kpb

26. Festiwal Kultury Żydowskiej: Za rok w Jerozolimie… - program filmowy

26. FESTIWAL KULTURY ŻYDOWSKIEJ
ZA ROK W JEROZOLIMIE… - PROGRAM FILMOWY
28 - 30 czerwca 2016




Zapraszamy na pasmo filmowe 26. Festiwalu Kultury Żydowskiej (25 czerwca - 3 lipca), jednego z największych i najstarszych festiwali na świecie prezentujących zarówno tradycyjną, jak i współczesną kulturę żydowską. W programie znalazło się sześć filmów dokumentalnych, odkrywających mniej znane rozdziały historii społeczności żydowskiej w różnych częściach świata - od Szanghaju po Nigerię - oraz przybliżających twórczość żydowskich artystów.

W programie znalazł się m.in. laureat Oscara w kategorii najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny - Strangers No More, opowiadający o wyjątkowej szkole w Tel Awiwie, w której uczą się razem dzieci z czterdziestu ośmiu krajów i różnych środowisk; inspirowany twórczością Tristana Tzary i Marcela Janco, utrzymany w estetyce dadaistycznej film Aliyah DaDa, prezentujący bogatą historię rumuńskich Żydów; odkrywający społeczność Żydów Igbo w Nigerii obraz Re-emerging. The Jews Of Nigeria; czy muzyczny dokument On the Banks Of the Tigris. The Hidden Story Of Iraqi Music, śledzący losy wygnanych z kraju irackich muzyków - Żydów, muzułmanów i chrześcijan.

Wszystkie filmy zostaną pokazane z polskimi napisami.
Informacje o oryginalnych wersjach językowych znajdują się w programie poniżej.

BILETY:
12 zł
(normalny)
10 zł (ulgowy)




PROGRAM:

wtorek, 28 czerwca
15.00  SHANGHAI GHETTO
| SHANGHAI GHETTO
reż. Dana Janklowicz-Mann, Amir Mann, USA 2002, 95’ (in English with Polish subtitles)
17.00  A SONG OF LOVES: R. DAVID BUZAGLO
| A SONG OF LOVES: R. DAVID BUZAGLO
reż. Rafael Balulu, Izrael 2015, 60’ (in Hebrew and English with Polish subtitles)

środa, 29 czerwca
15.00  ALIYAH DADA
| ALIYAH DADA
reż. Oana Giurgiu, Rumunia 2015, 115’ (in English with Polish subtitles)
17.15  STRANGERS NO MORE | STRANGERS NO MORE
reż. Karen Goodman, Kirk Simon, Izrael 2011, 41’
(in English and Hebrew with Polish subtitles)

czwartek, 30 czerwca
15.00  RE-EMERGING. THE JEWS OF NIGERIA

| RE-EMERGING. THE JEWS OF NIGERIA
reż. Jeff L. Lieberman, USA 2012, 93’ (in English with Polish subtitles)
17.00  ON THE BANKS OF THE TIGRIS. THE HIDDEN STORY OF IRAQI MUSIC
| ON THE BANKS OF THE TIGRIS. THE HIDDEN STORY OF IRAQI MUSIC
reż. Marsha Emerman, Australia 2015, 79’ (in English with Polish subtitles)


O FILMACH:

ALIYAH DADA | ALIYAH DADA
reż. Oana Giurgiu, Rumunia 2015, 115’

Aliyah DaDa prezentuje bogato udokumentowaną historię rumuńskich Żydów. W 1882 roku niewielka społeczność z Moinești wyjechała do Ziemi Świętej, by założyć jedną z pierwszych osad w Palestynie. Od tego czasu droga rumuńskich Żydów do Izraela splatała się ze współczesną historią Rumunii w trudnej do oceny relacji od miłości do nienawiści. Historyczna opowieść została w filmie ujęta w estetyce dadaistycznej, jako wyraz hołdu dla prekursorów tego nurtu w Rumunii, dwóch Żydów - Tristana Tzary i Marcela Janco.

