kpb

12. Tydzień Kina Hiszpańskiego

12. TYDZIEŃ KINA HISZPAŃSKIEGO
24-30 marca 2012

Wraz z nadejściem wiosny zapraszamy na prawdziwą ucztę - już od 15 marca w siedmiu największych miastach Polski rusza 12. edycja Tygodnia Kina Hiszpańskiego, czyli największy na świecie przegląd hiszpańskiej kinematografii poza granicami Hiszpanii. Pokazy odbędą się w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Łodzi i Gdańsku. Festiwal potrwa do 1 kwietnia i zapewni niezapomniane wrażenia wszystkim miłośnikom kultury iberyjskiej.

To niepowtarzalna okazja, by poznać najnowsze, najciekawsze i najczęściej nagradzane hiszpańskie dzieła filmowe. Tegoroczny program obejmuje trzy sekcje tematyczne: NOWE KINO HISZPAŃSKIE, WSPÓŁCZESNE KINO KATALOŃSKIE oraz MAGIA LITERATURY IBEROAMERYKAŃSKIEJ NA DUŻYM EKRANIE. Podczas krakowskiej odsłony Tygodnia Kina Hiszpańskiego zapraszamy na pokazy 14 filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych.    

Wśród nich m.in. CZARNY CHLEB Agustí Villarongi - objawienie 2011 roku, hiszpański kandydat do Oscara i laureat 9 nagród Goya, czy FINISTERRAE - eksperymentalny debiut Sergio Caballero, nagrodzony Złotym Tygrysem na MFF w Rotterdamie. Perełką programu Tygodnia będzie także najlepsza hiszpańska animacja zeszłego roku. DYSKRETNE UROKI STAROŚCI Ignacio Ferrerasa to oparta na kultowym komiksie Paco Roca ciepła historia dwóch rezydentów domu opieki, którzy nie godzą się na to, by przez ostatnie lata życia traktowano ich przedmiotowo. Natomiast MORENTE to niezwykły dokument o jednym z najważniejszych śpiewaków współczesnego flamenco, Enrique Morente, który zrewolucjonizował i „odnowił” tę dziedzinę sztuki.

Wybranym pokazom towarzyszyć będą rozmowy ze specjalnymi gośćmi festiwalu w ramach cyklu spotkań Cineforum, eksplorujące tematykę poruszaną w prezentowanych w trakcie Tygodnia filmach.

Z okazji Tygodnia Kina Hiszpańskiego Kino Pod Baranami przygotowało również specjalny pokaz w ramach swojego stałego cyklu dla najmłodszych widzów. Po seansie odbędą się warsztaty plastyczne oraz zabawy tematycznie powiązane z kulturą Hiszpanii, a prowadzone przez animatorów projektu Sztukolotnia.

12. Tydzień Kina Hiszpańskiego zakończy uroczysty pokaz najnowszego filmu Álexa de la Iglesii z udziałem Salmy Hayek, ŻYCIE TO JEST TO. To kolejna zwariowana komedia mistrza czarnego humoru i zjadliwej ironii, który tym razem rozprawia się z medialnym cyrkiem i pragnieniem sławy, nie zostawiając suchej nitki na nikim: pazernych dziennikarzach, nieznających granic PR menedżerach i żądnej sensacji gawiedzi.


PROGRAM
:

sobota, 24 marca
19.00
  NOWE KINO HISZPAŃSKIE
DYSKRETNE UROKI STAROŚCI | ARRUGAS
reż. Ignacio Ferreras, Hiszpania 2011, 89' (with PL and ENG subtitles)

POLSKA PREMIERA
2 nagrody Goya 2012: najlepszy scenariusz adaptowany, najlepszy film animowany
Dyskretne uroki starości
 to film animowany oparty na kultowym komiksie Paco Roca. Film próbuje odczarować tabu jakim jest dziś starość, opowiadając ciepłą historię o przyjaźni dwóch rezydentów domu opieki, którzy nie godzą się na to, by przez ostatnie lata życia traktowano ich przedmiotowo.

