kpb

Sputnik nad Krakowem 2014


Sputnik nad Krakowem 2014
- replika 8. Festiwalu Filmów Rosyjskich w Polsce
8-14 grudnia 2014
Program tegorocznej, krakowskiej odsłony 8. Festiwalu Filmów Rosyjskich w Polsce objął filmy poruszające tematykę skomplikowanych relacji rodzinnych (Syn, Gorzko!), codziennych zmagań z rzeczywistością w dążeniu do szczęścia (Welkome Home, Ja nie wracam), samotności (Geograf przepił globus) oraz walki o własne ideały (Długie i szczęśliwe życie). W repertuarze znalazła się także fantastyczna opowieść o rękopisach zmieniających życie ich czytelników (Opowieści).

Dodatkowo - w ramach 15. Festiwalu Filmu Niemego - zaprezentowany zostanie klasyk rosyjskiej kinematografii, niemy film Turksib, do którego muzykę na żywo wykona brytyjski duet Bronnt Industries Kapital.

Najmłodsi widzowie wezmą udział w specjalnej, odsłonie cyklu Baranki Dzieciom (Baranki w Rosji). Podczas tego spotkania dzieci obejrzą rosyjskie bajki i poprzez zabawę zapoznają się z kulturą tego kraju.


Wśród widzów rozlosujemy DVD z filmami z poprzednich edycji Festiwalu Filmów Rosyjskich w Polsce!
Na odwrocie swojego biletu wpisz imię i nazwisko wraz z e-mailem lub numerem telefonu. Tak wypełniony bilet wrzuć do pudełka.


PROGRAM
:

POKAZ SPECJALNY:

czwartek, 4 grudnia, godz, 19.00
TURKSIB | TURKSIB
reż. Wiktor Turin, ZSRR 1929, 85’
muzyka na żywo: Bronnt Industries Kapital
pokaz w ramach 15. Festiwalu Filmu Niemego

poniedziałek, 8 grudnia, godz. 19.00
GEOGRAF PRZEPIŁ GLOBUS | GIEOGRAF GŁOBUS PROPIŁ
reż. Aleksandr Wieledinskij, Rosja 2013, 120’

wtorek, 9 grudnia, godz.19.00
JA NIE WRACAM | YA NE VERNUS
reż. Ilmar Raag, Rosja/Kazachstan/Estonia/Finlandia/Białoruś 2014, 110’

środa, 10 grudnia,
godz.19.00
OPOWIEŚCI | RASSKAZY
reż. Michaił Segał, Rosja 2012, 105’

czwartek, 11 grudnia, godz.19.00
WELKOME HOME | WELKOME HOME
reż. Angelina Nikonowa, Rosja/USA 2013, 116’

piątek, 12 grudnia, godz.19.00
DŁUGIE I SZCZĘŚLIWE ŻYCIE | DOLGAYA SCHASTLIVAYA ZHIZN
reż. Borys Chlebnikow, Rosja 2012, 77’

sobota, 13 grudnia, godz.19.00
GORZKO! | GORZKO!
reż. Żora Kryżownikow, Rosja 2012, 100’

niedziela, 14 grudnia, godz. 11.00

BARANKI DZIECIOM: BARANKI W ROSJI
WILK I ZAJĄC
- zestaw bajek
reż. Wiaczesław Kotionoczkin, ZSRR/Rosja 1969-1995
Kultowa bajka o przygodach sympatycznego Zająca, którego wciąż próbuje dopaść Wilk. W nieustannych gonitwach przeżywają wiele zabawnych przygód, z których Zając zawsze wychodzi cało.
po seansie: warsztaty plastyczne

niedziela, 14 grudnia,
godz.19.00

SYN | SYN
reż. Arsienij Gonczukow, Rosja 2014, 93’


BILETY:
16 zł (normalny)
14 zł (ulgowy)
12 zł (senior)
Karnet (7 filmów): 49 zł
Baranki Dzieciom: 10 zł

Aby zakupić Karnet online prosimy o kontakt: kasa@kinopodbaranami.pl


O FILMACH:

BARANKI W ROSJI - W RAMACH CYKLU BARANKI DZIECIOM
Specjalny pokaz rosyjskich bajek z serii Wilk i zając oraz warsztaty plastyczne przybliżające maluchom tamtejszą kulturę.
WILK I ZAJĄC
reż. Wiaczesław Kotionoczkin, ZSRR/Rosja 1969-1995

Kultowa bajka o przygodach sympatycznego Zająca, którego wciąż próbuje dopaść Wilk. W nieustannych gonitwach przeżywają wiele zabawnych przygód, z których Zając zawsze wychodzi cało.
Warsztaty plastyczne poprowadzi Anna Karlińska, absolwentka Sztuki Ogrodowej na Uniwersytecie Rolniczym, projektantka ogrodów, z zamiłowania florystka i plastyczka.


