kpb

Vermeer. Blisko mistrza

tytuł oryginalny: Dicht bij Vermeer

reżyseria: Suzanne Raes

czas trwania: 78 min.
produkcja: Holandia 2023
język: holenderski
napisy: polskie
in Dutch with Polish subtitles
info: film dokumentalny

Bohaterem tego fascynującego dokumentu jest człowiek, który potrafił stworzyć wszechświat w rogu pokoju i jak nikt umiał uchwycić i uwiecznić ulotne, intymne chwile - Johannes Vermeer, jeden z największych malarzy w historii.

Zgodnie z obietnicą w tytule, „Blisko mistrza" zdejmuje słynne dzieła ze ścian, wyjmuje z ram i zabiera do laboratorium, by ukazać nam w zbliżeniu oszałamiające detale – na przykład Dziewczyny z perłą - i odsłonić ukryte pod farbą warstwy. Twórcy pozwalają nam tez zajrzeć za kulisy najgłośniejszej wystawy tego roku, na której amsterdamskie Rijksmuseum zgromadziło większość z istniejących 35 obrazów genialnego Holendra.

Nakręcony z iście detektywistyczną pasją film pozwala odkryć mistrza na nowo. To opowieść o twórcy, który pozostawił po sobie więcej zagadek, niż dzieł, o skomplikowanych losach rozproszonych po największych muzeach świata obrazów, ale przede wszystkim próba zrozumienia co czyni Vermeera Vermeerem. Sposób, w jaki malował cień, a może światło dnia? Jedyna w swoim rodzaju czerwień okiennic czy zaskakująca zieleń, której używał do malowania skóry? Chodzi o warsztat czy wątki, jakie podejmował? O ten wszechświat w roku pokoju? A przede wszystkim: czy każdy Vermeer jest Vermeerem? Film podejmuje bowiem ekscytujący wątek eksperckich śledztw i sporów o autentyczność niektórych obrazów.

Dokument Suzanne Raes jest też intrygującym portretem zbiorowym muzealników, kuratorów, konserwatorów, kolekcjonerów, handlarzy sztuką – ekspertów i pasjonatów. Vermeer. Blisko mistrza opowiada więc i o tych, którzy swoje życie związali z artystą, pragnąc być jak najbliżej jego dzieł, geniuszu i tajemnicy, jaką pomimo najbardziej zaawansowanych badań, pozostaje zarówno jego historia, jak i malarstwo.  


| Much has been written, but little is known about Johannes Vermeer, painter of iconic paintings and crowd pleasers such as The Milkmaid and Girl with a Pearl Earring. His small oeuvre is almost everything he left behind. Dicht bij Vermeer (Close to Vermeer) follows Gregor Weber, a globally renowned Vermeer expert and flamboyant curator at the Rijksmuseum in Amsterdam. In the year before he retires, he works on his big dream: the largest Vermeer exhibition ever. Together with Weber, a number of Vermeer enthusiasts and experts go in search of what truly makes a Vermeer a Vermeer. Through new discoveries and by dissecting the work layer by layer, this film brings us closer to the painter to understand the decisions he made and the steps in his oeuvre.Wcześniej w ramach cyklu Dojrzałe Kino.

ZWIASTUN:

Bookmark and Share