kpb

Drżyjcie! Filmy grozy i fantastyka hiszpańska

DRŻYJCIE! FILMY GROZY I FANTASTYKA HISZPAŃSKA
| SOBRESALTO: CICLO DE CINE FANTÁSTICO Y DE TERROR

12 - 16 sierpnia 2011 | 12 - 16 de agosto 2011

- przegląd w ramach Letniego Taniego Kinobrania po 6 zł

Podróż dla ludzi o mocnych nerwach przez hiszpańskie kino grozy i fantastykę powstałe w XX i na początku XXI wieku
, począwszy od SZÓSTEGO ZMYSŁU - jednego z ważniejszych obrazów kina hiszpańskiego z lat 20-tych, klasyka gatunku - po bardziej współczesne filmy krótkometrażowe i fabuły, kończąc na niepokojącym filmie animowanym DE PROFUNDIS

Wydarzenie towarzyszące wystawie „Skarby Korony Hiszpańskiej” prezentowanej w Muzeum Narodowym w Krakowie. 

| El ciclo propone un viaje repleto de sobresaltos y giros inesperados por el cine fantástico y de terror producido en España en el último siglo, desde una obra clave de los años veinte como EL SEXTO SENTIDO, un clásico del género, pasando por títulos más recientes de corto y largometraje, que derivan en un inquietante largo de animación DE PROFUNDIS como cierre del programa.

La actividad acompañante a la muestra “Tesoros de la Corona Española” presentada en el Museo Nacional de Cracovia.

BILETY | ENTRADAS: tylko 6 zł!


Program:

piątek, 12 sierpnia | viernes, 12 de agosto
19.00  KRÓTKIE FILMY GROZY | CORTOMETRAJES DE TERROR, 65' 

BRASIL | BRASIL
reż. Francisco Javier Gutiérrez, Hiszpania 2001, 18'

Otto, zwykły pracownik fabryki, odkrywa niewierność swojej żony. Dzień przed rozstaniem wprowadza w życie plan skomplikowanej zemsty.

RĘCE | MANOS
reż. Lino Varela, Hiszpania 2001, 16'

Ręce to bez wątpienia najbardziej innowacyjny i eksperymentalny film Lino Varelliego. W pierwszej części film zachwyca pięknem, w drugiej zaś następuje radykalna zmiana. Wchodzimy w niej w zakamarki ludzkiego umysłu, gdzie widziane na początku ręce: pomocne, twórcze i wrażliwe zostają poniżone i upokorzone przez żołnierzy, którzy wiedzą, że człowiek bez rąk automatycznie traci wolność. 

PSYCHICZNIE NIEZRÓWNOWAŻONY | PERTURBADO
reż. Santiago Segura, Hiszpania 1993, 12'

Film opowiada historię psychopaty, aspołecznego maniaka seksualnego, łączącego obsesyjnie wszystko z organami i zachowaniami seksualnymi. Pewnej nocy zabija zmysłową kobietę. Następstwem jest seria prób podejmowanych przez psychiatrów, mająca na celu wyleczenie obsesji bohatera. 
 
GABINET STRACHU | EL TREN DE LA BRUJA
reż. Koldo Serra, Hiszpania 2003, 19'

Pewien mężczyzna zgłasza się jako królik doświadczalny do eksperymentu mającego na celu analizę zachowań ludzkich w sytuacji ekstremalnego strachu. Jeśli wytrzyma eksperyment dostanie pokaźną sumę. Lecz, czy możliwe jest zastraszenie kogoś, kto wie wcześniej, że to wszystko farsa?

sobota, 13 sierpnia | sábado, 13 de agosto
19.00  SZÓSTY ZMYSŁ | EL SEXTO SENTIDO
reż. Nemesio Sobrevila, Hiszpania 1929, 57'

Kamera filmowa jako szósty zmysł. Niepoprawny optymista Carlos radzi swojemu przyjacielowi, upartemu pesymiście Leonowi, aby odwiedził profesora Kamusa. Ten pokazuje mu swój nowy wynalazek “Szósty zmysł”, który jest niczym innym jak kamerą filmową. Wyświetlony film - parodia filmów awangardowych - ukazuje zdradę tancerki Carmen, narzeczonej Carlosa.

niedziela, 14 sierpnia
| domingo, 14 de agosto
19.00  ZONA. TEREN PRYWATNY | LA ZONA
reż. Rodrigo Plá, Hiszpania/Meksyk 2007, 96' 

Alejandro to nastolatek mieszkający w zamkniętej, samowystarczalnej i dobrze strzeżonej dzielnicy rezydencyjnej. Jego rodzina, jak i pozostali mieszkańcy wybrali to miejsce, ostatni przyczółek wolności, z powodu rosnącej przestępczości, strachu przed przemocą i nieposzanowania prawa. Po serii wydarzeń, które zaburzają ich mały świat, większość sąsiadów decyduje wymierzać sprawiedliwość na własna rękę.

poniedziałek, 15 sierpnia
| lunes, 15 de agosto
19.00  [REC] | REC
reż. Jaume Balagueró i Paco Plaza, Hiszpania 2007, 75'

Reporterka filmowa przygotowuje reportaż w siedzibie straży pożarnej. Ideą jest zobrazowanie zawodu strażaka i niebezpiecznych sytuacji. Jednak podczas jednego z nocnych wyjazdów, to co wydawało się rutynową interwencją ratunkową przekształca się w istne piekło. Uwięzieni w budynku, będą musieli stawić czoła nieznanemu i śmiertelnemu horrorowi. Coś złowieszczego rozprzestrzenia się bez kontroli. Najważniejsze to schować się, przetrwać, desperacko próbować uciec. Starać się wygrać ze strachem, zanim on nas pokona. Cały czas nagrywać. Będzie co ma być. Do ostatniej chwili.

wtorek, 16 sierpnia
| martes, 16 de agosto
19.00  DE PROFUNDIS | DE PROFUNDIS
reż. Miguelanxo Prado, Hiszpania/Portugalia 2006, 71'

Gdzieś daleko był dom na środku morza, gdzie pewna kobieta melancholijnie grała na wiolonczeli. Czekała na ukochanego malarza, który zawsze chciał być marynarzem i pływać między meduzami, rozgwiazdami i wielokolorowymi rybami, które malował na swoich płótnach. Ta fascynacja doprowadziła go rozpoczęcia podróży, podczas której odkrywa emocjonujące piękno i tajemnice głębin. Jednak bohaterowie nie wiedzą, czy uda im się jeszcze spotkać. Podróż w głąb morza, obrazowe sny, historia miłosna... animowany poemat.


Organizatorzy / Organizadores:
Instytut Cervantesa w Krakowie
Kino Pod Baranami


BILETY | ENTRADAS: tylko 6 zł!
Bookmark and Share

archiwum