kpb

100 lat Warner Bros: Oczy szeroko zamknięte

OCZY SZEROKO ZAMKNIĘTE (reż. Stanley Kubrick)
pokaz w ramach przeglądu
100 LAT WARNER BROS.
sobota, 4 listopada 2023, godz. 18.00
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13850_0.jpg

Wieloznaczna, osnuta aurą tajemniczości oniryczna opowieść o związkach, obsesjach i ukrytych aspektach rzeczywistości. Ostatni film Stanleya Kubricka - Oczy szeroko zamknięte - to kolejny tytuł przeglądu 100 lat Warner Bros. Pokaz w sobotę, 4 listopada, poprzedzi prelekcja, którą wygłosi Mateusz Demski - dziennikarz i krytyk filmowy.

Z okazji setnej rocznicy powstania studia Warner Bros kina zrzeszone w Sieci Kin Studyjnych wyświetlają klasyki tej legendarnej wytwórni. Przedostatnim filmem prezentowanym w ramach przeglądu 100 lat Warner Bros. jest zmysłowy thriller erotyczny Oczy szeroko zamknięte Stanleya Kubricka

Scenariusz filmu został oparty na motywach utworu Arthura Schnitzlera - austriackiego pisarza, zaprzyjaźnionego z Sigmundem Freudem. Po raz pierwszy do adaptacji Stanley Kubrick przymierzał się w latach 60., jednak dopiero pod koniec lat 90. udało mu się doprowadzić produkcję do końca. Film Oczy szeroko zamknięte stał się ostatnim dziełem tego wielkiego reżysera, który zaledwie sześć dni po zaprezentowaniu ostatecznej wersji montażowej przedstawicielom wytwórni Warner Bros., zmarł na atak serca. O filmie było głośno jednak nie tylko za sprawą twórcy, lecz także aktorskiego duetu Nicole Kidman/Tom Cruise, którzy byli wówczas w związku małżeńskim.

Film Oczy szeroko zamknięte zachwycał wystawnością, rozmachem, tajemniczą atmosferą i wieloznacznością, ale w chwili premiery podzielił krytyków. Roger Ebert chwalił m.in. oryginalność wizji, dbałość o szczegóły oraz świetny dobór aktorów drugoplanowych, podczas gdy sceptyczny Andrew Sarris pisał: Miałem szeroko otwarte oczy przez cały seans filmu Oczy szeroko zamknięte i w tych zagmatwanych kompozycjach dostrzegłem zdecydowanie więcej obsesyjnie kontrolowanej ekranowej sztuczności niż wizualnego geniuszu.

Warto zaznaczyć, że na dalszym planie w filmie można zauważyć m.in. reżysera Sydneya Pollacka, szkockiego aktora Alana Cumminga i Todda Fielda - reżysera głośnego filmu TÁR.

Pokaz filmu Oczy szeroko zamknięte odbędzie się u nas w sobotę, 4 listopada, o godzinie 18.00. Krótki wykład przed projekcją filmu wygłosi Mateusz Demski - dziennikarz, krytyk filmowy, absolwent krakowskiego filmoznawstwa, publikujący m.in. w Przekroju, Przeglądzie, NOIZZ.pl i newonce.net. Prowadzi audycję filmową Off/On: Kamera, akcja! w Off Radiu Kraków.


PROGRAM:
sobota, 4 listopada 2023
18.00 OCZY SZEROKO ZAMKNIĘTE
| EYES WIDE SHUT
(Stanley Kubrick) GB/US 1999, 159’
prelekcja przed filmem: Mateusz Demski


BILETY:
30 zł
(normalny)
25 zł
(student/senior)
23 zł
(Klub Przyjaciół Kina Pod Baranami)


OSTATNI POKAZ W RAMACH PRZEGLĄDU:
listopad 2023
WIELKI GATSBY | GREAT GATSBY
(Baz Luhrmann) AU/US 2013, 143’
10. rocznica premiery!


O FILMIE:
OCZY SZEROKO ZAMKNIĘTE | EYES WIDE SHUT
(Stanley Kubrick) GB/US 1999, 159’Złote Globy 2000 - nominacja: Najlepsza muzyka
MFF w Wenecji 1999: Nagroda Krytyki Filmowej 'Bastone Bianco'
Cezary 2000 - nominacja: najlepszy film zagraniczny


William (Tom Cruise) jest wziętym lekarzem. Jego żona Alice (Nicole Kidman) prowadziła galerię, ale obecnie opiekuje się siedmioletnią córeczką w ekskluzywnym apartamencie na Manhattanie. Oboje są atrakcyjni i bogaci, należą do nowojorskiej śmietanki towarzyskiej. Na jednym z przyjęć Alice spotyka uwodziciela, z którym przez całą noc flirtuje, rozmawiając o miłości, seksie i życiu. W domu kobieta przyznaje się Williamowi, że miewa erotyczne fantazje. Zdruzgotany mężczyzna opuszcza mieszkanie i przypadkowo wyrusza w zmysłową odyseję, która może mieć daleko idące konsekwencje.
ORGANIZATORZY
Warner Bros.
Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Bookmark and Share

archiwum