kpb

Amonit - pokaz przedpremierowy

Amonit (reż. Francis Lee)
pokaz przedpremierowy
6 marca 2021, godz. 18.15
Kino Pod Baranami

 

6 marca zapraszamy na przedpremierowy pokaz filmu Amonit Francisa Lee - rozgrywającej się w wiktoriańskiej Anglii historii o niespełnionych naukowych ambicjach i zakazanej miłości. W rolach głównych: Kate Winslet i Saoirse Ronan. 


Akcja filmu Amonit rozgrywa się w okolicach roku 1840, wśród surowych krajobrazów południowego wybrzeża Wielkiej Brytanii. To właśnie tam mieszka Mary (Kate Winslet) - pasjonatka paleontologii, niemogąca realizować się naukowo ze względu na swoją płeć i pochodzenie. Kobieta prowadzi mały sklepik z pamiątkami i opiekuje się matką, jednak jej codzienność całkowicie się zmienia, gdy podejmuje się opieki nad Charlotte (Saoirse Ronan) - podupadającą na zdrowiu psychicznym żoną znanego naukowca.
 

Amonit to drugi po Pięknym kraju film Francisa Lee - a zarazem kolejny, w którym podejmuje on temat zakazanej miłości, rodzącej się wśród surowych krajobrazów i osób o całkowicie odmiennych charakterach. W Amonicie wiele jest naturalizmu: ubłocona, kopiąca w ziemi i drążąca w skałach Mary w niczym nie przypomina dystyngowanych dam w eleganckich sukniach. Relacja z młodą Charlotte, podobnie jak wcześniej paleontologiczna pasja, jest wyzwaniem, rzuconym społeczeństwu i jego konwenansom. Namiętnością, wybuchającą nieoczekiwanie i z ogromną siłą.
 

Autorami muzyki do filmu są nominowani do Oscara i Złotych Globów za ścieżkę dźwiękową do Lion. Droga do domu (2016) - Dustin O’Halloran i Volker Bertelmann (aka Hauschka).
 

BILETY:
24 zł
(normalny)
17 zł (ulgowy)
16 zł (klubowy, senior)


O FILMIE:

AMONIT | AMMONITE
(Francis Lee) GB 2020, 120’


MFF w Cannes 2020: Oficjalna selekcja
Camerimage 2020: Złota Żaba (nominacja)

Mary (Kate Winslet) ma zadatki na wybitną paleontolożkę, a jej znaleziska trafiły nawet do Muzeum Brytyjskiego w Londynie. Jednak w wiktoriańskiej Anglii bycie kobietą-naukowcem nie jest mile widziane przez konserwatywne społeczeństwo. Mary mieszka z matką (Gemma Jones) w małej nadmorskiej miejscowości i zamiast zajmować się tym, co ją pasjonuje, prowadzi sklep dla spragnionych pamiątek turystów.

Życie Mary zmienia pojawienie się Charlotte (Saoirse Ronan) - pogrążonej w melancholii młodej żony arystokratycznego naukowca. Mężczyzna oddaje wybrankę pod opiekę Mary i wyrusza w świat, by chwalić się swoją naukową wiedzą. Pomiędzy początkowo obojętnymi kobietami, zaczynają rodzić się nowe emocje i uczucia.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum