kpb

Baranki Dzieciom - edycja jesienna 2011

BARANKI DZIECIOM - edycja jesienna 2011
2 października - 4 grudnia 2011
Kino Pod Baranami




Już 2 października Kino Pod Baranami rozpoczyna kolejną edycję cyklu Baranki dzieciom - czyli poranków filmowych dla najmłodszych Widzów! W cyklu jesiennym projekcje odbywać się będą w niedziele o godzinie 11.00.

Jesienny repertuar to przede wszystkim arcydzieła polskiej animacji dla dzieci. Proponujemy naszym Milusińskim zestaw ponadczasowych bajek, które cieszyły się ogromną popularnością. Produkcje Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej stanowią znaczącą część programu - tam powstały pokazywane podczas tego cyklu liczne opowieści o perypetiach zwierząt oraz animowane ekranizacje bajek znanych autorów - Jana Brzechwy, Juliana Tuwima czy Marii Konopnickiej. Dzięki rozpoczętej współpracy ze Studiem Filmów Animowanych TV, Mali Widzowie poznają fascynujące legendy polskie. Szczególnie polecamy bajki o przygodach sympatycznych bohaterów dzieciństwa starszego już dzisiaj pokolenia - Krecika oraz Misia Uszatka. Nie zabraknie też tematyki około-świątecznej oraz wizyty Świętego Mikołaja.

W trosce o kształtowanie kreatywności naszych Milusińskich, po każdym seansie organizowane są warsztaty plastyczne, których tematyka powiązana jest z treścią obejrzanych wcześniej bajek.

Co więcej, dzieci będą miały niepowtarzalną okazję poznania kina „od kuchni” - zachęcamy bowiem do zwiedzania kabiny operatorskiej i zapoznania się z tajemniczymi mechanizmami ruchomych obrazów.

Raz miesiącu odbywać się będą autorskie warsztaty dla dzieci prowadzone przez Famigę - Miejsce dla Rodziny i Przyjaciół. W programie zabaw m. in.: pokaz wielkich baniek mydlanych, tworzenie zwierząt z baloników, spotkanie z psem Kiperem oraz Mikołajki.

Na uczestników cyklu czekają również zniżki w kawiarni Rodzinka Cafe (ul. Floriańska 15) oraz konkursy, w których losować będziemy zaproszenia na desery dziecięce w Pijalni Czekolady E. Wedel (Galeria Krakowska).


BILETY: tylko 10 zł



PATRONI MEDIALNI CYKLU:
CzasDzieci.pl
Radio Bajka

PARTNERZY CYKLU:
Famiga
Rodzinka Cafe
Pijalnia Czekolady E. Wedel

 
KINO POD BARANAMI - MIEJSCE PRZYJAZNE MALUCHOM


 


Kino Pod Baranami czterokrotnie zostało uhonorowane tytułem Miejsca Przyjaznego Maluchom!

Jest to dla nas zaszczytne wyróżnienie, a zarazem gwarancja dla Państwa pociech, że są dla nas tak samo ważni jak dorośli widzowie!


PROGRAM:

niedziela, 2 października, godz. 11.00

NOWE PRZYGODY KRECIKA - zestaw bajek, 66’
reż. Zdenĕk Miler, Czechy/Słowacja, 1956 - 2002
 
Seria opowiada o małym kreciku i jego niezwykłych, fascynujących przygodach. Krecik ma wielu przyjaciół, z którymi się bawi i wesoło spędza czas. W razie kłopotów jest zawsze pomocny, dlatego też jest bardzo lubiany. Nigdy się nie nudzi, ma głowę pełną szalonych pomysłów.


niedziela, 9 października, godz. 11.00
ZESTAW BAJEK ZE STUDIA FILMÓW RYSUNKOWYCH W BIELSKU-BIAŁEJ
- animowane adaptacje bajek Marii Konopnickiej, Jana Brzechwy i Juliana Tuwima
, 44’

KACZKI
reż. Aleksander Oczko
Filmowo-muzyczna interpretacja znanego wiersza Jana Brzechwy o kaczkach, które przed zimą idą sobie sprawić nowe stroje.

PAN MALUŚKIEWICZ I WIELORYB
reż. Wacław Wajser
Ekranizacja znanego wiersza Juliana Tuwima. Pan Maluśkiewicz na łupince orzecha wyrusza na oceany, by przeżyć niesamowite przygody.

LOKOMOTYWA
reż. Stanisław Raczyński, Lechosław Marszałek
Ekranizacja znanego wiersza Juliana Tuwima.

STEFEK BURCZYMUCHA
reż.  Władysław Nehrebecki
Ekranizacja znanego wiersza Marii Konopnickiej o samochwale, który okazał się tchórzem.

OPOWIEDZIAŁ DZIĘCIOŁ SOWIE
reż. Władysław Nehrebecki
Wilk Barnaba i ryś Bazyli prowadzą sklep dla leśnych zwierząt. Oszukują i okradają wszystkich. Zwierzęta postanawiają założyć leśną spółdzielnię. Barnaba i Bazyli bankrutują i muszą opuścić las.


niedziela, 16 października, godz. 11.00
NOWE PRZYGODY MISIA USZATKA - zestaw bajek, 45’
+ FAMIGA: pokaz Wielkich Baniek Mydlanych, tworzenie zwierzątek z baloników
 
Kultowy serial o przygodach Misia Uszatka i jego przyjaciół: Prosiaczka, Króliczków, Zajączka i psa Kruczka. Serial ma charakter edukacyjny - uczy najmłodszych widzów tolerancji, uczciwości i zasad dobrego wychowania. Zbiór czterech bajek wraz z premierowym odcinkiem z roku 1962.


niedziela, 23 października, godz. 11.00
ZESTAW BAJEK ZE STUDIA FILMÓW RYSUNKOWYCH W BIELSKU-BIAŁEJ
- przygody zwierzątek: komara i konika polnego, raka, dwóch kotów i kameleona
, 48’

KOMAR I ORKIESTRA
reż. Józef Byrdy, Polska 1989
Oparta na wierszowanej opowieści bajka o rywalizacji muzycznej pomiędzy komarem a konikiem polnym. Zwaśnieni rywale godzą się dopiero występując wspólnie w orkiestrze, gdzie dla obu jest miejsce.   

O RAKU ŁOBUZIAKU
reż. Józef Byrdy, Polska 1988
Mały rak zamiast iść do szkoły udaje się na wagary. Wpada do sieci i rybak zanosi go królowi, miłośnikowi potraw z ryb i raków. Małemu raczkowi udaje się uwolnić i nauczony przykrym doświadczeniem już nie będzie wagarować.   

NA SZLAKU
reż. Franciszek Pyter, Polska 1988
Przygody dwóch kotów, poszukiwaczy złota na Dzikim Zachodzie.

LEON KAMELEON
reż. Wiesław Winek, Polska 1987
Przygody kameleona, który nie daje się złapać myśliwemu, ale zachęcony znalezionymi prospektami, reklamującymi życie w wielkich metropoliach, sam wskakuje do samochodu myśliwego, by poznać smak wielkiego świata.   


niedziela, 30 października, godz. 11.00
ZESTAW BAJEK ZE STUDIA FILMÓW RYSUNKOWYCH W BIELSKU-BIAŁEJ
- przygody zwierzątek: pieska, myszki, ślimaka i motyla
, 47’

WALTER - LENIWA MYSZ
reż. Stanisław Dülz, Polska 1971
Leniwa mysz o imieniu Walter zaniedbuje swoje obowiązki, co sprawia, że jej naturalne otoczenie odwraca się od niej. Osamotniony Walter trafia do społeczności żab, w której, jeśli chce być zaakceptowany, musi być użytecznym dla innych.   

DLACZEGO ŚLIMAK NIE MOŻE BYĆ LISTONOSZEM
reż. Edward Wątor, Polska 1975
Ważka, która jest listonoszem, łamie skrzydło i nie może roznosić listów. Jej funkcji podejmuje się ślimak, ale myli adresy i porusza się zbyt wolno.

SZCZĘŚLIWY MOTYL
reż. Alfred Ledwig, Polska 1971
Motylek zastanawia się, kim być, aby stać się szczęśliwym. Odrzuca wiele pomysłów. W końcu odnajduje innego motylka, który zostaje jego przyjacielem. I wtedy - staje się szczęśliwy.

WYPRAWA PO MIÓD
reż. Stanislaw Dülz, Polska, 1968
Pluszowy miś wyrusza na wyprawę po miód. Trafia do pszczół, ale one nie mają miodu, bo kwiaty z powodu suszy pozbawione są nektaru. Miś wraz z przyjaciółmi podlewa kwiaty. Pszczoły znowu mają miód i w nagrodę częstują nim misia.   


niedziela, 6 listopada, godz. 11.00
ZESTAW BAJEK ZE STUDIA FILMÓW RYSUNKOWYCH W BIELSKU-BIAŁEJ
- Bolek i Lolek, Reksio, Przygody Błękitnego Rycerzyka i in.
, 43’
+ FAMIGA: spotkanie z psem Kiperem

BOLEK I LOLEK: DWAJ RYCERZE
reż. Władysław Nehrebecki, Polska 1964
Bolek i Lolek wybierają się do starego zamku. W nocy straszy chłopców biała myszka i sowa. Znajdują starą zbroję, którą odnoszą do muzeum.

PRZYGODY BŁĘKITNEGO RYCERZYKA: ZASADZKA

reż. Lechosław Marszałek, Polska 1965
Błękitny Rycerzyk wyrusza wraz z giermkiem w daleką drogę, aby uwolnić siostrę Królowej Motyli. Po wielu perypetiach dociera do zamku, w którym więziona jest księżniczka. Błękitny Rycerzyk pokonuje okrutnego zalotnika-porywacza i wraz z księżniczką rusza w powrotną drogę.

REKSIO REMONTUJE
reż. Lechosław Marszałek, Polska 1980
Reksio chce przeprowadzić remont generalny swojego mieszkania. Ma spore kłopoty z dostaniem odpowiednich materiałów oraz z fachowcami, ponieważ każdy z nich niszczy robotę poprzednika. Zdenerwowany Reksio postanawia sam wyremontować zniszczoną przez fachowców budę.

DOMEK
reż. Aleksandra Magnuszewska-Oczko, Polska 2006
Film opowiada o małym ślimaczku Maciusiu, który wiedzie spokojne życie na pięknej łące w towarzystwie radosnej i ruchliwej sąsiadki Biedronki. Powolny ze swej natury, obciążony muszelką-domkiem, pewnego dnia postanawia radykalnie odmienić swój los. Porzuca swoje schronienie i rusza w świat z nadzieją, że gdzieś znajdzie lepsze lokum i ciekawsze życie.


niedziela, 13 listopada, godz. 11.00
ZESTAW BAJEK ZE STUDIA FILMÓW RYSUNKOWYCH W BIELSKU-BIAŁEJ
- przygody zwierzątek: ślimaka, ptaszka, słonia i pszczół
, 47’

DLACZEGO SŁOŃ CHCIAŁ POLECIEĆ NA KSIĘŻYC?
reż. Edward Wątor, Polska 1968
Słonika spotykają same nieszczęścia, bo ma ogromną trąbę. Zrozpaczony, nie wie, co ma ze sobą zrobić. Znajduje jednak przyjaciela- małego chłopca.

PORY ROKU
reż. Aleksander Oczko, Polska 1979
Popularnonaukowy film dla dzieci - w bajkowy sposób opowiedziana historia życia roślin.

GDZIE JEST UL?

reż. Wiesław Winek, Polska 1985
Pszczółka Ola poznaje pierwsze literki i pierwsze ułożone z nich słowa.

DZIELNY PTASZEK
reż. Wacław Wajser, Polska 1963
Ptaszek-ogrodnik wpada w łapy kota. Na szczęście inne ptaki przychodzą mu z pomocą i uwalniają go.

PSI WESTERN
reż. Edward Wątor, Polska 1981
Zabawna historia o psie kowboju, który zawzięcie walczy z kotem - Indianinem.


niedziela, 20 listopada, godz. 11.00
BAŚNIE I BAJKI POLSKIE - zestaw bajek I, 65’

LODOWA GÓRA
reż. Robert Turło, Polska 2003
 
Marysia jest bardzo złą i kapryśną królewną. Dla zdobycia sznura pereł, który kazała zrobić z łez Zuzi, a który uniosły w przestworza ptaki, chce poślubić królewicza z pałacem w chmurach. Kiedy żaden z kandydatów jej nie odpowiada, postanawia wybrać łabędzia, oczywiście tego, który ładniej zaśpiewa. Za karę Czarny Łabędź zabiera ją na lodową górę. Ma być tam tak długo, aż zrozumie, jak bardzo jest zła.

