kpb

Noc Kina Europejskiego 2013

NOC KINA EUROPEJSKIEGO
sobota, 28 września 2013, godz. 19.00


„Różnorodność językowa, wielojęzyczność i nauka języków obcych przez całe życie” to najważniejsze przesłanie w Europie każdego 26 września - w dniu ogłoszonym przez Radę Europy Europejskim Dniem Języków.

W sobotę, 28 września, w ramach krakowskiej odsłony 10. edycji tego święta, Kino Pod Baranami zaprasza na spotkanie z kinem europejskim. W programie nocnego pokazu kolorowa hiszpańska animacja Dyskretne uroki starości, francuski dramat obyczajowy Witamy oraz francusko-włoska koprodukcja Nazywam się Li, laureat nagrody filmowej LUX 2012, której reżyser - Andrea Segre - spotka się z publicznością po pokazie.

Poza Nocą Kina Europejskiego, organizatorzy Europejskiego Dnia Języków w Krakowie polecają także grę miejską Trochę kultury! oraz liczne atrakcje przygotowane przez zagraniczne instytuty kultury w ramach drzwi otwartych.

Więcej informacji o wydarzeniach towarzyszących Europejskiemu Dniu Języków - TUTAJ.


PROGRAM:

19.00  NAZYWAM SIĘ LI
 | IO SONO LI
reż. Andrea Segre, Francja/Włochy 2011, 96’
- po projekcji spotkanie z reżyserem filmu, Andreą Segre


21.30  DYSKRETNE UROKI STAROŚCI | ARRUGAS
reż. Ignacio Ferreras, Hiszpania 2011, 90’


23.15  WITAMY | WELCOME
reż. Philippe Lioret, Francja 2009, 110’WSTĘP WOLNY!

Odbiór bezpłatnych wejściówek od piątku, 27 września, w Kasie Kina


O FILMACH:

DYSKRETNE UROKI STAROŚCI | ARRUGAS
reż. Ignacio Ferreras, Hiszpania 2011, 90’

Film Ignacia Ferrerasa próbuje odczarować tabu, jakim jest dziś starość, opowiadając ciepłą historię o przyjaźni dwóch rezydentów domu opieki, którzy nie godzą się na to, by przez ostatnie lata życia traktowano ich przedmiotowo. Stary „wyjadacz” domu, Miguel, który jak nikt potrafi lawirować pomiędzy jego mieszkańcami i opiekunami, postanawia uchronić mającego coraz większe kłopoty z pamięcią Emilio od przenosin na zniesławione 4. piętro placówki dla nierokujących pacjentów. Zwariowany plan przyjaciół zabarwi humorem i satyrą trudną codzienność domu starców, a oni sami udowodnią, że choć dla wielu ich rówieśników życie powoli dobiega końca, oni właśnie rozpoczynają nowe.

NAZYWAM SIĘ LI | IO SONO LI
reż. Andrea Segre, Francja/Włochy 2011, 96’

Opowieść o trudnej przyjaźni pomiędzy Chinką a rybakiem. Ona uciekła ze swojego kraju, by szukać we Włoszech lepszej przyszłości, on jest emigrantem z byłej Jugosławii. Tych dwoje, pochodzących z zupełnie odmiennych światów, spotka się w barze, gdzie dziewczyna dostała pracę, a którego Bepi jest stałym klientem.

WITAMY | WELCOME
reż. Philippe Lioret, Francja 2009, 110’

17-letni Bilal (Firat Ayverdi) spędza ostatnie trzy miesiące podróżując nielegalnie przez Europę, by ponownie spotkać się ze swoją dziewczyną Miną, która przeprowadziła się z rodziną do Anglii. Długa podróż prawie dobiega końca na północnym wybrzeżu Francji, a jedyną przeszkodą do pokonania zostaje kanał La Manche. Bilal postanawia nauczyć się pływać i pokonać go samodzielnie. Chłopakowi ma ochotę pomóc instruktor pływania Simon (Vincent Lindon), który nie potrafi zapomnieć o swojej byłej żonie i zrobi wszystko, aby ją odzyskać.
Bookmark and Share

archiwum