kpb

Gorące dni

tytuł oryginalny: Kurak Günler

reżyseria: Emin Alper
aktorzy: Selahattin Paşali, Ekin Koç, Erol Babaoğlu

czas trwania: 129 min.
produkcja: Turcja/Francja/Niemcy/Holandia/Grecja/Chorwacja 2022
premiera: 2023-06-09
język: turecki
napisy: polskie
in Turkish with Polish subtitles
info: Letnie Tanie Kinobranie

Nowy film Emina Alpera to kolejny dowód na to, że wyrasta on na czołowego obserwatora pełnej wypaczeń tureckiej rzeczywistości. Ubierając opowieść w formułę thrillera, i tym razem nie stroni od politycznych tematów, mówiąc o wszechobecnej korupcji, maczyźmie i niezbędnych kompromisach, które są konsekwencją chęci utrzymania władzy.

Po tym jak jego poprzednik zniknął w tajemniczych okolicznościach, Emre zostaje mianowany nowym prokuratorem w niewielkim tureckim miasteczku Yaniklar. Miejscu, które dotknięte jest nie tylko poważnym kryzysem związanym z dostępem do wody, ale też licznymi politycznymi perturbacjami.

Przyjazd pełnego ideałów i oddanego swojej pracy mężczyzny zachwiać może obowiązujące od dawna w miasteczku status quo. Na czele Yaniklar stoi burmistrz, bez wiedzy którego nic nie ma prawa się tu wydarzyć. Kiedy okazuje się, że Emre nie ma zamiaru układać się z miejscową elitą coraz częściej doświadcza oznak wrogości i nerwowych reakcji ze strony ludzi trzymających władzę. Wbrew swojej woli wciągnięty też zostaje w meandry lokalnej polityki.

Sytuacji nie ułatwia zacieśniająca się więź pomiędzy bohaterem a właścicielem opozycyjnej gazety. Niewielkie miasteczko, w którym wszyscy się znają, to wyjątkowo podatny grunt dla rozprzestrzeniających się plotek.


| Emre, a young prosecutor newly appointed to the small town of Yaniklar, finds himself being pulled into a political conflict during his first murder investigation.

Prezentowany w ramach festiwalu Letnie Tanie Kinobranie 2024
Tydzień 3: Jowisz.

Wcześniej w ramach cyklu Studencki Nocny Klub Filmowy i Dojrzałe Kino.

ZWIASTUN:

Bookmark and Share