kpb

Francuskie Rendez-Vous: Guillaume i chłopcy! Kolacja!


FRANCUSKIE RENDEZ-VOUS
- pokazy filmów pod patronatem Instytutu Francuskiego w Krakowie 
GUILLAUME I CHŁOPCY! KOLACJA! (reż. Guillaume Galienne)
środa, 28 października 2015, godz. 19.05Zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu filmowego, przygotowanego we współpracy z Instytutem Francuskim w Krakowie.

Tym razem miłośnikom kinematografii francuskiej proponujemy seans autobiograficznej komedii Guillaume i chłopcy! Kolacja!, zdobywcy pięciu Cezarów.

Film jest adaptacją niezwykle popularnego we Francji monodramu, za który w 2010 roku reżyser otrzymał nagrodę Molière. Będąc kinowym przedłużeniem sztuki teatralnej, film stanowi prawdziwy popis aktorskich możliwości Guillaume Gallienna, który debiutuje jednocześnie w roli reżysera. Guillaume i chłopcy! Kolacja! zaskoczył wszystkich na gali finałowej Cezarów w 2014, podczas której triumfował nad przewidywanym faworytem, Życiem Adeli. Guillaume… był wyświetlany w Kinie Pod Baranami w ramach 6. Przeglądu Nowego Kina Francuskiego. 

Film zostanie pokazany w oryginalnej, francuskiej wersji językowej z polskimi napisami.


O FILMIE:

GUILLAUME I CHŁOPCY! KOLACJA!
| LES GARÇONS ET GUILLAUME, À TABLE!
reż. Guillaume Galienne, Francja 2013, 87’

Cezary 2014: najlepszy film, najlepsza rola męska, najlepszy debiut filmowy, najlepszy montaż, najlepszy scenariusz adaptowany

Pani Gallienne, pełna temperamentu dama z klasy średniej ma troje dzieci, dwóch uznaje za synów, a trzeciego nazywa Guillaume. W związku z tym nastolatek nie postrzega siebie jako chłopca. Bardziej jako dziewczynkę lub, w najlepszym wypadku, geja. Guillaume jednak, przechodząc przez serię bolesnych doświadczeń, powoli zaczyna uwalniać się od zgubnego wpływu matki i odkrywać, kim tak naprawdę jest.

Pierwsze wspomnienie o matce wiąże się z czasem, gdy miałem cztery, pięć lat. Matka wołała mnie i moich dwóch braci: „Guillaume i chłopcy! Kolacja!”. A gdy po raz ostatni rozmawiałem z nią przez telefon, zakończyła słowami: "Całuję cię, moja droga". Powiedzmy, że pomiędzy tymi dwoma zdaniami zaszło kilka nieporozumień - wspomina w wywiadzie reżyser.


BILETY:
14 zł
11 zł
(dla posiadaczy karty Instytutu Francuskiego)


FRANCUSKIE RENDEZ-VOUS, czyli pokazy filmów pod patronatem Instytutu Francuskiego w Krakowie, to inicjatywa, której celem jest prezentowanie najciekawszych filmów kinematografii francuskiej - zarówno najnowszych produkcji, jak i klasyki filmowej.
Pokazy odbywają się raz w miesiącu, w środowe wieczory. Wszystkie filmy są wyświetlane w oryginalnej francuskiej wersji językowej, z polskimi napisami. Organizatorzy zapraszają amatorów kina francuskiego, widzów francuskojęzycznych, a także adeptów języka Moliera. Bilety dla posiadaczy karty Instytutu Francuskiego - tylko 11 zł!
ZWIASTUN:
MEDIA:
Instytut Francuski
Facebook
Bookmark and Share

archiwum