kpb

Pan Klein

tytuł oryginalny: Monsieur Klein

reżyseria: Joseph Losey
aktorzy: Alain Delon, Jeanne Moreau, Michael Lonsdale

czas trwania: 123 min.
produkcja: Francja / Włochy 1976
język: francuski
napisy: polskie
in French with Polish subtitles
info: Nowe Kino Francuskie

Cezary 1977: Najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepsza scenografia
MFF w Cannes 1976: Udział w Konkursie GłównymPierwszy film wybitnego amerykańskiego reżysera Josepha Loseya nakręcony po jego osiedleniu się we Francji. Pan Klein porusza trudną tematykę okupacyjną, przez lata niechętnie podejmowaną przez francuskich twórców.

Paryż, rok 1942. Robert Klein jest Alzatczykiem. Niemiecka okupacja przysparza mu przede wszystkim okazji do bogacenia się. Wiedzie łatwe życie. Pewnego dnia otrzymuje gazetę wydawaną przez gminę żydowską. Dowiaduje się, że jego dane figurują w kartotece Prefektury Policji. Ktoś, kto nosi takie samo imię i nazwisko co on, wykorzystuje go, aby się ukryć. Pan Klein prowadzi śledztwo, początkowo, aby się bronić, później także z ciekawości. W końcu poddaje się losowi, który został dla niego sprokurowany.

W realizacji filmu pomógł Josephowi Loseyowi aktor Alain Delon, wcielający się w tytułowego bohatera. Zdaniem wielu, występ ten jest jednym z najlepszych w karierze gwiazdora. Ponadto w obsadzie znaleźli się: Jeanne Moreau, Francine Bergé, Juliet Berto, Suzanne Flon, Massimo Girotti i Michael Lonsdale.

| In Nazi-occupied Paris, the immoral art dealer, Robert Klein, leads a life of luxury, until a copy of a Jewish newspaper brings him to the attention of the police, linking him with a mysterious doppelgänger. Will Mr Klein clear his name?


Bookmark and Share