kpb

Podejrzany: Ai Weiwei - tylko w Kinie Pod Baranami!

PODEJRZANY: AI WEIWEI - tylko w Kinie Pod Baranami
4-7 sierpnia 2014


W dniach 4-7 sierpnia, na czterech seansach w Kinie Pod Baranami (jedynym kinie w Krakowie!), wyświetlimy film Podejrzany: Ai Weiwei - dokument o niezależnym chińskim artyście, który za swoje kontrowersyjne działania i wieloletnią krytykę władzy trafił do więzienia.Ai Weiwei to także kurator oraz architekt, który współtworzył projekt chińskiego Stadionu Narodowego w Pekinie. Mocno zaangażował się w ujawnienie szeregu nadużyć przy budowie szkół, które zawaliły się podczas trzęsienia ziemi w prowincji Syczuan w 2008 roku. Przez ponad dziesięć lat mieszkał w Nowym Jorku, gdzie tworzył liczne performensy i dzieła konceptualne. Twórczość Ai Weiwei’a prezentowana była między innymi na 48. Biennale w Wenecji w 1999 roku. W październiku 2010 w muzeum Tate Modern w Londynie otwarto jego ekspozycję “Sunflower Seeds”. Była to instalacja składająca się z ponad stu milionów ręcznie robionych i malowanych porcelanowych "ziaren” słonecznika, a jej przygotowanie zajęło pięć lat.

W kwietniu 2011 roku Ai Weiwei został zatrzymany przez władze chińskie i przesłuchiwany pod zarzutem rzekomego popełnienia przestępstwa gospodarczego. Oskarżono go o unikanie płacenia podatków, niszczenie dokumentów księgowych, bigamię oraz rozpowszechnianie pornografii w internecie. O uwolnienie artysty zaapelowały wówczas m.in. rządy USA, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Po roku Ai Weiwei’a zwolniono z więzienia, ale zakazano mu wystąpień publicznych oraz opuszczania Pekinu.


PODEJRZANY: AI WEIWEI | AI WEIWEI: THE FAKE CASE
reż. Andreas Johnsen, Dania/Chiny/Wielka Brytania 2013, 90’

Film pokazuje jak Ai Weiwei żyje po wyjściu z więzienia i jak nerwową grę prowadzi nadal z chińskimi władzami, które obserwują każdy jego ruch tylko po to, aby wytoczyć mu kolejne zarzuty. Widzimy zarówno jego życie prywatne w domowym areszcie z żoną i synem, jak również usilną próbę ponownego wejścia w rolę zaangażowanego aktywisty. Nie jest to łatwe zadanie, bo po wyjściu z więzienia Ai Weiwei nie tylko cierpi na bezsenność i zaniki pamięci, a policja śledzi każdy jego krok, lecz musi również odnaleźć się pomiędzy życiem rodzinnym a nieustannym zainteresowaniem mediów i świata sztuki. Jedynym sposobem na rozładowanie emocji i frustracji okazać się może kolejna instalacja, którą Ai Weiwei planuje pokazać zagranicą.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum