kpb

64. KFF: Konkurs krótkometrażowy 5: Don Benjamin + Jak oskórować geparda + Podręcznik dla rozwodników + Duma matki + Suisunday + Kobieta z henny


info: 64. Krakowski Festiwal Filmowy

KONKURS KRÓTKOMETRAŻOWY 5 | SHORT FILM COMPETITION 5 (101')

DON BENJAMIN | DON BENJAMÍN
(Ivan Zahínos) ES 2024, 29' | D
Kadr z filmu Don Benjamin
Surowa i poetycka podróż przez magiczny, zagrożony rejon boliwijskiej Amazonii. Don Benjamin jest strażnikiem lasów. Razem z rodziną żyją dzięki skarbom amazońskiej dżungli. Daje im ona pożywienie, lekarstwa, narzędzia, a także pierwiastek boski. Niestety, na skutek regularnej wycinki lasów pod działalność rolniczą, powierzchnia zielonych płuc ziemi zaczyna się drastycznie zmniejszać. Wylesianie przyczynia się do poważnych zmian w środowisku przyrodniczym, co ma negatywny wpływ na całą planetę. Mieszkańcy dżungli próbują na własną rękę przywracać ogołocone z drzew tereny do ich pierwotnego stanu.


JAK OSKÓROWAĆ GEPARDA? | HOW TO SKIN A CHEETAH
(Meghan O'Shaughnessy) IE 2023, 20' | F
Kadr z filmu Jak oskórować geparda?
Meghan O'Shaughnessy zaprasza widzów do pełnego pułapek labiryntu, w którym fantazje o zemście przeplatają się z chorobą, kłamstwami, samotnością, beznadzieją, przemocą i marzeniami o podróży-ucieczce do Tanzanii. Ten film to makabreska, coming-of-age story i thriller w jednym. Jakby Carol Ledoux spotkała Van Pelta. Metafora i projekcja mrocznych pragnień siadają tu na kozetce u Freuda. Nastoletnia Bobby wie, gdzie w zagraconym domu, pełnym starych numerów “National Geographic”, kurzu i zwierzęcych poroży, ukryta jest myśliwska strzelba. Czy użyje jej za namową zwichrowanego rówieśnika Lucasa? Oboje mają bardzo poważne problemy ze swoimi wymagającymi matkami. A wszystko to w zielonej Irlandii.


PODRĘCZNIK DLA ROZWODNIKÓW | MANUAL FOR A DIVORCE
(Peter Ghesquiere) BE 2023, 12' | F
Kadr z filmu Podręcznik dla rozwodników
Rozwód to wcale nie taka skomplikowana sprawa, jak twierdzą dorośli. Wystarczy podzielić wszystko na dwie równe części i upewnić się, że byli partnerzy mieszkają od siebie wystarczająco daleko. Po sześciu latach rwania włosów z głowy, płaczu i rozpaczy będzie można wreszcie spokojnie porozmawiać. Co prawda film Petera Ghesquiere’a rozgrywa się w mglistej scenerii, ale nie jest kolejną ponurą opowieścią o traumie. Szczypta szalonego, absurdalnego humoru, teatralny kostium i dziecięca narracja sprawiają, że tej historii bliżej do kina Wesa Andersona niż dramatów psychologicznych Ingmara Bergmana.


DUMA MATKI | AMMA'S PRIDE
(Shiva Krish) IN 2024, 20' | D
Kadr z filmu Duma matki
Srija, transpłciowa kobieta z małego miasta na południu Indii, stara się o prawne uznanie swojego małżeństwa. Niestety walka o sprawiedliwość, zainteresowanie mediów i nieprzychylność wielu osób kładą się cieniem na jej związku. Ale nawet kiedy problemy zaczynają się piętrzyć, Srija może liczyć na bezgraniczne wsparcie swojej matki. Takiego szczęścia nie ma jej partner, Arun, którego rodzina wywiera na nim presję, by zakończył związek ze Sriją. Kiedy ostatecznie udaje się im doprowadzić do zalegalizowania małżeństwa, nie wiedzą jeszcze, że prawdziwa walka o ich związek dopiero się zaczyna.


SUISUNDAY | SUISUNDAY
(Tal Menkes) IL 2024, 12' | F
Kadr z filmu Suisunday
Plecak nagle spada ze skraju stołu. Nie, to nieprawda. Nic nie zdarza się nagle. Plecak zaczął spadać już w chwili, gdy został odłożony przez Naomi. Gest rozpoczął proces, którego rezultat zobaczyliśmy. Obecne zdarzenia nie są nagłe, są skutkiem tego, co je poprzedziło. Nawet wtedy, gdy powiązanie nie wydaje się oczywiste. A co wydarzyło się w przypadku Alberta i jaką decyzję mężczyzna podejmie, gdy miesiąc i jedenaście dni później stanie nad umierającą pszczołą? Tal Menkes z przymrużeniem oka przypomina, że znalezienie się na samym dnie może czasem być najlepszą rzeczą, jaka komukolwiek może się przydarzyć. Jego film ma w sobie lekkość i humor opowiadań Etgara Kereta. Bo życie bywa słodko-gorzkie, czasem straszne, a czasem miewa smak pysznej kawy.


KOBIETA Z HENNY | THE ILLUSTRATED WOMAN
(Isabel Herguera) ES 2023, 8' | A
Kadr z filmu Kobieta z henny
Ramia chciałaby umieć latać, Saadiya wierzy, że świat byłby lepszym miejscem, gdyby w parlamencie miały przewagę kobiety, Shubhashree marzy, by swoją ciężką pracę zamienić na jazdę na nartach albo taniec, a odważna Samira chce po prostu sama decydować o swoim życiu. Kobiety z różnymi doświadczeniami i marzeniami spotykają się na warsztatach tatuaży z henny, prowadzonych przez Isabel. Ich opowieści w połączeniu z techniką kolażu i ożywionych rysunków z henny, składają się na dokumentalną animacje będącą silnym głosem wołającym o wolność i równość.


Po seansie w sobotę, 1 czerwca odbędzie się Q&A w którym weźmie udział:
Ivan Zahínos (reżyser filmu Don Benjamin), Meghan O'Shaughnessy (reżyserka filmu Jak oskórować geparda?), Shiva Krish (reżyser filmu Duma matki)


Zakup biletu online na stronie 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Pokaz w ramach 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Bookmark and Share