kpb

PAN TURNER w Kinie Pod Baranami


Od 14 sierpnia 2015 w naszym repertuarze jest długo wyczekiwany w Polsce film Mike’a Leigh - Pan Turner, historia burzliwego życia jednego z największych malarzy przełomu XVIII i XIX wieku - Williama Turnera.

Mike Leigh
to jeden z najważniejszych reżyserów współczesnego kina, laureat Złotej Palmy w Cannes, BAFTY i nominacji do Oscara, twórca kultowych Sekretów i kłamstw, Happy-Go-Lucky, czyli co nas uszczęśliwia i obsypanego nagrodami dramatu Vera Drake.

Pan Turner przedstawia portret artysty, uznawanego za jednego z najważniejszych twórców romantyzmu i prekursora impresjonizmu. William Turner był niespokojnym duchem swoich czasów, artystą niepokornym, buńczucznym, wielkim myślicielem.

Krakowska wystawa prac Turnera w Muzeum Narodowym (2011/2012) cieszyła się niebywałą popularnością.

W artystę wcielił się Timothy Spall, stały aktor Mike'a Leigh, tu w życiowej kreacji, nagrodzonej Europejską Nagrodą Filmową i uhonorowanej w Cannes.

Mike Leigh o bohaterze swojego filmu: Był gigantem pośród artystów swego czasu, bezkompromisowym rewolucjonistą. Prywatnie - wrażliwym, ekscentrycznym człowiekiem. Może i był skoncentrowanym na sobie egoistą, ale pełnym pasji.

Wielki tryumf światowego kina. Dwutygodnik
Fascynujący portret artysty. Stopklatka.pl


PAN TURNER | MR. TURNER
reż. Mike Leigh, Wielka Brytania/Francja/Niemcy 2014, 150’
Występują: Timothy Spall, Paul Jesson, Dorothy Atkinson, Marion Bailey

Oscary 2015 - 4 nominacje: najlepsze zdjęcia - Dick Pope, najlepsza muzyka - Gary Yershon, najlepsze kostiumy, najlepsza scenografia
Europejskie Nagrody Filmowe 2014: najlepszy aktor - Timothy Spall
MFF w Cannes 2014: najlepszy aktor - Timothy Spall, nominacja do Złotej Palmy
Camerimage Bydgoszcz 2014: nominacja do Złotej Żaby


ZWIASTUN (oryginalny):

Bookmark and Share

archiwum