kpb

Baranki w pieluchach - Ajami



Raz w tygodniu pokazujemy atrakcyjny, ambitny film, na który rodzice mogą przyjść wraz ze swoimi pociechami. Prezentujemy filmy premierowo goszczące na naszych ekranach.

Aby zapewnić naszym specjalnym gościom maksymalny komfort filmy są wyświetlane przy słabo wyciemnionej sali oraz z dźwiękiem odpowiednio przyciszonym. Poza tym, świadomi niewygody towarzyszącej wyjściu z maluchem na drugie piętro, gwarantujemy, że nasza obsługa dołoży wszelkich starań, aby ten problem nie zaprzątał głowy naszych Widzów!

27 stycznia zaprezentujemy nagrodzony Złotą Kamerą w Cannes i nominowany do Oscara izraelski dramat AJAMI!

BILETY: tylko 10 zł!




czwartek, 27 stycznia 2011, godz. 11.00


AJAMI | AJAMI
rez. Scandar Copti i Yaron Shani, Niemcy/Izrael 2009, 120'

Oscary 2010: nominacja - najlepszy film nieanglojęzyczny
MFF w Cannes 2009: Złota Kamera
  
Europejskie Nagrody Filmowe 2009: nominacja - europejskie odkrycie roku
Nagrody Izraelskiej Akademii Filmowej 2009 w kategorii: najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz, najlepszy montaż, najlepsza muzyka

Dzielnica Ajami w Jaffie jest tyglem kulturowym - wybuchowym miejscem, w którym obok siebie żyją Żydzi, muzułmanie oraz chrześcijanie. Tragiczna w skutkach kruchość życia jest codziennym doświadczeniem mieszkańców Ajami. Najbliżsi sąsiedzi okazują się być największymi wrogami. Film zdobył Złotą Kamerę na MFF w Cannes oraz nominacje do najważniejszych nagród filmowych, w tym Oscara i Europejskiej Nagrody Filmowej.

Wrażliwy trzynastolatek, Nasi, oraz jego starszy brat, Omar, żyją w strachu o rodzinę po tym, jak ich wuj zranił ważnego członka klanu. Naiwny młody uciekinier z terytoriów palestyńskich - Malek, pracuje nielegalnie, aby zarobić na operację matki. Bogaty Binj marzy o przyszłości ze swoją żydowską narzeczoną, a policjant Dando obsesyjnie próbuje odnaleźć brata, który niedawno zaginął.

Ajami
to pierwszy film fabularny, nakręcony wspólnie przez Palestyńczyka i Żyda. We wnikliwy i obiektywny sposób pokazuje wspólną przestrzeń, w której żyje palestyńska i izraelska społeczność. Film powstawał przez 7 lat, a jego bazą były parateatralne warsztaty, organizowane i prowadzone przez reżyserów filmu. W Ajami grają amatorzy, którzy tworzyli rolę improwizując przed kamerą bez scenariusza.

Ajami odzwierciedla dwa punkty widzenia konfliktu palestyńskiej i izraelskiej kultury, podkreśla jego absurdalne perspektywy, a także związaną z nim agresję. Pomimo odmiennego pochodzenia i społeczno-politycznych korzeni, obu reżyserów filmu łączy jednak podobna skala wrażliwości, a także taka sama pasja kina. Świadomi, jak pełne przemocy jest życie w Ajami - największej arabskiej dzielnicy Jaffy, starają się oni wiernie oddać jej realia w filmie.
 



 
Cykl polecają:
Kreatywka   Pieluszkarnia    Klub Kangura Młyn Fitness     MiastoDzieci.pl Sklep NaturalnyBaby Shower Mali Turyści    

archiwum