Rybskiej, który można usłyszeć w singlu Matronika, nagrano w kredensie stojącym także w owym pokoju. Znaleźć w nim można ponadto ukulele, pianino i gitarę – wszystko należące do Marceli, bo ona lubi grać.
Drugi pokój zamieszkuje Michał ,,Mamut” Sarapata, basista i producent, a pokój dzieli z dwoma basami, raczej grzecznymi. Wieczory spędza z kubkiem kawy, w towarzystwie uspokajających szmerów macbooka, zawsze w gustownych skarpetkach.
Mateusz ,,Majster” Sarapata to właściciel trzeciego pokoju, gdzie perkusjonalia i elektronika próbują po ludzku się dogadać. Uwaga: w szafie trzyma upchnięte dźwięki lasu, kosmiczne mewy i dzwoneczki na szczególne okazje.
Ostatni pokój wypełnia dźwięk maszyny do pisania, a na jednym z klawiszy siedzi Kamil Kwidziński, nieustannie szukający słowa, by opisać tę latarnię morską, którą widzi przez otwarte okno.

W składzie:

Kamilem Kwidziński - teksty
Marcela Rybska - wokal, instrumenty klawiszowe
Michał Sarapata - bas, syntezator
Mateusz Sarapata - elektronika, efekty dźwiękowe

// Facebook
// Soundcloud BILETY:
Baranki w niemym kinie I: Historia kina - 10 zł
Baranki w niemym kinie II: Muzyka w niemym kinie - 15 zł
Karnet Baranki (2 spotkania)
- 20 zł


Wydarzenie towarzyszące 17. edycji Festiwalu Filmu Niemego.W dniach 1-4 grudnia zapraszamy na 17. Festiwal Filmu Niemego - wyjątkowe wydarzenie muzyczno-filmowe, które przypomina lata świetności kina sprzed epoki dźwięku i dowodzi, że współczesna publiczność chce je odkrywać na nowo. Motywem przewodnim tegorocznej edycji przypadającej w 120. rocznicę pierwszego pokazu filmowego na ziemiach polskich, są Podróże, zarówno w czasie jak i w przestrzeni.  Muzykę do filmów wykonają na żywo uznani artyści.


Pokaz w ramach cyklu Baranki Dzieciom.


(PROGRAM zimowej edycji cyklu)
(FANPAGE na Facebooku)


KINO POD BARANAMI - MIEJSCE PRZYJAZNE MALUCHOM

Kino Pod Baranami dziewięciokrotnie zostało uhonorowane tytułem
Miejsca Przyjaznego Maluchom!

W tym roku Kino otrzymało też tytuł Miejsca Najbardziej Przyjaznego Maluchom wśród krakowskich kin z racji jubileuszowej, dziesiątej edycji akcji.

Jest to dla nas zaszczytne wyróżnienie, a zarazem gwarancja dla Państwa pociech, że są dla nas tak samo ważni jak dorośli widzowie! 


PARTNERZY CYKLU

                     

                       


CYKL POLECAJĄ:

CzasDzieci.pl               

Qlturka.pl    Mali Turyści   MiastoDzieci.pl     

 

 

Bookmark and Share

archiwum