kpb

Nowojorska ulica w obiektywie - pokaz specjalny


piątek, 13 grudnia 2013, godz. 18.45


Kino Pod Baranami zaprasza miłośników fotografii na pokaz dokumentu Nowojorska ulica w obiektywie połączony z promocją boxu DVD Oblicza fotografii.

Wydarzenie, któremu towarzyszyć będą liczne fotograficzne atrakcje, odbędzie się w piątek, 13 grudnia, o godzinie 18.45.

Projekcję filmu poprzedzi krótka prelekcja jednego z wykładowców krakowskiej Akademii Fotografii.

Uczestnicy pokazu będą mieli okazję stanąć przed obiektywem aparatu do fotografii natychmiastowej. Wywoływane „od ręki” portrety widzów ozdobi rysownik Michał Janica. Widzowie będą mogli również nabyć boxy DVD „Oblicza fotografii” zawierające najciekawsze filmy dokumentalne ostatnich lat poruszające tematykę związaną z fotografią, wydane przez organizatorów Planete+ Doc Film Festival

BILETY: 20 zł (normalny) | 14 zł (ulgowy)


NOWOJORSKA ULICA W OBIEKTYWIE | EVERYBODY STREET
reż. Cheryl Dunn, USA 2013, 83’

Nowojorska ulica w obiektywie to hołd złożony zanikającej dziś sztuce fotografii ulicznej. Autorka dokumentu Cheryl Dunn, która sama jest fotografem, zwraca swój obiektyw na gwiazdy fotografii ulicznej. Przepytuje o inspiracje, pasje i metody pracy Bruce’a Davidsona, Mary Ellen Mark, Jill Freedman, Jeffa Mermelsteina czy Marthę Cooper. To nowojorscy pionierzy, którzy wychodzili z aparatem na ulice, a ich zdjęcia na zawsze zrosły się z tym miastem. Największe wrażenie robi oddanie i pasja fotografów: Martha Cooper godzinami czekała przy wiaduktach metra na właściwą kombinację graffiti, pociągu i architektury. Jill Freedman jeździła na akcje ze strażakami i policjantami przez całe lata. Obecnie - w epoce fotografii cyfrowej, blogów i Facebooka, na którego dziennie trafia 250 milionów zdjęć - fotografia uliczna zbanalizowała się i nazywanie jej sztuką może wzbudzać opór. Jednak po filmie Dunn staje się jasne, że choć imitatorów jest pełno, to dobrego zdjęcia nie sposób przegapić, bo ma ono wręcz magnetyczną moc.

Bookmark and Share

archiwum