kpb

Łagodny potwór - projekt Frankenstein

tytuł oryginalny: Szelid Termetes - A Frankenstein Terv

reżyseria: Kornél Mundruczó
aktorzy: Rudolf Frecska, Kornél Mundruczó, Lili Monori, Kitty Csikos

czas trwania: 105 min.
produkcja: Węgry/Niemcy/Austria 2010
premiera: 2011-04-29

Sarajevo Film Festival 2010 - specjalne wyróżnienie Jury
Filmfest Munich 2010 - specjalne wyróżnienie Jury Arri-Zeiss Award
MFF w Cannes 2010: konkurs główny 

Jeden z ulubieńców nowohoryzontowej publiczności, Kornel Mundruczó - twórca głośnej Delty, powraca z uwspółcześnioną i przewartościowaną wersją Frankensteina Mary Shelley. Wcielając się w postać filmowca, zostaje skonfrontowany z synem, o którego istnieniu nie wiedział. Mundruczó bije się w pierś, przyjmuje odpowiedzialność za swoje dzieło. Jest nim nie tylko nieszczęsny syn, ale też - dość przewrotnie - sztuka sama w sobie. Do symbolicznych narodzin potwora dochodzi bowiem w trakcie zainscenizowanego przez bohatera-reżysera castingu. Jego syn, kruchy i niepewny, zmuszony do manifestacji własnych uczuć, popełnia morderstwo. A za nim idą kolejne, podobnie bezsensowne i wynikające z kompulsywnych odruchów jednostki nieprzystosowanej do podejmowania właściwych relacji ze światem.

Rozgrywający się w nieprzyjaźnie śnieżnej scenerii, Łagodny potwór... to zabarwione autobiograficznie wyznanie, śmiała próba odpowiedzi na pytanie: czym lub kim jest potwór, którego imieniem odgradzamy się dziś od tego, co nieludzkie, wynaturzone, prymitywne.

O reżyserze:

Kornél Mundruczó - urodził się w 1975 roku w Gödöllõ na Węgrzech. Ukończył Węgierski Instytut Filmowy. Zyskał rozgłos za sprawą jednego ze swoich pierwszych filmów krótkometrażowych - Afta (2000), efektu współpracy z producentką Victórią Petrányi. Film otrzymał m.in. Grand Prix w Cottbus, Srebrnego Smoka dla najlepszego krótkiego metrażu w Krakowie i Arte European Short Award. Po pięciu latach współpracy w 2003 roku Mundruczó i Petrányi założyli firmę produkcyjną Proton Cinema, ich celem stało się odkrywanie i wspieranie nowych talentów. W 2002 roku Mundruczó nakręcił swój debiut pełnometrażowy - Kilka pogodnych dni, opowieść o drobnym przestępcy, który po wyjściu z więzienia, mieszkając kątem u siostry, aranżuje miłosny trójkąt z udziałem jej najlepszej przyjaciółki. Film przyniósł reżyserowi uznanie krytyki i szereg nagród, m.in. Srebrnego Lamparta w Locarno i Grand Prix w Sofii. W 2005 roku Mundruczó pokazał w Cannes swój drugi pełny metraż - Joanna, ekspresyjną operę, bazującą na legendzie o Joannie d'Arc, rozgrywającą się we współczesnym Budapeszcie. Trzeci film w karierze reżysera Delta, inspirowana nadrzecznym krajobrazem historia erotycznego związku odrzuconego przez matkę rodzeństwa, nagrodzona w Cannes nagrodą krytyków FIPRESCI, w 2009 roku weszła na polskie ekrany.

Film był także prezentowany w ramach ENH Tournée 2011.


FRAGMENT filmu:

Bookmark and Share