kpb

Słoń - pokaz z dyskusją (MOS)

SŁOŃ (reż. Kamil Krawczycki)
pokaz z dyskusją
wtorek, 20 grudnia 2022, godz. 18.30
Małopolski Ogród Sztuki
(ul. Rajska 12)

 


Uznany za najlepszy film mikrobudżetowy na Festiwalu w Gdyni, Słoń Kamila Krawczyckiego to uniwersalna historia miłosna rozgrywająca się u stóp Tatr. Wraz z Federacją Znaki Równości zapraszamy 20 grudnia do sali kinowej w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (ul. Rajska 12) na specjalny pokaz tego subtelnego debiutu, po którym odbędzie się dyskusja z udziałem osób z krakowskiego środowiska artystycznego i akademickiego zajmujących się różnymi wymiarami i kontekstami sztuki LGBTQIAP+.


Słoń opowiada prostą, a zarazem niezwykle poruszającą historię miłości dwóch młodych chłopaków, którzy spotykają się w małej miejscowości na Podhalu. Obaj znajdują się w niełatwej sytuacji, a codzienność rzuca im liczne kłody pod nogi, jednak rodzące się uczucie wkrada się w ich życie niczym pierwsze promienie porannego słońca.


Słoń to debiut Kamila Krawczyckiego - reżysera i scenarzysty pochodzącego z Podhala, absolwenta reżyserii w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz kierunku Script w Szkole Wajdy. W obsadzie filmu znaleźli się: Jan Hrynkiewicz (Boże Ciało, Sala samobójców. Hejter), Paweł Tomaszewski (Teściowie, Bo we mnie jest seks) oraz Ewa Skibińska (Interior, Matka Teresa od kotów).


Reżyser o filmie: Przede wszystkim jest to historia dająca głos polskim queerowym bohaterom. Pomimo iż problemy związane z wchodzeniem w dorosłość czy opuszczeniem domu rodzinnego są uniwersalne, to jednak osoby queerowe zmagają się z dodatkowymi ciężarami jak coming out czy wykluczenie ze strony rodziny. Do tego w Polsce słyszą z ust prezydenta, że są ideologią czy też dostają feedback z internetu, że 140 tysięcy rodaków podpisało się pod ustawą „Stop LGBT”.


Po seansie 20 grudnia widzowie wezmą udział w dyskusji z udziałem osób z krakowskiego środowiska artystycznego i akademickiego zajmujących się różnymi wymiarami i kontekstami sztuki LGBTQIAP+.


W dyskusji udział wezmą:


Weronika Szwugier (ona/onx) - członkini zarządu Federacji Znaki Równości, artystka i aktywistka.

Dawcio Wojtyczka (on/ona) - aktywista, trener biznesu w zakresie różnorodności, wieczny student, psi tata, domorosły kucharz i cukiernik.

Emanuela Lewandowskx (onx/jex) - aktywistxa działającx m.in. w Federacji Znaki Równości i Radzie ds. Równego Traktowania przy Urzędzie Miasta w Krakowie. Jedna z osób tworzących Krakowskie Centrum Równości DOM EQ. Na co dzień pisze, edukuje i projektuje działania kulturalne oraz rzecznicze związane ze społecznością LGBTQIAP+.

Weronika Plińska - doktor nauk humanistycznych, antropolożka kultury, kulturoznawczyni, adiunktka w Instytucie Sztuki i Designu na Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie.  Autorka książki Sprawczość sztuki (2021), reżyserka filmu dokumentalnego Alter ego (2023, wspólnie z Igorem Kaweckim). Publikowała w czasopismach takich jak m.in.: Widok. Teorie i praktyki kultury wizualnej, Kultura Współczesna, Visual Ethnography.

Krzysztof Marchlak - artysta wizualny, fotograf, doktor sztuki, adiunkt w Instytucie Malarstwa i Edukacji Artystycznej UP w Krakowie. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, fotografią, tworzy instalacje artystyczne. Jego twórcze poszukiwania oscylują wokół zagadnień związane z fizycznością ciała, tożsamości indywidualnej i zbiorowej oraz tematyką Gender. Jest autorem wielu wystaw i działań artystycznych dotyczących problematyki LGBTQ+. Od kilku lat realizuje projekty performatywnego, artystycznego portretowania osób LGBTQ+.

Michał Sosna - autor zdjęć filmowych, wykładowca ASP Kraków, AMA Film Academy. Jako artysta wizualny (@no_pic_no_chat) tworzy fotografie i filmy prezentowane na międzynarodowych festiwalach queerowych oraz post porno. Autor zinów - No Pic No Chat- Autonomia, Kobiety delikatne jak bomby. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, absolwent wydziału operatorskiego Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego.BILETY:
23 zł (normalny)
18 zł (ulgowy)
17 zł (senior)
15 zł (klubowy)


O FILMIE:

SŁOŃ | SŁOŃ
(Kamil Krawczycki) PL 2022, 93’

47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni: najlepszy film w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych


Bartek prowadzi małe gospodarstwo na Podhalu. Kiedy opuścił ich ojciec, matka się załamała, a on musiał zostać głową rodziny. W każdej wolnej chwili zajmuje się ukochanymi końmi. Pewnego dnia umiera ich sąsiad i jego syn Dawid przyjeżdża na pogrzeb. Bartek jest zafascynowany mężczyzną i jego beztroską. Pierwsza miłość zmusza go do podjęcia decyzji, czy jest gotowy, żeby sięgnąć po swoją wolność.


Film prezentowany z angielskimi napisami.


ZWIASTUN:

 

 

WSPÓŁORGANIZATORZY:

 

 

 

PATRON MEDIALNY:


Bookmark and Share

archiwum