kpb

Powodzenia, Leo Grande

tytuł oryginalny: Good Luck to You, Leo Grande

reżyseria: Sophie Hyde
aktorzy: Emma Thompson, Daryl McCormack

czas trwania: 97 min.
produkcja: USA 2022
premiera: 2022-07-15
język: angielski
napisy: polskie
in English with Polish subtitles
info: Letnie Tanie Kinobranie

BAFTA 2023 - nominacje: Najlepszy film brytyjski (Adrian Politowski, Debbie Gray, Katy Brand, Sophie Hyde), Najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Emma Thompson), Najlepszy aktor pierwszoplanowy (Daryl McCormack)
Złote Globy 2023 - nominacja: Najlepsza aktorka w komedii lub musicalu (Emma Thompson)


Nancy Stokes (Emma Thompson), emerytowana nauczycielka i wdowa, przez całe życie miała tylko jednego partnera seksualnego – swojego męża. Zamknięta w świecie kompleksów i ukrywanych pragnień, postanawia przeżyć przygodę z młodym, przystojnym sex workerem Leo Grande (Daryl McCormack).


W pokoju hotelowym poza miastem Nancy spotyka się z Leo, który okazuje się doskonałym uwodzicielem, o czarującym wyglądzie i niecodziennej erudycji. W tych nietypowych okolicznościach Nancy nieoczekiwanie pobiera lekcję akceptacji własnego ciała oraz rozkoszy, która może z tego płynąć.

 

Film wyszedł spod ręki znakomitej australijskiej reżyserki Sophie Hyde (Zwierzęta), która zrealizowała komediodramat jednocześnie lekki i ważny. Pełen humoru i brawury obyczajowej, zyskał doskonałe recenzje. „Fenomenalna”, „hipnotyzująca”, „kobieca, ale powściągliwa” – tak zgodnym głosem komplementują Thompson krytycy.

 

Ona sama podkreślała na konferencji prasowej podczas MFF w Berlinie, że satysfakcja seksualna kobiet „nigdy nie była na liście priorytetów świata”: – Jeśli gdzieś na wsi brytyjskiej, niemieckiej czy francuskiej spytalibyśmy starsze kobiety, ile miały orgazmów, byłyby ogromnie zaskoczone. Ale i niektóre młodsze kobiety, z którymi aktorka rozmawiała po projekcji filmu, przyznawały, że miewały problemy z rozmowami o intymności. – Czym jest przyjemność, czym wstyd, dlaczego czujemy się zawstydzone mówiąc o przyjemnościach fizycznych – oto dyskusja, którą, mamy nadzieję, wzbudzi ten film – dodawała Thompson.


| Nancy Stokes, a 55-year-old widow, is yearning for some adventure, human connection, and some sex--some good sex.


Prezentowany w ramach festiwalu Letnie Tanie Kinobranie 2024
-
Tydzień 2: Uran.


Wcześniej w ramach festiwalu Letnie Tanie Kinobranie 2023
- Tydzień 3: Kolor pomarańczowy.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share