21.00  NOWE KINO HISZPAŃSKIE
MORENTE | MORENTE
reż. Emilio Ruiz Barrachina, Hiszpania 2011, 90’ (with PL and ENG subtitles)

POLSKA PREMIERA
Niezwykły dokument o jednym z najważniejszych śpiewaków współczesnego flamenco, wpływowym, ale i kontrowersyjnym Enrique Morente, który zrewolucjonizował i „odnowił” tę dziedzinę sztuki.

Po filmie - Cineforum: spotkanie z Tanią Camacho i Amelią Huszcza, tancerkami i instruktorkami Por Fiesta Club.

niedziela, 25 marca
11.00  BARANKI W HISZPANII

hiszpańskie wydanie Baranków Dzieciom
- niedzielnych poranków filmowych dla dzieci
(szczegóły na podstronie)


19.00
  NOWE KINO HISZPAŃSKIE
TU I TERAZ | PLANES PARA MAÑANA
reż. Juana Macías, Hiszpania 2010, 90’ (with PL and ENG subtitles)

POLSKA PREMIERA
Festiwal Kina Hiszpańskiego Malaga 2010 - najlepszy reżyser, najlepszy debiut scenopisarski
Akcja filmu rozgrywa się na przestrzeni 24 godzin, podczas których cztery kobiety w różnym wieku i w odmiennej sytuacji życiowej będą musiały podjąć decyzję, która może całkowicie zmienić ich życie. Tu i teraz to opowieść o kobietach, które podejmują walkę z rutyną, stereotypami i własnym lękami.

21.00  WSPÓŁCZESNE KINO KATALOŃSKIE
ROWER, ŁYŻKA, JABŁKO | BICICLETA, CUCHARA, MANZANA
reż. Carles Bosch, Hiszpania 2010, 96’

POLSKA PREMIERA
Nagroda Goya 2011 - najlepszy film dokumentalny
Film wybitnego hiszpańskiego dokumentalisty, nominowanego do Oskara za film BalserosRower, łyżka, jabłko to szczera, wzruszająca, ale równocześnie optymistyczna i zabawna opowieść o Pasqualo Maragalli - wieloletnim burmistrzu Barcelony - i jego walce z chorobą Alzheimera.

Po filmie - Cineforum: spotkanie z Michałem Gwiżdzem, psychologiem z Małopolskiej Fundacji Pomocy Osobom Dotkniętym Chorobą Alzheimera.

poniedziałek, 26 marca
19.00
  NOWE KINO HISZPAŃSKIE
FINISTERRAE | FINISTERRAE
reż. Sergio Caballero, Hiszpania 2010, 80’

MFF Rotterdam 2011 - Grand Prix, Nagroda Tygrysa
Finisterrae to niskobudżetowy, eksperymentalny debiut Sergio Caballero oparty na ironicznym, abstrakcyjnym humorze i surrealistycznych pomysłach. Film opowiada o przygodach dwóch duchów, które znudzone tułaczką w zaświatach, postanawiają wyruszyć Szlakiem Świętego Jakuba - aż na sam koniec świata.

21.00  NOWE KINO HISZPAŃSKIE
S JAK SEKS | LOS AÑOS DESNUDOS
reż. Dunia Ayaso, Félix Sabroso, Hiszpania 2008, 103’
 
POLSKA PREMIERA
Rok 1975. Śmierć generała Franco sprawia, że w konserwatywnej Hiszpanii czuć coraz mocniej powiew obyczajowej wolności. Jej wyrazem staje się kino erotyczne, które odnosi furorę. S jak seks to historia trzech pięknych i ambitnych kobiet, które poznają się na planie jednego z filmów erotycznych, marząc o wielkiej karierze.

wtorek, 27 marca
19.00
  NOWE KINO HISZPAŃSKIE
BLOG | BLOG
reż. Elena Trapè, Hiszpania 2010, 88’ (with PL and ENG subtitles)

POLSKA PREMIERA 
W swoim debiucie Elena Trapé wnikliwie przedstawia rozterki współczesnych nastolatek w erze Internetu i portali społecznościowych. Zrealizowany przede wszystkim przy pomocy nagrań wideo z kamer internetowych w formie wideobloga, film jest zapisem lęków i kompleksów młodych bohaterek. 

