kpb

Lekcje tolerancji

tytuł oryginalny: Uroki tolerantnosti

reżyseria: Arkadij Nepytaliuk
aktorzy: Olena Uzlyuk, Oleksandr Yarema, Oleksandr Piskunow, Karolina Mruga

czas trwania: 95 min.
produkcja: Ukraina 2023
premiera: 2024-06-07
język: ukraiński
napisy: polskie
in Ukrainian with Polish subtitles

Eksplodująca złośliwym humorem komedia o przeuroczej rodzinie, której uporządkowane życie wywraca się do góry nogami, gdy trafia do niej pewien młody człowiek. To półtorej godziny śmiechu z samych siebie!

Nadia to nauczycielka w prowincjonalnej szkole, która w szczytnej idei europejskiej integracji widzi szansę na poprawienie bytu swojej rodziny. Namawia męża i dzieci, by zgłosili się do rządowego programu „Lekcje tolerancji”, co ma im przynieść wymierne finansowe korzyści.

Zgodnie z założeniami całego przedsięwzięcia na pewien czas ma z nimi zamieszkać aktywista społeczności LGBTQ+. Poszczególni członkowie rodziny reagują na Wasyla z dużą podejrzliwością i dystansem, ujawniając głęboko skrywane homofobiczne zapędy.

Utrzymany w lekkim tonie, a przy tym pełen sarkazmu film Arkadija Nepytaliuka oparty jest na głośnej sztuce Igora Bilyca Gay Parade. To opowieść skupiona wokół tematów równości, dyskryminacji, empatii i lęku przed innością. Tematy te stają się jednak dla reżysera  pretekstem do analizy życia rodzinnego i życzliwego podśmiewania się z ukraińskiego społeczeństwa i panujących w nim stosunków.

| A Ukrainian LGBT+ group forms, joining intolerant family for money if they interact with members Vasyl, beer fan Zenyk, actress Diana and aggressive Denys. They play games promoting equality and empathy, using humor against prejudice.

ZWIASTUN:

Bookmark and Share