KOZUCHA KŁAMCZUCHA
reż. Andrzej Kukuła, Polska, 2008

Za górami, za lasami, żyła sobie Gospodyni z Psem Hałaskiem, Kotem Wąsatkiem i z bardzo rozpieszczoną Kozą. Pewnego dnia do drzwi chaty puka dziewczynka o imieniu Zazulka. Gospodyni postanawia przyjąć ją pod swój dach, a Zazulka ma za to paść Kozę. Dziewczynka stara się jak może, pasie Kozę cały dzień, zrywa dla niej koniczynę, przynosi wodę ze strumienia. Jednak wieczorem, gdy Gospodyni pyta Kozę, czy się najadła, Koza kłamie jak najęta… Gospodyni przepędza Zazulkę, jednak Pies i Kot proszą ją, aby się upewniła, czy Koza mówi prawdę. Następnego dnia, Gospodyni używa podstępu…

DAR SKARBNIKA
reż. Robert Turło, Polska 2010
 
Codziennie od świtu Górnik Maślok z synami Francikiem i Ecikiem pracują w kopalni. Francik jednak, który najbardziej ze wszystkiego lubi leniuchować, najczęściej udaje tylko, że pracuje. A to zasypia na stojąco, a to chowa się po kątach albo wyręcza młodszym bratem Ecikiem. Pewnego razu, Sztygar mówi mu, że jak tak będzie na robotę "gwizdał", to przywoła Skarbnika - Mocarnego Ducha Kopalni i wtedy on go ukarze. Francik nie wierzy Sztygarowi i zamiast pracować, znowu zasypia. Śpi i gwiżdże przez sen. Pojawia się Skarbnik.

ZŁOTA JABŁOŃ
reż. Joanna Jasińska-Koronkiewicz, Polska 2008
 
W pewnej wiosce niedaleko dużego miasta mieszka wdowiec, drwal Jakub, ze swoją córką, Dorotką. Dorotka jest dziewczynką dobrą i pracowitą, toteż ojciec często nazywa ją swoim skarbem. Wieść o skarbie Jakuba, przekazywana z ust do ust, zmienia się w plotkę i dociera do uszu chciwej mieszczki Brunhildy. "Skarb to skarb, na pewno gdzieś zakopany, trzeba go zdobyć" - myśli Brunhilda i pod pretekstem zajęcia się domem i Dorotką, szybko zarządza wesele.


niedziela, 27 listopada, godz. 11.00
BAŚNIE I BAJKI POLSKIE - zestaw bajek II, 65’

O KRÓLEWNIE ZAKLĘTEJ W ŻABĘ
reż. Robert Turło, Polska 2005
 
W pewnym królestwie sędziwy król postanawia oddać koronę jednemu z trzech synów. Nie może się jednak zdecydować któremu, więc prosi o radę senatorów. Ci wpadają na pomysł, aby królewiczów ożenić i przekazać koronę temu, którego żona będzie najlepsza. Oczywiście, każdy z senatorów, mówiąc o najlepszej żonie, ma na myśli swoją córkę. Wybucha kłótnia. Król zwraca się więc do nadwornego astrologa. Ten każe królewiczom strzelać z łuku i poszukać żony tam, gdzie upadną ich strzały. Strzała najmłodszego królewicza upada na bagnach obok zielonej żabki. Ku zdziwieniu królewicza, żabka przemawia ludzkim głosem i wyjawia, że jest zaklętą królewną.

O BARTKU DOKTORZE
reż. Andrzej Kukuła, Polska, 2003

Bartek wraz z mamą mieszka na skraju podkrakowskiej wioski. Obok przebiega trakt wiodący do Krakowa. Pewnego dnia Bartek spotyka dwóch chłopców, którzy udają się na studia do Krakowa i postanawia iść z nimi. Na Rynku chłopiec miał przykry wypadek i trzeba było wezwać doktora. Poczciwy doktor zabrał go do domu i opiekował się nim. Bartek postanowił zapłacić mu pracą i zaczął doktorowi pomagać, a przy okazji uczyć się medycyny.

KRAWIEC NITECZKA
reż. Andrzej Gosieniecki, Polska 2005

W miasteczku Trajdarajda mieszka Krawiec Niteczka. Pewnego dnia dowiaduje się od Cyganki, że zostanie królem. Wyrusza więc na spotkanie swojego losu. Po drodze spotyka Stracha na Wróble i odtąd wędrują już razem. W końcu przybywają do miasta, nad którym ciągle pada deszcz. Królewna obiecuje swoją rękę i królestwo temu, komu uda się zaradzić nieszczęściu. Krawiec Niteczka widzi, że nad miastem ciągle pada z powodu wysokiej zamkowej wieży, której iglica rozdarła chmurę i trzyma ją na uwięzi. Każe przynieść wszystkie drabiny, bierze igłę i nici, wspina się pod niebo i zaszywa dziurę w chmurze. Odtąd znowu nad miastem świeci słońce, a w nagrodę Krawiec Niteczka poślubia królewnę i zostaje królem.