DŁUGIE I SZCZĘŚLIWE ŻYCIE
| DOLGAYA SCHASTLIVAYA ZHIZN
reż. Borys Chlebnikow, Rosja 2012, 77’

Bohaterem filmu jest młody rolnik Sasza, przed którym stoi mozliwość rozpoczęcia nowego, szczęśliwego życia. Akcja rozgrywa się na Półwyspie Kolskim w północno-zachodniej Rosji, gdzie urzędnicy z ramienia państwa zaczynają wykupywać działki od okolicznych właścicieli ziemskich. Dla Saszy to szansa na ucieczkę od męczącego i pozbawionego perspektyw życia na farmie ziemniaków i przeprowadzkę do miasta. Film opowiada o tragedii porządnego człowieka, który nie godzi się na brnięcie przez grzęzawisko chciwości i korupcji, więc ryzykuje wszystkim, co jest mu drogie, by walczyć o swoje ideały.


GEOGRAF PRZEPIŁ GLOBUS
| GIEOGRAF GŁOBUS PROPIŁ
reż. Aleksandr Wieledinskij, Rosja 2013, 120’

Sputnik nad Polską 2013: Grand Prix
Warszawski Festiwal Filmowy 2013
24. ORFF „Kinotawr” w Soczi 2013: Grand Prix, nagroda za najlepszą rolę męską
Nagroda im. M. Tariwierdijewa 2013 za najlepszą muzykę filmową: Aleksiej P. Zubariew
21. Festiwal Filmu Rosyjskiego „Okno na Europę” w Wyborgu 2013: Nagroda Publiczności

Wiktor jest z wykształcenia biologiem. Sytuacja finansowa zmusza go jednak do podjęcia pracy nauczyciela geografii, chociaż nie zna się na mapach, globusie ani kompasie. Wyjeżdża z rodziną do odległego Permu. Uczniowie okazują się niesforni, a koledzy po fachu wyjątkowo niesympatyczni. Nie mówiąc już o kierownictwie placówki, z którym Wiktor szybko wchodzi w konflikt. Mężczyzna ukojenie znajduje jedynie w domu u boku córki i ukochanej żony. Ale nawet ten azyl okazuje się tymczasowy. Nieoczekiwanie kobieta jego życia żąda rozwodu. Wiktor popada we frustrację, nie radzi sobie z poczuciem samotności i niezrozumieniem otoczenia. Nadzieję na odmianę losu przynosi pojawienie się w jego sąsiedztwie starego znajomego.


GORZKO!
| GORKO!
reż. Żora Kryżownikow, Rosja 2012, 100’

2014: Nagroda Rosyjskiej Akademii Sztuki Filmowej „NIKA”, odkrycie roku - Żora Kryżownikow
Nowocześni, inteligentni i ambitni Natasza i Roma marzą o stylowym ślubie na plaży nad brzegiem morza. Jednak ojczym Nataszy przygotował dla nich inny scenariusz. Grubiański urzędnik administracji miejskiej chce wykorzystać zbilżająca się uroczystość jako trampolinę do własnej kariery i stara się zorganizować wszystko "jak trzeba". Młodą parę czeka niezapomniany wieczór w restauracji "Złota" z pełnym zestawem nudnych ceremonii i zabaw weselnych. Nie mając siły walczyć z autorytarnym rodzicem, młodzi decydują się zorganizować ślub swoich marzeń w tajemnicy przed konserwatywnymi krewnymi. Jednak przez absurdalny przypadek obie uroczystości łączą się w jedną całość.


JA NIE WRACAM
| YA NE VERNUS
reż. Ilmar Raag, Rosja/Kazachstan/Estonia/Finlandia/Białoruś 2014, 110’

Ania – piękna i ambitna wychowanka domu dziecka jest kobietą sukcesu. Pisze doktorat, prowadzi na uczelni wykłady na temat twórczości Byrona, ma romans z profesorem. Jednak pewnego dnia jej życie zmienia się diametralnie. Przez kontakty z dawnym znajomym z domu dziecka zaczyna mieć problemy z policją i, aby uniknąć fałszywych oskarżeń, ukrywa się, udając bezdomną nastolatkę. Kostium nastolatki i znajomość z tak samo zdesperowaną, ale naprawdę miłą Kristiną modyfikuje charakter ucieczki Ani: kobieta ponownie przeżywa lata młodzieńcze, tworząc od nowa historię swojego życia.


