kpb

Współczesne kino urugwajskie

WSPÓŁCZESNE KINO URUGWAJSKIE
12-15 grudnia 2014

Między 12 a 15 grudnia Ambasada Urugwaju w Polsce we współpracy z Instytutem Cervantesa w Krakowie i Kinem Pod Baranami zaprasza na przegląd czterech współczesnych filmów pełnometrażowych z Urugwaju.

Wszystkie filmy prezentowane w wersji oryginalnej z napisami w języku polskim.

Prezentowane filmy, których bohaterami są zwykli ludzie, łączy społeczna, głęboko ludzka tematyka, ujęta w formie tragikomedii, komedii romantycznej i w kinie drogi. To ciekawa, warta poznania kinematografia, o wysokim poziomie artystycznym, świetnych dialogach i grze aktorskiej, co potwierdzają liczne nagrody państwowe i międzynarodowe przyznane twórcom. 

Gościem pokazu inaugurującego przegląd będzie Ambasador Urugwaju w Polsce, pan Pablo Scheiner.PROGRAM:

piątek, 12 grudnia, godz. 20.45
PAPIESKA TOALETA
| EL BAÑO DEL PAPA
reż. Enrique Fernández/César Charlone, Urugwaj/Brazylia/Francja 2007, 98’


sobota, 13 grudnia, godz. 20.45
GIGANTE | GIGANTE
reż. Adrián Biniez, Urugwaj/Argentyna/Niemcy/Hiszpania/Holandia 2009, 90’


niedziela, 14 grudnia, godz. 20.45
ZŁY DZIEŃ NA WĘDKOWANIE | MAL DÍA PARA PESCAR
reż. Álvaro Brechner, Urugwaj/Hiszpania 2009, 110’


poniedziałek, 15 grudnia, godz. 20.45
PODRÓŻ NAD MORZE | EL VIAJE HACIA EL MAR
reż. Guillermo Casanova, Urugwaj/Argentyna 2003, 78’


filmy prezentowane w wersji oryginalnej z napisami w języku polskim


BILETY:
13 zł
(normalny)
11 zł (dla słuchaczy kursów Instytutu Cervantesa)

Karnet (4 filmy): 40 zł
Aby zarezerwować karnet - prosimy o maila ( kasa@kinopodbaranami.pl ) lub telefon (12 423 07 68) lub info na Gadu-Gadu (5911809).
Aby zakupić karnet online - prosimy o maila ( kasa@kinopodbaranami.pl ). Opłata internetowe: 1,50 zł.


W PROGRAMIE:

GIGANTE | GIGANTE
reż. Adrián Biniez, Urugwaj/Argentyna/Niemcy/Hiszpania/Holandia 2009, 90’

MFF w Berlinie 2009: Srebrny Niedźwiedź - Grand Prix Jury, nagroda za najlepszy debiut reżyserski, Nagroda im. Alfreda Bauera (za innowacyjność)
Film opowiada historię Jary, nieśmiałego, otyłego pracownika ochrony, zatrudnionego w jednym z supermarketów w Montevideo. Obserwując kamery monitorujące sklep, zakochuje się w Julii, kobiecie pracującej na stanowisku sprzątaczki. Jara początkowo przygląda jej się, z czasem zaczyna śledzić, a jego życie przeradza się w serię rytuałów związanych z Julią i pragnieniem jej poznania. Wspaniała kreacja aktorska Horacio Camandule w roli Jary.

PAPIESKA TOALETA | EL BAÑO DEL PAPA
reż. Enrique Fernández/César Charlone, Urugwaj/Brazylia/Francja 2007, 98’

MFF w San Sebastian: Nagroda Specjalna Horizontes Latinos za scenariusz
MFF w Sao Paulo: Nagroda Jury
W Melo, małym urugwajskim miasteczku, leżącym na granicy z Brazylią, mieszkańcy oczekują na historyczną wizytę papieża Jana Pawła II. Przygotowują medaliki, chorągiewki i inne pamiątkowe przedmioty, licząc na to, że przybycie wielu pielgrzymów, przyniesie im ekonomiczne korzyści. Beto, główny bohater filmu, postanawia zbudować publiczną toaletę i inwestuje w nią wszystkie posiadane środki. Poruszająca i zabawna opowieść o ludzkiej godności i solidarności.

PODRÓŻ NAD MORZE | EL VIAJE HACIA EL MAR
reż. Guillermo Casanova, Urugwaj/Argentyna 2003, 78’

Film zrealizowany na podstawie opowiadania Juana José Morosoli pod tym samym tytułem. Akcja rozgrywa się w miejscowości Minas, latem 1963 roku. W miejscowym barze grabarz Quintana, sprzątacz ulic Rataplán oraz sprzedawca losów na loterię czekają na znajomego Rodrígueza, który ma ich zabrać samochodem w pierwszą w życiu podróż nad morze. Podczas tej wyprawy bohaterowie odkrywają stopniowo swoje podejście do świata oraz do życia. Jest to film drogi, w którym zabawnym sytuacjom towarzyszą znakomite dialogi.

ZŁY DZIEŃ NA WĘDKOWANIE | MAL DÍA PARA PESCAR
reż. Álvaro Brechner, Urugwaj/Hiszpania 2009, 110’

Warszawski Festiwal Filmowy 2009: Grand Prix w konkursie Wolny Duch
MFF w Cannes 2009: Semaine de la critique - oficjalna selekcja

Scenariusz filmu oparty jest na opowiadaniu Juana Carlosa Onetti Jacob y el Otro. Opowiada historię dwóch osobliwych podróżników, którzy przemierzają Amerykę Południową: cynicznego i pomysłowego przedsiębiorcy Orsiniego oraz jego towarzysza Jacoba Van Oppena - podstarzałego byłego mistrza lucha libre. Para podróżuje z występami po wsiach i miasteczkach. Jednak w pewnym momencie ich dziwna podróż w poszukiwaniu blasku przeszłości, obiera zupełnie nieoczekiwany kierunek. Film w 2010 roku kandydował do Oscara w kategorii film nieanglojęzyczny.
Bookmark and Share

archiwum