21.00  WSPÓŁCZESNE KINO KATALOŃSKIE
CZARNY CHLEB | PA NEGRE
reż. Augustí Villaronga, Hiszpania 2010, 108’ (with PL and ENG subtitles)

9 nagród Goya 2010, w tym dla najlepszego filmu, za reżyserię i scenariusz
Srebrna Muszla dla najlepszej aktorki na MFF San Sebastian 2010
Hiszpański kandydat do Oscara 2012
Najgłośniejszy hiszpański film 2010 roku. Katalonia w dniach po zakończeniu hiszpańskiej wojny domowej. 11-letni Andreu, którego rodzina w czasie wojny stanęła po stronie przegranych republikanów, znajduje w lesie ciała mężczyzny i dziecka. Lokalne władze chcą obciążyć ojca chłopca odpowiedzialnością za ich śmierć. Andreu rozpoczyna własne śledztwo.

środa, 28 marca
19.00
  NOWE KINO HISZPAŃSKIE
WSZYSTKIE PIOSENKI SĄ O MNIE | TODAS LAS CANCIONES HABLAN DE MÍ
reż. Jonas Trueba, Hiszpania 2010, 107’ (with PL and ENG subtitles)

POLSKA PREMIERA
Komedia romantyczna z nutą melancholii, która przewrotnie opowiada o końcu miłości, a nie o jej początkach. W filmie Jonasa Trueby zamiast klasycznego „chłopak poznaje dziewczynę” mamy całkiem odwrotne przesłanie: „chłopak próbuje zapomnieć o dziewczynie”. 

21.00  WSPÓŁCZESNE KINO KATALOŃSKIE
CATALUNYA ÜBER ALLES! | CATALUNYA ÜBER ALLES!
reż. Ramón Terméns, Hiszpania 2011, 100'

POLSKA PREMIERA
Festiwal Kina Hiszpańskiego Malaga 2011 - Nagroda Specjalna Jury
Były więzień, z trudnością adaptujący się w społeczeństwie; bezrobotny imigrant, który znajduje pracę jako komornik oraz odnoszący sukcesy przedsiębiorca niespodziewanie obwołany bohaterem po zabiciu w samoobronie włamywacza-cudzoziemca - to bohaterowie ironicznego portretu katalońskiej prowincji.

Po filmie - Cineforum: spotkanie z Xavierem Farré, poetą, tłumaczem, literaturoznawcą, lektorem Instytutu Ramona Llulla na Uniwersytecie Jagiellońskim.

czwartek, 29 marca
19.00
  NOWE KINO HISZPAŃSKIE
PIĘĆ METRÓW KWADRATOWYCH | CINCO METROS CUADRADOS
reż. Max Lemcke, Hiszpania 2011, 90’

POLSKA PREMIERA
Festiwal Kina Hiszpańskiego Malaga 2011 - Najlepszy Film, Najlepszy Aktor, Najlepszy Scenariusz oraz Nagroda Krytyków
Uniwersalna i zabawna historia walki o własne M zainspirowana od kilku lat nękającym Hiszpanię kryzysem budowlanym.

21.00  MAGIA LITERATURY IBEROAMERYKAŃSKIEJ NA WIELKIM EKRANIE
NIE MA KTO PISAĆ DO PUŁKOWNIKA | EL CORONEL NO TIENE QUIEN LE ESCRIBA
reż. Arturo Ripstein, Meksyk 1999, 118’

MFF Cannes 1999 - Konkurs Główny
Arturo Ripstein, jeden z najwybitniejszych twórców meksykańskiego kina, bierze na warsztat zaliczaną do arcydzieł współczesnej prozy iberoamerykańskiej powieść Gabriela Garcii Marqueza. Film jest wstrząsającym, choć pełnym charakterystycznej dla kolumbijskiego twórcy ironii, studium ludzkiej samotności i godności.

piątek, 30 marca
19.00
  NOWE KINO HISZPAŃSKIE - FILM ZAMKNIĘCIA
ŻYCIE TO JEST TO | LA CHISPA DE LA VIDA
reż. Álex de la Iglesia, Hiszpania 2011, 98’ (with PL and ENG subtitles)

POLSKA PREMIERA
Zwariowana komedia twórcy Hiszpańskiego cyrku. De la Iglesia opowiada historię Roberto - speca od marketingu i autora popularnego hasła reklamowego Coca-Coli sprzed lat. Dziś nikt o tym nie pamięta i nie chce go zatrudnić. Szansa na przerwanie złej passy pojawia się, gdy mężczyzna spada z rusztowania w ruinach rzymskiego amfiteatru. Zawieszony pomiędzy życiem a śmiercią staje się natychmiast pożywką dla dziennikarzy, podczas gdy ekipy ratunkowe głowią się, jak go uwolnić.

