kpb

Katedra - pokaz filmu i rozmowa o architekturze

KATEDRA (reż. Denis Dobrovoda)
pokaz filmu i rozmowa o architekturze
środa, 9 listopada 2022, godz. 18.30
Kino Pod Baranami

 


Od 60 lat, bez uprawnień, projektu i wykształcenia budowlanego, Justo Gallego Martínez wznosi monumentalną katedrę w hiszpańskim Mejorada del Campo. Historię i przyszłe losy tego niezwykłego przedsięwzięcia są tematem filmu Katedra Denisa Dobrovody, który 9 listopada o godzinie 18.30 zaprezentujemy przedpremierowo. Po seansie o filmie porozmawiają architekt Bartłomiej Kisielewski oraz krytyczka architektury Małgorzata Tomczak.


Justo Gallego Martínez 12 października 1961 rozpoczął budowę katedry na działce, którą odziedziczył po swoich rodzicach. Niedoszły mnich, który ze względu na chorobę musiał opuścić zakon przed złożeniem ostatecznych ślubów, spełnił tym samym złożoną przed laty obietnicę. Mężczyzna przysiągł, że jeśli wyzdrowieje, zbuduje sanktuarium ku czci Matki Boskiej. Nigdy nie istniały żadne projekty architektoniczne tej imponującej budowli, która lokalnie do dzisiaj nazywana jest “katedrą ze śmieci".


Niezwykłej historii Martíneza swój pełnometrażowy debiut poświęcił słowacki reżyser Denis Dobrovoda. Jego film Katedra, pełen archiwaliów i współczesnych materiałów, rejestruje proces powstawania gigantycznej budowli, a także zadaje pytanie: co się stanie z niedokończoną katedrą po śmierci jej budowniczego?


Denis Dobrovoda otrzymał na Krakowskim Festiwalu Filmowym Złoty Róg, czyli nagrodę dla najlepszego reżysera filmu dokumentalnego. Jury uzasadniło swój werdykt następująco: Żarliwa wiara pozwala prostemu człowiekowi czerpać niemal nieludzką energię, która oscyluje między geniuszem, wizją i obsesją. Film w wyszukany sposób łączy to, co duchowe z tym, co materialne i ukazuje jednocześnie potęgę wiary. Niczym świątynia zbudowana przez niedoszłego mnicha, film błyskotliwie przeplata materiały archiwalne, wywiady i amatorskie nagrania samego bohatera, układając je w fascynującą opowieść o współczesnym Łazarzu.

 

Po seansie o dokumencie porozmawiają architekt Bartłomiej Kisielewski oraz krytyczka architektury Małgorzata Tomczak. Eksperci odpowiedzą też na najbardziej nurtujące pytania, m.in. jak to możliwe, że w Hiszpanii bez zezwoleń, projektu i doświadczenia samozwańczego budowniczego powstała tytułowa świątynia.

 


BILETY:
25 zł
(normalny)
18 zł (ulgowy)
17 zł (klubowy/senior)

 

O GOŚCIACH: 

Małgorzata Tomczak – krytyczka architektury, redaktorka naczelna magazynu oraz serwisu internetowego Architektura & Biznes, poświęconego współczesnej architekturze, urbanistyce i designowi. Redaktorka książek o architekturze, jurorka konkursów architektonicznych, ekspertka zajmująca się rozwojem miasta i architekturą współczesną. Autorka licznych artykułów poświęconych krytyce architektonicznej. Obecnie prowadzi badania nad rozwojem współczesnego Krakowa.


Bartłomiej Kisielewski – architekt z ponad 25-letnim doświadczeniem zawodowym, interesujący się tematyką interakcji pomiędzy ludźmi, a przestrzenią miasta. Współautor i architekt prowadzący m.in. nowy budynek Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, za który został nominowany wraz z Pysall Ruge Architekten do europejskiej nagrody Miesa van der Rohe. W 2009 r. wraz ze wspólnikami założył biuro architektoniczne Horizone Studio w Krakowie.

 


O FILMIE:

KATEDRA | THE CATHEDRAL
(Denis Dobrovoda) SL 2022, 87’

62. Krakowski Festiwal Filmowy - wygrana: Złoty Róg - Najlepszy reżyser filmu dokumentalnego (Denis Dobrovoda)


Dla jednych idealista wiedziony żarliwą wiarą, dla innych szaleniec i człowiek grzeszący pychą - 60 lat temu Justo Gallego Martínez rozpoczął wznoszenie katedry w hiszpańskim Mejorada del Campo. Bez uprawnień, projektu i wykształcenia budowlanego. Własnymi środkami i niemal wyłącznie za pomocą własnych rąk. Wielu trudno zrozumieć to przedsięwzięcie – zwłaszcza w wielokulturowym i sekularyzującym się świecie.


Z udziałem archiwaliów i współczesnych obserwacji film rejestruje proces powstawania gigantycznej budowli.


ZWIASTUN:

 

 

PATRON MEDIALNY:


Bookmark and Share

archiwum