kpb

Czarodziejska Góra - polska premiera filmu Anci Damian

piątek, 17 lipca 2015, godz. 19.00Zapraszamy na polską premierę najnowszego dokumentu Anci Damian, autorki obsypanej nagrodami Drogi na drugą stronę.

Reżyserka będzie gościem pokazu.


Czarodziejska Góra prezentuje niezwykłą postać Adama Jacka Winklera, działacza antykomunistycznego ruchu oporu. 

Film otrzymał Wyróżnienie Specjalne Jury na tegorocznym, 50. MFF w Karlowych Warach.


O FILMIE:

CZARODZIEJSKA GÓRA
| CZARODZIEJSKA GÓRA
reż. Anca Damian, Polska/Rumunia/Francja 2015, 80'

Niezwykła opowieść o życiu Adama Jacka Winklera, którego historia mogłaby posłużyć za kanwę dla niejednego hollywoodzkiego filmu, a jest właściwie nieznana szerszej publiczności. Winkler wyemigrował z Polski w latach 60., by żyć we Francji i tam szerzyć swoje antykomunistyczne poglądy w bardzo nietypowy sposób: organizując artystyczne happeningi, marsze homoseksualistów, wystawy obrazów. Na tle wcześniejszych i późniejszych działaczy polskiej opozycji był niezwykle wyrazistą i barwną postacią, niezakorzenioną w żadnym ruchu politycznym.

Wraz z narodzinami i rozwojem Solidarności Winkler zaczął wycofywać się ze spraw związanych z polską działalnością opozycyjną, nie widział tam dla siebie miejsca. Wszystko zmieniło się wraz z inwazją ZSRR na Afganistan, kiedy to jak sam mówił „narodził się na nowo”. Chciał walczyć u boku Mudżahedinów przeciwko Sowietom i na tym rozdziale jego życia skupia się film Anci Damian. 

Film został zrealizowany z wielkim rozmachem artystycznym, w przeciągu 80 minut trwania filmu widzowie mogą zobaczyć sceny wykonane w kilkunastu stylistykach za pomocą wielu różnych metod animacji, kolażu i twórczej reinterpretacji istniejących materiałów filmowych. Tej niezwykłej filmowej podróży towarzyszy piękna muzyka Alexandra Balanescu. W polskiej wersji językowej w roli Adama Jacka Winklera usłyszymy Jerzego Radziwiłowicza, w rolę jego córki Ani wciela się natomiast Julia Kijowska.

Czarodziejska Góra jest rumuńsko-polsko-francuską koprodukcją. W naszym kraju wykonano dużą część animacji, którą realizował Tomek Ducki z pomocą świetnych polskich animatorów i studentów krakowskiej ASP.
Bookmark and Share

archiwum