OPOWIEŚCI
| RASSKAZY
reż. Michaił Segał, Rosja 2012, 105’

Sputnik nad Polską 2013 – III nagroda Sputnik
Jameson Dublin Film Festival 2013 – nagroda za najlepszą reżyserię
Festiwalu „Prowincjonalna Rosja”w Jejsku 2013 – Grand Prix; nagroda dla najlepszego aktora (Siergiej Fetisow)
24. ORFF Kinotawr w Soczi 2012 – nagroda im. G. Gorina za najlepszy scenariusz
MFF Pacific Meridian we Władywostoku 2012 – nagroda publiczności
Rosyjski Festiwal Filmowy „Wiwat, kino Rosji!” w Petersburgu 2012 – Grand Prix
Festiwal Filmów Rosyjskich w Marbelli 2012 – wyróżnienie dla najlepszego filmu; nagroda publiczności

Rękopis młodego pisarza trafia do agencji literackiej. W zagadkowy sposób zaczyna on mieć wpływ na samych pracowników oraz na wszystkich, którzy przypadkowo go otwierają. Opisane historie zaczynają dziać się w rzeczywistości, a ich postaciami stają się bohaterowie filmu.
Film składa się z czterech nowel przyjmujących różne formy: absurdalnej komedii, satyry społecznej, thrillera i melodramatu.


SYN
| SYN
reż. Arsienij Gonczukow, Rosja 2014, 93’

FKR „Okno na Europę” w Wyborgu 2014 – nagroda główna
Andriej mieszka ze swoją chorą matką, która cierpi na schizofrenię. Ich bliscy są zmęczeni walką z chorobą: ojciec dawno odszedł, ma nową rodzinę, z kolei siostra wyjechała i od kilku lat nie ma od niej żadnych wiadomości. Tylko uparty Andriej się nie poddaje – codziennie opiekuje się matką, załatwia dokumenty i zbiera pieniądze na wyjazd na leczenie do Niemiec. Jednak los jest wobec głównego bohatera bezlitosny – dzień przed planowanym wyjazdem matka umiera. Świat Andrieja wywraca się do góry nogami… Mężczyzna wyrusza więc w podróż – chce się spotkać z siostrą, spojrzeć w oczy ojcu, zrozumieć samego siebie... Syn to opowieść o skomplikowanych relacjach syna ze swoimi rodzicami i – co najważniejsze – z sobą samym. O relacjach, które będą przyczyną tragicznego zakończenia.


TURKSIB
| TURKSIB
reż. Wiktor Turin, ZSRR 1929, 78’ (film niemy z muzyką na żywo)

Budowa magistrali kolejowej łączącej Turkiestan z Syberią była jednym z pierwszych zakrojonych na wielką skalę, morderczych przedsięwzięć konstrukcyjnych w Związku Radzieckim. Nowa linia kolejowa miała umożliwić transport bawełny z południa na północ oraz zbóż i warzyw w odwrotnym kierunku. Otwarcie Turksibu świętowano jako jeden z największych sukcesów pierwszej pięciolatki.

Światowej sławy realistyczny dokument Turina opowiada o bezwzględnej walce człowieka z naturą i zapewnił autorowi w pełni zasłużone miejsce w historii rosyjskiej kinematografii.

Muzykę na żywo wykona brytyjski duet Bronnt Industries Kapital.
Film Turksib
prezentowany w ramach 15. Festiwalu Filmu Niemego.


WELKOME HOME
| WELKOME HOME
reż. Angelina Nikonowa, Rosja/USA 2013, 116’

Opowieść o ludziach, którzy utracili poczucie przynależności do konkretnego miejsca na kuli ziemskiej, do miejsca, które nazywamy domem. Wszystkich bohaterów filmu łączy pragnienie złudnego sukcesu, biorą udział w wyścigach, przynosząc w ofierze wartości, które wyznawali w młodości. Nie są najbardziej nieszczęśliwymi ludźmi na świecie, jednak życie każdego z nich nie należy do najłatwiejszych. Wybrali taką drogę na własne życzenie, mając nadzieję zrealizować swoje marzenia o powodzeniu i dobrobycie. Nowy Jork jest dla nich polem bitwy, na którym codziennie toczą walkę o własne szczęście.
Bookmark and Share

archiwum