kpb

Pokaz filmów finałowych konkursu Wolę Kino

POKAZ FILMÓW FINAŁOWYCH KONKURSU WOLĘ KINO
wtorek, 2 lipca 2013, godz. 17.00


Aby uczcić 90. urodziny Wisławy Szymborskiej, Fundacja jej imienia zorganizowała konkurs na film krótkometrażowy o poezji pt. Wolę kino (więcej o konkursie TUTAJ). 

Spośród ponad 50 zgłoszeń, jury w składzie: Michał Rusinek, Tadeusz Sobolewski i Maciej Starczewski wybrało laureata oraz 9 finalistów.

Pokaz filmów finałowych odbędzie się 2 lipca o godz. 17.00 w Kinie Pod Baranami. Będzie można wtedy obejrzeć 10 najlepszych filmów inspirowanych polską poezją.  


ZWYCIĘZCA konkursu:
Adam Leoniuk - „Szukam poezji”
Refleksje początkującego poety i autora opowiadań, Karola Boska na temat Awangardy Krakowskiej początku XX w. Bohater filmu nawiązuje do rzeczywistości, szukając poezji w różnych zakątkach miasta.

FINALIŚCI konkursu:
Adrian Gronek - „Ciasto marchewkowe”
Krótka impresja na temat poezji w życiu człowieka.

Jan Duda - „Dziewczyna”
Wizualizacja wiersza "Dziewczyna" Bolesława Leśmiana z tomu "Napój cienisty" (1936). Prostota filmu zwraca uwagę na esencję utworu.

Jan Sławiński - „Gości nie będzie”
Wiersze dla dzieci nie przez wszystkich są odczytywane tak samo. Niektórzy z sentymentem wspominają je z dzieciństwa, inni interpretują w zaskakujący sposób. Film o detektywie na tropie.

„Nienawiść”

Daniel Olczykowski - „Ostatni Dziki Zachód”
Opowieść o legendarnym, fikcyjnym poecie radomskim.

Paweł Płóciennik - „Padające głowy”
Film opowiada historię pewnego cyklisty, który natyka się na deszcz głów. Animacja inspirowana jest tekstem Grzegorza Ciechowskiego "Gadające Głowy".

Anna Maria Jamróz - „Tortury”

Grażyna Wanat - „Urodziny. Norymberga czeka na Wisławę Szymborską"

Film powstał w roku 2011, kiedy Wisława Szymborska zgodziła się przyjąć zaproszenie Domu Krakowskiego i odwiedzić Norymbergę. Niestety, ze względu na stan zdrowia wizyta musiała zostać odwołana. Norymberczycy recytują po polsku kolejne wersy wiersza "Urodziny" - w różnych miejscach miasta.

Magdalena Szydłowska - „... ustala się jej pejzaż”
Impresja dokumentalna inspirowana wierszem Mirona Białoszewskiego "no...co..."

Pełna lista uczestników oraz kadry z filmów dostępne są na Facebooku.


WSTĘP WOLNY!


Zapraszają:
Fundacja Wisławy Szymborskiej
Kino Pod Baranami
Bookmark and Share

archiwum