kpb

Dojrzałe Kino: xABo: ksiądz Boniecki (przedpremierowo!)

środa, 15 lipca 2020, godz. 11.00

Wakacje trwają w najlepsze. Podobnie jak pokazy w ramach cyklu Dojrzałe Kino!  Wszystkich Dojrzałych Widzów spragnionych filmowych emocji, zapraszamy na kolejny seans, 15 lipca o godzinie 11.00, podczas którego na ekranie zagości film dokumentalny xABo: Ksiądz Boniecki, poświęcony postaci wieloletniego redaktora naczelnego Tygodnika Powszechnego.


Zrealizowany przez Aleksandrę Potoczek film dokumentalny xABo: Ksiądz Boniecki jest intymnym portretem człowieka w drodze. Dziennikarza, redaktora, filozofa i duchownego, który uciekając od uciążliwego zakazu medialnych wypowiedzi, przemierza tysiące kilometrów do różnych zakątków Polski. Spotyka się z ludźmi poszukującymi sensu, spragnionymi odpowiedzi na palące pytania i otwierającymi przed tytułowym bohaterem swoje emocjonalne bagaże. 

 


Gospodynią spotkania wokół filmu będzie red. Maria Malatyńska. Pokaz zostanie poprzedzony prelekcją, a po seansie odbędzie się dyskusja.


Wszystkie pokazy w ramach cyklu Dojrzałe Kino odbywają się z zachowaniem wszystkich środków bezpieczeństwa. Widzowie zajmują co drugie miejsce w sali kinowej (zachowując dzięki temu wymagany dystans) i są jedynymi gośćmi Kina Pod Baranami w środowe przedpołudnia. Ponadto witani są przez noszącą maseczki lub przyłbice obsługę, zachęcającą do korzystania z rozmieszczonych na terenie budynku punktów odkażania rąk.

 

BILETY dla seniorów: 16 zł

 

O FILMIE:

XABO: KSIĄDZ BONIECKI | XABO: KSIĄDZ BONIECKI
(Aleksandra Potoczek) PL 2020, 73’ (film dokumentalny)


fot. Grażyna Makara


Krakowski Festiwal Filmowy 2020: Nagroda im. Macieja Szumowskiego, udział w konkursie polskim


Każdy z nas nosi walizkę, która dotyczy spraw niespełnionych, niedokonanych, źle dokonanych – mówi bohater filmu xABo: Ksiądz Boniecki: filozof, redaktor, zakonnik, pielgrzym, duchowy przewodnik. A przede wszystkim człowiek w drodze, jak portretuje go w swoim kinowym, autorskim dokumencie Aleksandra Potoczek. Tramwajami, samolotami, pociągami, autobusami, samochodami tytułowy xABo (to skrócony autograf, którego bohater używa w korespondencji z przyjaciółmi) przemierza Polskę, a napotkane w podróży osoby otwierają przed nim swoje „walizki” wątpliwości, zaniechań, smutku; bagaże pełne fundamentalnych pytań, jakie stawia sobie każdy człowiek. W poszukiwaniu odpowiedzi na nie, ekipa przebyła wraz z bohaterem 50 tysięcy kilometrów i podczas trzech lat wspólnej wędrówki była świadkiem setek poruszających, osobistych spotkań.


W dużej mierze sfinansowany z publicznej zbiórki, xABo: Ksiądz Boniecki sam też jest odpowiedzią: na tęsknotę za przewodnikiem, niezawodnym i niestrudzonym towarzyszem drogi przez coraz bardziej wyboistą i niepewną rzeczywistość. Jego mądrość, niezależność i uczciwość są dziś potrzebne bardziej, niż kiedykolwiek. Choć jest solą w oku instytucji Kościoła, która zobowiązała go do milczenia (ma zakaz wypowiedzi w mediach - poza Tygodnikiem Powszechnym, gdzie stale ukazują się jego artykuły), ksiądz Boniecki pisze książki, jeździ na spotkania z czytelnikami, spotyka się z potrzebującymi. Wspiera swoim autorytetem, przynosi pocieszenie i daje nadzieję tym, którzy ją tracą. Z postawy bohatera, z jego stosunku do ludzi i świata, xABo: Ksiądz Boniecki wywodzi rodzaj dalekich od dogmatu przykazań, tworzy przewodnik po uczciwym, dobrym życiu, w którym, po pierwsze: należy wybaczać.


Nie jest jednak dokument Aleksandry Potoczek laurką dla księdza. Jego bohater sam też dzieli się z nami zawartością swojej „walizki”. Wspomina zaniechania („Zaniedbanie może być gorsze, niż czyn popełniony” - przekonuje), mówi o uczuciach, jakie budzi w nim jego własne przemijanie (ma dziś 85 lat), o bezradności wobec tragedii, o wątpliwościach związanych ze swoją sytuacją w Kościele (porównuje ją do kryzysu małżeńskiego). xABo: Ksiądz Boniecki jest portretem filozofa, pielgrzyma-outsidera, który całe życie wędruje własną drogą. Człowieka, który łaknie kontaktu z innymi, ale kamera portretuje go także w chwilach samotności i zmęczenia wspaniałą, ale wyczerpującą podróżą, z walizką pełną naszych pytań o drogę.


ZWIASTUN:

 

Zrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

    

     

PARTNERZY:

            

       

 
       

   

Bookmark and Share

archiwum