ZIMOWE WRÓŻKI
reż. Anna Dudek, Polska 2008
 
Dawno, dawno temu, a może nie tak dawno... Za górami, za lasami, a może gdzieś niedaleko była sobie mała, spokojna dolina. Po jednej stronie rzeki mieszkały Koronczarki, które zwykłe nici zamieniały w niezwykłe koronki, po drugiej stronie rzeki, ze swoją Babunią, mieszkała mała Klarunia, która miała tylko jedno marzenie: chciała robić najpiękniejsze koronki na świecie. Pewnej zimy Klarunia wyrusza w świat poszukać takich wzorów na koronkową sukienkę dla królewny Jedynaczki, jakich nikt jeszcze nie widział. Po drodze spotyka Panią Zimę, która zabiera ją w zaczarowany świat śniegu, szronu i lodu, aby tam poszukała wymarzonych wzorów.

CZARNE LICHO
reż. Robert Turło, Polska 2009

W małej wiosce za bagnami mieszka ubogi chłop z rodziną. Nocą, kiedy chłop śpi, w pobliskich bagnach harcują w najlepsze różne licha: skrzydlate, kudłate, rogate. Wraz ze wschodem słońca, Licha idą spać, a chłop wstaje do pracy. Aż pewnego razu Czarne Licho postanawia przekonać się, jakby to było, gdyby podokuczać ludziom w dzień. Wbrew zakazowi, wymyka się z bagien i trafia na pobliskie pole. Podrzuca chłopu kamienie, kradnie chleb i mleko. Wymoczek Bagienny postanawia ukarać Czarne Licho za nieposłuszeństwo i skazuje go na pracę u chłopa tak długo, aż chłop przestanie być biedny. Czarne Licho zmienia się w Czarnego Parobka i za dach nad głową, najmuje się u chłopa na służbę...


niedziela, 4 grudnia, godz. 10.00-12.00
EKO-MIKOŁAJKI I INNE BAJKI

Famiga oraz Kino Pod Baranami zapraszają na spotkanie pt.
EkoMikołajki i inne bajki!
EkoMikołajki to wyjątkowe spotkanie dzieci ze Świętym Mikołajem, poprzedzone pokazem bajek o tematyce świątecznej oraz zabawami z profesjonalnymi animatorami. Ekologiczna praca plastyczna będzie dodatkowym elementem obchodów tegorocznych Mikołajek w Kinie Pod Baranami - nada ona imprezie naprawdę wyjątkowy charakter.

- bilety: TYLKO 12 PLN

- BARANKI DZIECIOM: POKAZ FILMÓW ANIMOWANYCH, 33’

CHOINKA
reż. Teresa Badzian, Polska 1974, 14’

Zabawny film o rywalizacji pomiędzy skrzatami, które przynoszą dzieciom prezenty pod choinkę. Animacja wykonana techniką wycinankową.

BOLEK I LOLEK: GDY ZAPŁONIE CHOINKA
reż. Józef Byryd, Polska 1977, 10’

Bolek i Lolek ubierają choinkę. Potem zdejmują świeczki, sztuczne ognie, watę i lametę, aby choinka nie mogła się zapalić.

REKSIO: REKSIOWA ZIMA
reż. Romuald Kłys, Polska 1981, 9’

Podczas mroźnej zimy Reksio pomaga przetrwać głodującym ptakom. Na wiosnę odpłacą się mu pięknym śpiewem.

- ZABAWY, 30’

Po seansie odwiedzą nas Skrzaty z Famigowej Szafy oraz Śnieżynka Balbinka, aby dowiedzieć się:
Co wiemy o Świętym Mikołaju?
● Dlaczego mikołajowe sanie mają napęd ekologiczny?
● Jak powstają prezenty i świąteczne wypieki?

PRACA TWÓRCZA, 20’

Po wspólnych zabawach przeniesiemy się do EkoFabryki Prezentów, gdzie każdy będzie mógł stworzyć OZDOBĘ CHOINKOWĄ lub swój niepowtarzalny INSTRUMENT z materiałów recyclingowych - rekwizyty niezastąpione podczas wspólnego ubierania choinki oraz kolędowania!

- ŚWIĘTY MIKOŁAJ, 40’

Na koniec odwiedzi nas wyjątkowy Gość - Święty Mikołaj - rozda prezenty, a każde chętne dziecko będzie mogło usiąść mu na kolanach i złożyć do ucha zamówienie na kolejny rok...


Patroni i partnerzy:

 CzasDzieci.pl          
                    


Cykl polecają:
Qlturka.pl  Parenting.pl  Mali Turyści      MiastoDzieci.pl  mammaART

Bookmark and Share

archiwum