21.00  MAGIA LITERATURY IBEROAMERYKAŃSKIEJ NA WIELKIM EKRANIE
PANTALEON I WIZYTANTKI | PANTALEÓN Y LAS VISITADORAS
reż. Francisco J. Lombardi, Peru 2000, 137’

FF Gramado (Brazylia) 2000 - najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz, Nagroda Publiczności oraz Nagoda Krytyków
Nakręcona z rozmachem peruwiańska superprodukcja przenosi w dzisiejsze czasy akcję jednej z najbardziej znanych powieści Mario Vargasa Llosy. Pantaleon to świeżo upieczony kapitan intendentury, który otrzymuje misję zorganizowania służby wizytantek (kobiet lekkich obyczajów) do obsługi garnizonów w Amazonii.


BILETY:
17 zł
- normalny
14 zł - ulgowy
12 zł - słuchacze kursów IC i użytkownicy Biblioteki IC

Karnet (14 filmów): 140 zł
Aby zarezerwować Karnet - prosimy o maila (kasa@kinopodbaranami.pl) lub telefon (12 423 07 68) lub info na Gadu-Gadu (5911809).


- Program CINE FORUM (spotkania po seansach):

sobota, 24 marca
spotkanie po filmie: MORENTE (seans o g. 21.00)
Morente wyznacza wyjątkowy moment w historii flamenco, pełnej zresztą takich wyjątkowych momentów. Jeśli jednak spojrzymy na to z dystansu: jakie właściwie jest flamenco, kiedy powstaje daleko od granic tego, co można by określić mianem jego naturalnego środowiska geograficznego? Jaką rolę odgrywa flamenco w innych krajach? Jakie znaczenie mają postaci, takie jak Camarón czy sam Morente w miejscach, gdzie znajomość flamenco nie jest tak dogłębna jak w Hiszpanii? O tym, i o innych tematach związanych z flamenco porozmawiamy z Tanią Camacho i Amelią Huszcza (pseudonim: Amelia Vargas), tancerkami i instruktorkami Por Fiesta Club, promującego flamenco w Krakowie.

niedziela, 25 marca
spotkanie po filmie: ROWER, ŁYŻKA, JABŁKO (seans o g. 21.00)
Istnieją takie choroby, które na przestrzeni czasu były napiętnowane, choroby które skazywały i w pewnien sposób nadal skazują na ciszę, zapomnienie, zniknięcie. Choroby, które wydają się dotykać zarówno chorych, jak i ich otoczenie. Wśród nich prawdopodobnie znajduje się choroba Alzheimera. W ostatnich czasach jednak wydaje się, że następują zmiany. Z Michałem Gwiżdzem, psychologiem z Małopolskiej Fundacji Pomocy Osobom Dotkniętym Chorobą Alzheimera, porozmawiamy o pewnych aspektach choroby z którą, chcąc, nie chcąc musimy żyć.

środa, 28 marca
spotkanie po filmie: CATALUNYA ÜBER ALLES! (seans o g. 21.00)
Choć istnieją takie aspekty rzeczywistości, które nie są domeną na wyłączność, to czasami łatwiej jest nam o nich myśleć, jeśli wytyczymy sobie pole, po jakim będziemy się poruszać. Film Catalunya über alles! zachęca do refleksji nad takimi problemami jak: imigracja, tolerancja społeczna, ekstremizm, demagogia, itd. O tych problemach i sposobie, w jaki ukazuje je film, porozmawiamy z Xavierem Farré, poetą, tłumaczem, literaturoznawcą, lektorem Instytutu Ramona Llulla na Uniwersytecie Jagiellońskim.


Szczegóły na temat 12.TKH na stronie: www.manana.pl/hiszpanie

Organizatorami TKH są Ambasada Królestwa Hiszpanii, Instytut Cervantesa oraz AP Mañana.


SPOT:

archiwum