kpb

Na bank się uda - pokaz specjalny i spotkanie z twórcami muzyki do filmu (MOS)

NA BANK SIĘ UDA (reż. Szymon Jakubowski)
- pokaz specjalny i spotkanie z twórcami muzyki do filmu

poniedziałek, 19 sierpnia 2019, godz. 20.00
Małopolski Ogród Sztuki


fot. Natalia Szuldrzynska


19 sierpnia zapraszamy na wyjątkowy pokaz rozgrywającej się w Krakowie komedii kryminalnej Na bank się uda. Na ekranie Marian Dziędziel, Adam Ferency, Lech Dybik i Maciej Stuhr. Po seansie odbędzie się spotkanie z twórcami muzyki do filmu: Michałem i Mateuszem Sarapatą, doskonale znanym widzom Festiwalu Filmu Niemego.
 

Takiego heist movie w Polsce jeszcze nie było! Na bank się uda to brawurowa komedia kryminalna o trzech dojrzałych mieszkańcach krakowskiego Podgórza, którzy w obliczu licznych życiowych problemów decydują się napaść na bank. Zawrotne tempo, wyraziste postaci, dowcipne dialogi oraz przewrotny plan samego napadu sprawiają, że historia Eryka, Tolka i “Chudego” trafi w gusta niejednego fana klasycznych historii o włamywaczach. Na bank się uda to jednak nie tylko film o znakomicie zaplanowanym napadzie - to także opowieść o spełnianiu marzeń niezależnie od wieku, walce ze stereotypami i pragnieniu pełni życia, które wcale nie znika wraz z upływającymi latami.


Jak przyznaje reżyser filmu, Szymon Jakubowski, fabuła Na bank się uda została zainspirowana prawdziwym zdarzeniem zza naszej zachodniej granicy: Usłyszałem parę lat temu historię, która wydarzyła się rzeczywiście: trzech dziadków napadło na bank gdzieś w Niemczech. Kiedy ich złapano i zapytano, dlaczego to zrobili, odpowiedź była jedna: chcieli poczuć, że żyją. W głównych rolach w filmie wystąpili: Marian Dziędziel (Moje córki krowy, Pod Mocnym Aniołem, Wesele), Adam Ferency (Jasminum, 1920 Bitwa Warszawska) i Lech Dybik (Wołyń, Ziarno prawdy), a ich poczynania z zainteresowaniem obserwuje Maciej Stuhr (Planeta Singli, serial Belfer) - filmowy prokurator. Na dalszym planie pojawiają się także: Józef Pawłowski, Paulina Gałązka, Małgorzata Buczkowska, Bronisław Cieślak i Marian Opania.


Pokazowi Na bank się uda towarzyszyć będzie spotkanie z twórcami muzyki do filmu - doskonale znanymi widowni Kina Pod Baranami Michałem Sarapatą i Mateuszem Sarapatą z zespołu SALK, których koncerty wielokrotnie towarzyszyły pokazom w ramach Festiwalu Filmu Niemego.


Sarapata Sound Workers czyli bracia Michał i Mateusz Sarapata to krakowski duet zajmujący się produkcją muzyczną (m.in. płyty Olgi Polikowskiej i Żanety Łabudzkiej), tworzeniem muzyki ilustracyjnej dla teatru i kina (m.in. utwory do krótkich metraży Sylwii Rosak, współpraca z Teatrem Witkacego w Zakopanem, Teatrem Ludowym w Krakowie) oraz działalnością koncertową. Michał na co dzień występuje m.in. z Arkiem Kłusowskim, Jakubem Żyteckim oraz Janem Serce, a Mateusz z Pauliną Przybysz oraz grupą Wataha Drums. Bracia Sarapata występowali na takich festiwalach jak Open’er Festival, Off Festival, Męskie Granie, Soundrive, Spring Break. Wspólnie z wokalistką, Marcelą Rybską i poetą Kamilem Kwidzińskim, tworzyli zespół SALK, który w ramach Festiwalu Filmu Niemego wykonywał na żywo muzykę do filmów Podróż na Księżyc i Upadek domu Usherów oraz wielokrotnie prowadzili warsztaty dla dzieci z udźwiękowienia filmów niemych.


Pokaz odbędzie się w programowanej przez Kino Pod Baranami sali kinowej Małopolskiego Ogrodu Sztuki (ul. Rajska 12).

 

 

BILETY: 13,90 zł

* Bilety do nabycia w kasie w MOS (przed wejściem do sali kinowej), w kasach Kina Pod Baranami, oraz online.

 

O FILMIE:

NA BANK SIĘ UDA | NA BANK SIĘ UDA
(Szymon Jakubowski) PL 2019, 105’

Trójka przyjaciół mieszkających na krakowskim Podgórzu postanawia wziąć resztki życia, jakie im zostały, w swoje ręce. Eryk (Marian Dziędziel) jest hazardzistą z długami, które utrudniają mu życie. Tolek (Adam Ferency) niedawno owdowiał. Jest ochroniarzem w banku i stracił mieszkanie. „Chudy” (Lech Dyblik) ma chore serce i miesiąc życia przed sobą, jeśli nie podda się operacji. Chcąc przetrwać kolejny dzień, podejmują desperacką decyzję – napad na bank!
Doskonale przygotowani, uzbrojeni po zęby i w maskach na twarzy, pod okiem kamer monitoringu wchodzą do banku i włamują się do podziemnego sejfu. Kiedy policja przyjeżdża na miejsce, ze zdziwieniem stwierdza, że nic nie zginęło. Ale czy na pewno? I tak splatają się losy trzech staruszków, młodego hakera i policyjnego informatyka. Jest i piękna dziewczyna. Pozostaje tylko pytanie, co czeka ich na końcu tej przygody - nagroda czy więzienna cela?
 
Film prezentowany z angielskimi napisami.


ZWIASTUN:

 

WSPÓŁORGANIZATOR PROJEKCJI:

Bookmark and Share

archiwum