kpb

Laureat 18. MFF Nowe Horyzonty: Siedzący słoń - pokaz specjalny

Laureat 18. MFF Nowe Horyzonty
Siedzący słoń (reż. Hu Bo)
- pokaz specjalny
11 czerwca 2019, g. 19.00
Kino Pod Baranami

 


11 czerwca zapraszamy na jedyny w Krakowie pokaz niezwykłego filmu Siedzący słoń - pierwszego i ostatniego dzieła chińskiego reżysera Hu Bo, uhonorowanego Nagrodą Publiczności na 18. MFF Nowe Horyzonty.


Monumentalny, trwający niemal cztery godziny Siedzący słoń to dojmująco smutny portret współczesnych Chin i jego mieszkańców. Rozbita na cztery wątki fabuła, przepełniona melancholią i defetyzmem, prezentuje losy ludzi wyrzuconych poza margines społeczeństwa, których jednym sposobem na przetrwanie jest obojętność. Skrajną apatię wykazuje również tytułowy słoń, który, jak głosi miejska legenda, od lat siedzi nieruchomo w mieście Manzhouli na północy Chin i ignoruje świat.
 

Nad filmem Siedzący słoń unosi się widmo tragicznej, samobójczej śmierci jego autora, 29-letniego reżysera Hu Bo. Młody twórca nie doczekał uroczystej premiery dzieła na festiwalu w Berlinie i odebrał sobie życie na kilka miesięcy przed pokazaniem filmu publiczności. Jak przyznaje jego nauczyciel i mentor, słynny węgierski mistrz slow cinema Béla Tarr, Hu Bo stale się spieszył, jakby wiedział, że zostało mu niewiele czasu. Jego fabularny debiut to niezwykłe dzieło człowieka z wielką wizją świata.


Film zostanie wyświetlony w wersji oryginalnej z polskimi i angielskimi napisami.


BILETY: 20 zł


O FILMIE:

SIEDZĄCY SŁOŃ | DA XIANG XI DI ER ZUO
reż. Hu Bo, Chiny 2018, 230’

18. MFF Nowe Horyzonty: Nagroda Publiczności
MFF w Berlinie 2018: Nagroda FIPRESCI, Nagroda za najlepszy debiut
MFF w Hongkongu 2018: Nagroda Publiczności

Siedzący słoń jest perfekcyjnym połączeniem kina protestu i klimatu rodem z filmów noir. W Siedzącym słoniu obserwujemy zrealizowaną z rozmachem panoramę międzyludzkich relacji, na których piętno odciska moralna korupcja. Impulsem wszystkich zdarzeń jest tu szkolny incydent, skutkujący serią tragicznych wydarzeń. Rozkręcająca się spirala przemocy pochłania kolejnych bohaterów, którzy zaczynają fantazjować o ucieczce z miasta. Ich pragnienie ucieleśnia mityczny siedzący słoń z miasta Manzhouli – nieporuszony, obojętny niczym Budda. Siedzący słoń to nie tylko niezwykle pesymistyczna diagnoza współczesnych Chin, lecz także jeden z najbardziej poruszających obrazów straconej młodości.
Małgorzata Sadowska, Opis festiwalowy MFF Nowe Horyzonty

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum