kpb

Wieczór Instytutu Cervantesa - El sol del membrillo

Raz w miesiącu Instytut Cervantesa prezentuje w Kinie Pod Baranami film hiszpańskojęzyczny. Produkcje najczęściej nieznane z polskich ekranów, albo prezentowane na pokazach specjalnych.

W maju zapraszamy na słynny film Víctora Erice, El sol del membrillo (Słońce pośród liści pigwy), kontemplacyjny filmowy esej dokumentujący proces tworzenia.

Pokaz odbędzie się we wtorek, 29 maja o godz. 19.00.

film w wersji oryginalnej z polskimi napisami

Bilety: 10 zł


EL SOL DEL MEMBRILLO
reż. Víctor Erice, Hiszpania 1992, 133'MFF Cannes 1992
Nagroda FIPRESCI
Nagroda Jury

Dokument słynnego hiszpańskiego reżysera Víctora Erice (Południe, Duch roju). Twórca, który rzadko staje za kamerą, a każdy jego kolejny film staje się w Hiszpanii wydarzeniem.

El sol del membrillo (Słońce pośród liści pigwy) to film o procesie tworzenia. Kontemplacyjna i drobiazgowa obserwacja pracy słynnego hiszpańskiego malarza wykracza poza ramy dokumentu. Powstał fascynujący i pełny pasji filmowy esej, w którym każdy może interpretować na własną rękę.

Malarz Antonio Lopez próbuje namalować pigwę, którą zasadził w swoim ogrodzie.

W swoim życiu wielokrotnie podejmował podobny temat, niemal jakby była to fizyczna konieczność. Wraca do niego każdego roku, wraz z nadejściem jesieni. Artyście nigdy nie udało się dotąd uchwycić promieni słońca między liśćmi drzewa i, biorąc pod uwagę jego realistyczny styl, za każdym razem stara się to osiągnąć. Ale za każdym razem podchodzi do niego w podobny sposób, bez świadomej próby poprawienia skończonego obrazu - po prostu chce być sam blisko delikatnego, rozłożystego drzewa przez kilka tygodni.


Czystość i wielopłaszczyznowość tego drobiazgowego studium są tym bardziej zadowalające biorąc pod uwagę jego eteryczny stylElvis Mitchell, The New York Times
 
Okazałe, fascynujące i niespodziewanie trzymające w napięciu. Jami Bernard, New York Daily News


Bookmark and Share

archiwum