kpb

Rowery kontra samochody - pokaz specjalny filmu

ROWERY KONTRA SAMOCHODY
(BIKES vs. CARS, reż. Fredrik Gertten)
- pokaz specjalny filmu
piątek, 4 września 2015, godz. 19.30
Wraz z Docs Against Gravity i Świętem Cyklicznym Kraków zapraszamy na pokaz specjalny dokumentu Rowery kontra samochody - w piątek, 4 września o godzinie 19.30. Film szwedzkiego reżysera i dziennikarza, nagrodzony na wielu festiwalach filmowych, imponuje liczbą zaskakujących faktów o infrastrukturze rowerowej na świecie oraz przedstawia aktywistów wytrwale walczących o zmiany.

W ramach wydarzenia widzowie będą mogli skorzystać z darmowej naprawy swoich rowerów w profesjonalnym serwisie rowerowym - Dr Albin, który specjalnie z tej okazji będzie stacjonował na płycie Rynku Głównego.

Strona wydarzenia na Facebooku: TUTAJ.Dokument Rowery kontra samochody wskazuje jako wzór Amsterdam i Kopenhagę, miasta w których 40% mieszkańców codziennie porusza się jednośladem. Aktywiści z całego świata dążą do zastąpienia samochodu rowerem, a tym samym zmniejszenia emisji spalin i polepszenia warunków życia w miejskich aglomeracjach. Nierzadko muszą toczyć ciężkie batalie z władzami miast. Jak na tym tle wygląda polska rzeczywistość?

Z tej rzetelnej, komunikacyjnej kwerendy wyłania się obraz odpornej na polityczne zmiany sieci powiązań między biznesem a urzędnikami, która wpływa na codzienność mieszkańców miast. Rowery kontra samochody to także głos rozsądku w tej batalii, wskazujący rzeczywistych winnych – to nie ścieżki rowerowe czy właściciele aut tamują ruch miejski, lecz nieudolne władze. Mariusz Mikliński, Aktivist

BILETY:
16 zł
(normalny)
13 zł (ulgowy)


O FILMIE:

ROWERY KONTRA SAMOCHODY | BIKES vs. CARS
reż. Fredrik Gertten, Szwecja 2014, 90’

IDFA Amsterdam 2014
San Francisco Green Film Festival 2015 - Najlepszy Film
UK Green Film Festival 2015 - Nagroda Publiczności
Docs Against Gravity 2015 - konkurs Warsaw Green Award
Tempo Documentary Award 2015

Dokument Rowery kontra samochody opowiada o ludziach, którzy poprzez swój tryb życia i zaangażowanie społeczne starają się walczyć z rosnącą liczbą samochodów zagarniających przestrzeń ich miast. Aline z São Paulo, przedstawicielka lokalnego ruchu rowerzystów, zachęca mieszkańców do korzystania z jednosladów mimo zastraszającej liczby rowerowych wypadków. Burmistrz Toronto, Rob Ford, nie szczędzi sił w tworzeniu ścieżek rowerowych w swoim mieście. Niedoścignionym wzorem w batalii jednośladów z samochodami jest jednak Kopenhaga.

BIKES vs CARS TRAILER from WG Film on Vimeo.


ORGANIZATORZY:
Kino Pod Baranami
Docs Against Gravity
Święto Cykliczne Kraków

PARTNERZY:
Dr Albin - profesjonalny serwis rowerowy

Bookmark and Share

archiwum