ON THE BANKS OF THE TIGRIS. THE HIDDEN STORY OF IRAQI MUSIC
| ON THE BANKS OF THE TIGRIS. THE HIDDEN STORY OF IRAQI MUSIC
reż. Marsha Emerman, Australia 2015, 79’

Po ucieczce z Iraku Majid Shokor odkrył, że jego ukochane piosenki z czasu dzieciństwa w Bagdadzie mają swoją ukrytą historię. Reżim Saddama pozbawił muzykę iracką jej korzeni, ale Majid poznaje ją na nowo, podróżując i spotykając się z wygnanymi muzykami - Żydami, muzułmanami i chrześcijanami - którzy nadal śpiewają i grają tamte utwory. Wszyscy spotykają się w londyńskim Barbican Center na wspólnym, radosnym koncercie, podczas którego muzyka i kultura stają się pomostami ponad religią i polityką.

RE-EMERGING. THE JEWS OF NIGERIA | RE-EMERGING. THE JEWS OF NIGERIA
reż. Jeff L. Lieberman, USA 2012, 93’

Jak wiele osób w Nigerii, Shmuel wielokrotnie słyszał, że lud Igbo stanowili Żydzi. Kiedy w jego miasteczku otwarto pierwszą kawiarnię internetową, rozpoczął poszukiwania informacji na ten temat i ruszył w podróż, która ostatecznie zaprowadziła go do społeczności złożonej z tysięcy Żydów. Pomimo ograniczonego dostępu do źródeł, Żydzi Igbo głęboko angażują się w judaizm, co często spotyka się z pogardą, rodzinnym ostracyzmem i przemocą.

SHANGHAI GHETTO | SHANGHAI GHETTO
reż. Dana Janklowicz-Mann, Amir Mann, USA 2002, 95’

W kwietniu 2000 roku Dana Janklowicz-Mann i Amir Mann przedostali się do Chin z kamerą cyfrową, aby sfilmować niezmienioną od czasu II wojny światowej część Szanghaju, w której znajdowało się żydowskie getto. Towarzyszyło im dwóch ocalonych, którzy mieszkali w szanghajskim getcie podczas wojny i japońskiej okupacji. Twórcy sfilmowali nieznany fragment miasta, a zgromadzony materiał został włączony do dokumentu Shanghai Ghetto.

A SONG OF LOVES: R. DAVID BUZAGLO | A SONG OF LOVES: R. DAVID BUZAGLO
reż. Rafael Balulu, Izrael 2015, 60’

Rabin David Buzaglo był najwybitniejszym hebrajskim poetą liturgicznym XX wieku. Urodził się w Maroku w 1903 roku, a jego dzieła wywarły znaczący wpływ na społeczność setek tysięcy ludzi. Od niezwykle twórczego okresu z czasu Diaspory aż po lata, które spędził w podzielonym Izraelu, jego poezja zapoczątkowała głębokie zmiany w sefardyjskim piśmiennictwie liturgicznym, jednocześnie stając się żywym pomostem między współczesnością a tradycją, sięgającą aż do hiszpańskiego Złotego Wieku. Jednak Buzaglo był kimś więcej niż tylko wielkim poetą. Działania, które podejmował w ważnych momentach historycznych miały kluczowe znaczenie w kształtowaniu tożsamości Żydów z Północnej Afryki. Film jest skromnym spojrzeniem na życie i karierę Buzaglo - począwszy od bogatej tradycji poezji hebrajskiej w Maroku po liturgiczną rewolucję w Izraelu. Poezję Rabina Buzaglo czyta Shlomo Bar.

STRANGERS NO MORE | STRANGERS NO MORE
reż. Karen Goodman, Kirk Simon, USA/Izrael 2010, 41’

Oscary 2011: najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny

W sercu Tel Awiwu znajduje się wyjątkowa szkoła, w której uczą się razem dzieci z czterdziestu ośmiu krajów i różnych środowisk. Wiele z nich przyjeżdża do Bialik-Rogozin School, uciekając przed biedą, polityką, ludobójstwem. Tutaj żadne dziecko nie jest obcym. Strangers No More opowiada historię kilkorga uczniów, którzy próbują dostosować się do nowego życia, miejsca, powoli nabierają zaufania, opowiadają o swoich problemach i tragediach. Szkoła z niesłychanym wysiłkiem oraz oddaniem okazuje im wsparcie, aby pomóc im uwolnić się od swojej przeszłości. Dzięki więzi między nauczycielami i uczniami, a także wśród samych dzieci, w tej wyjątkowej wspólnocie udaje się stworzyć nowe życie.


// strona oficjalna Festiwalu
// strona wydarzenia na Facebooku





SPOT:

archiwum