kpb

Nowy Vermeer. Wystawa wszech czasów

tytuł oryginalny: Vermeer: The Greatest Exhibition

reżyseria: David Bickerstaff

czas trwania: 95 min.
produkcja: Wielka Brytania 2023
język: angielski
napisy: polskie
in English with Polish subtitles
info: Wystawa w Kinie

Premierowy film z cyklu Wystawa w Kinie zaprasza widzów na kinową wycieczkę po legendarnym amsterdamskim Rijksmuseum, gdzie w 2023 roku ma miejsce największa w historii wystawa arcydzieł Vermeera.

Zostały na nią wypożyczone z całego świata najsłynniejsze płótna tego dawnego mistrza. Przyjrzymy się w detalach między innymi: Dziewczynie z perłą, Geografowi, Mleczarce (Dziewczynie nalewająca mleko), Uliczce, Pani piszącej list i jej służącej czy Kobiecie z wagą. Łącznie w jednym miejscu zgromadzono aż 28 obrazów z około 37 przypisywanych Vermeerowi. Po wystawie oprowadzi nas jej kurator i zarazem dyrektor Rijksmuseum – Taco Dibbits.

Nigdy nie było w historii wystawy, na której zgromadzono aż taką ilość dzieł Vermeera. Obrazy sprowadzono z muzeów rozsianych po całym świecie. Wypożyczono je między innymi z Narodowej Galerii Sztuki w Waszyngtonie, Irlandzkiej Galerii Narodowej w Dublinie czy Galerii Obrazów Starych Mistrzów w Dreźnie, a także z prywatnych kolekcji. Po raz pierwszy w historii galeria Frick Collection z Nowego Jorku wypożyczyła trzy obrazy Vermeera, podkreśla to muzeum w komunikacie prasowym. Są to: Pani pisząca list i jej służąca, Przerwana lekcja muzyki oraz Oficer i śmiejąca się dziewczyna.

Bilety na wystawę w Rijksmuseum wyprzedały się w 24 godziny. Obecnie wejściówki można dostać już tylko na czarnym rynku, a ich ceny sięgają kilku tysięcy dolarów. Obejrzenie tego filmu w kinie jest jedyną szansą na zobaczenie tej wystawy.


| In the spring of 2023, the Rijksmuseum in Amsterdam opened its doors to the largest Vermeer exhibition in history. The show sold out within days of going on sale. This film offers you the chance to experience the once-in-a-lifetime exhibition on the big screen…

With loans from across the world, this major retrospective will bring together Vermeer’s most famous masterpieces including Girl with a Pearl Earring, The Geographer, The Milkmaid, The Little Street, Lady Writing a Letter with her Maid, and Woman Holding a Balance. In all, 28 of his surviving 35 works.

ZWIASTUN:
 

Bookmark and Share