kpb

Joanna & Nasza klątwa - polskie dokumenty w wyścigu po Oscary

JOANNA & NASZA KLĄTWA - polskie dokumenty w wyścigu po Oscary 
piątek, 13 lutego 2015, godz. 18.30

JOANNA & OUR CURSE - Polish documents in the Oscar race
Friday, February 13, 2015, 6.30 p.m. (click for English version)W piątek, 13 lutego, o godz. 18.30 zapraszamy na specjalny pokaz Joanny i Naszej klątwy, dwóch poruszających filmów, nominowanych do tegorocznych Oscarów w kategorii najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny.

Wyróżnienie Akademii Filmowej jest ukoronowaniem licznych sukcesów, które oba dokumenty odnoszą na festiwalach na całym świecie.

| Special screening of the Academy Award-nominated short documentaries - Joanna by Aneta Kopacz and Our Curse by Tomasz Sliwinski - will be held on February 13th at 6.30 p.m. at the Cinema Pod Baranami. (click for English version)

Filmy będą wyświetlane z angielskimi napisami.
|
The films will be shown with English subtitles.

BILETY:
18 zł
(normalny) | 14 zł (ulgowy)


O FILMACH:

JOANNA
| JOANNA
reż. Aneta Kopacz, PL 2013, 40' (in Polish with English subtitles)  

Planete+ Doc Film Festival 2013: wyróżnienie specjalne
Warszawski Festiwal Filmowy 2014: nagroda publiczności w kategorii filmów krótkometrażowych
MFF Krótkometrażowych w Palm Springs 2014: I nagroda w kategorii filmu dokumentalnego
Los Angeles Movie Awards 2014: najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny


lubię dotykać życia.
mam tak odkąd pamiętam.
zatrzymuje mnie tu i teraz pisze Joanna
- autorka popularnego bloga „Chustka”

Joanna smakuje każdą chwilę, pomimo że zdiagnozowano u niej poważną chorobę. Swojemu synkowi obiecała, że zrobi wszystko, aby być z nim jak najdłużej. Nie poddaje się. Dla Jasia prowadzi blog, w którym opisuje ich codzienność – prosto i trafnie. Sam blog staje się dla wielu czytelników inspiracją do uważnego i szczęśliwego życia. Film ukazuje fragmenty z życia Joanny, jej męża Piotra i synka Jasia. Rozgrywany w dyskretnych obserwacjach, nastrojowy, często zabawny. Prosty, zmysłowy, o przyglądaniu się życiu, i o miłości.
Joanna jest nie jest klasycznym zapisem odchodzenia i żegnania się ze światem, to raczej kameralna i czuła opowieść o najprostszych uczuciach, o byciu tu i teraz, o relacjach, uważności, epikureizmie w cieniu choroby.

Reżyserka o filmie: Czułam, że robię ważny film o niezwykłej dziewczynie. Starałam się niczego nie przeoczyć, być uważna, skupiona na pracy, możliwie jak najbardziej dyskretna. Musiałam być blisko i jednocześnie nie mogłam burzyć intymności moich bohaterów. To było wielkie wyzwanie, tym bardziej, że nie znałyśmy się z Joanną wcześniej. Bardzo szanowałam jej prywatność. Realizowałam osobisty, intymny film, taki, jaki obiecałam Joannie w tej "jednej minucie" podczas naszego pierwszego spotkania. Tylko to się liczyło.


NASZA KLĄTWA | NASZA KLĄTWA
reż. Tomasz Śliwiński, PL 2013, 27' (in Polish with English subtitles)

Aspen ShortsFest 2014: najlepszy film dokumentalny
MFF Niezależnych "IndieLisboa" 2014: nagroda publiczności
MFF Monterrey 2014, Raindance Film Festival Londyn 2014, Festiwal Filmów Krótkometrażowych Sapporo 2014, Woodstock Film Festival 2014, Festiwal Filmów Krótkometrażowych "Bogoshorts" 2014: najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny 


Film stanowi osobistą wypowiedź reżysera, który wraz z żoną musi zmierzyć się z bardzo rzadką, nieuleczalną chorobą ich nowonarodzonego dziecka - Klątwą Ondyny (Zespół Wrodzonej Ośrodkowej Hipowentylacji). Leo podczas snu przestaje oddychać i żeby się nie udusił musi być podłączony do respiratora. Śliwiński filmuje proces oswajania się rodziców ze świadomością ciągłego zagrożenia życia chłopca i koniecznością wspomagania go przez sprzęt medyczny do końca jego życia. Młodzi rodzice wbrew wielu obawom i niepewnościom starają się zapewnić swojemu dziecku normalne, wesołe dzieciństwo i dobrze przygotować do dorosłego życia.
Historia bohaterów filmów opisana jest na blogu: www.leoblog.pl.
Bookmark and Share

archiwum