kpb

Letnie Tanie Kinobranie 2018: tydzień 6

12. LETNIE TANIE KINOBRANIE
- wakacyjny festiwal filmowy
w Kinie Pod Baranami

29 czerwca - 30 sierpnia 2018


TYDZIEŃ 6 (3 - 9 sierpnia): CZAS SPEŁNIENIA


// KINOBRANIE - 12. Summer Film Festival at Kino Pod Baranami
June 29 - August 30, 2018

 

 

Na karuzeli życia przychodzi czas, w którym spełniają się marzenia i zaczynasz wierzyć, że niebo istnieje naprawdę. Wychodzisz z wieży i zaczyna się jasny dzień.

 

W ramach szóstego tygodnia Letniego Taniego Kinobrania nadchodzi wreszcie Czas spełnienia. Od 3 sierpnia na ekranie m.in.: Nick Cave, Olga Bołądź, Kate Winslet, Jakub Gierszał, Daniel Day Lewis, Adam Driver, Luke Evans, Timothée Chalamet, Armie Hammer, Elizabeth Moss.

Dla uczestników kolejnego tygodnia wakacyjnego festiwalu przygotowaliśmy najciekawsze filmowe opowieści o jednej z najbardziej uniwersalnych, a zarazem trudnych do zrealizowania ludzkich potrzeb - mówi szefowa Kina Pod Baranami, Marynia Gierat. Choć wszyscy bohaterowie poszukują spełnienia, drogi do jego osiągnięcia diametralnie się różnią, a dotarcie do celu nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty.

 

Niektórzy szukają satysfakcji w spełnianiu własnych ambicji i podążaniu za marzeniami, jak młody perkusista w filmie Whiplash - nagrodzonym na festiwalu Sundance w 2014 roku błyskotliwym debiucie twórcy La La Land, Damiena Chazelle. W roli głównej wystąpił Miles Teller (Cudowne tu i teraz) jako niezwykle utalentowany uczeń prestiżowego konserwatorium muzycznego, który chce rozpocząć karierę muzyka jazzowego pod batutą genialnego, ale niezwykle wymagającego nauczyciela. U jego boku nagrodzony Oscarem, Złotym Globem i nagrodą BAFTA J. K. Simmons (Juno).

W prezentowanym w tym tygodniu filmie Najlepszy, reżyser Łukasz Palkowski (Bogowie) sięgnął po prawdziwą historię wybitnego sportowca Jerzego Górskiego, który ustanowił rekord świata w triathlonie. W głównego bohatera wcielił się Jakub Gierszał (Pomiędzy słowami), któremu towarzyszą m.in. Janusz Gajos, Magdalena Cielecka, Arkadiusz Jakubik, Tomasz Kot, Artur Żmijewski i Mateusz Kościukiewicz (Twarz). W ubiegłym roku Najlepszy zdobył Nagrodę Publiczności w Gdyni oraz został okrzyknięty najlepszym filmem Konkursu Kina Młodzieżowego festiwalu Cottbus.

 

O zmysłowym spełnieniu opowiada zeszłoroczny laureat Nagrody Jury Ekumenicznego festiwalu w Cannes, film Blask autorstwa Naomi Kawase (Kwiat wiśni i czerwona fasola). To subtelna historia miłosna rozgrywająca się pomiędzy audiodeskryptorką tworzącą opisy do filmów na potrzeby niewidomych i słabowidzących oraz stopniowo tracącym wzrok słynnym fotografem. O błogości jaką daje poczucie bycia kochaną marzy również bohaterka najnowszej produkcji Woody’ego Allena, Na karuzeli życia. W malowniczych plenerach mieszczącego się na Coney Island parku rozrywki rozgrywa się opowieść o pasji, namiętności i zdradzie. W rolach głównych Kate Winslet, James Belushi (Niesforna Zuzia), Juno Temple (Rogi, serial Vinyl) i Justin Timberlake. Reżyser Bodo Kox, twórca Dziewczyny z szafy, w prezentowanym podczas Kinobrania najnowszym filmie zdecydował się na zrealizowaną w konwencji science-fiction historię miłości, która pokonuje granice czasoprzestrzeni. Człowiek z magicznym pudełkiem to opowieść o cierpiącym na zaniki pamięci mężczyźnie zakochanym w koleżance z pracy, któremu nieoczekiwanie staje na drodze stare radio nadające audycje z lat 50. ubiegłego wieku. Szczęście wydaje się być w zasięgu ręki dla młodej pracownicy budapesztańskiej rzeźni w filmie Dusza i ciało, jeśli tylko odważy się po nie sięgnąć. To rozgrywająca się na granicy jawy i snu oryginalna historia miłosna, która urzeka subtelnością, humorem i niezwykłym podejściem do tematu alienacji. Pierwszy od 18 lat film pełnometrażowy cenionej węgierskiej reżyserki Ildikó Enyedi okazał się sensacją zeszłorocznego Berlinale, gdzie zdobył Złotego Niedźwiedzia oraz Nagrodę Jury Ekumenicznego. Dusza i ciało otrzymała również nominację do Oscara, a występującą w głównej roli Alexandrę Borbély uhonorowano Europejską Nagrodą Filmową.

 

Marzenia mają swoją cenę, o czym boleśnie przekonują się kolejni petenci tajemniczego mężczyzny, który w filmie The Place spełnia życzenia przy restauracyjnym stoliku. Ten psychologiczny thriller autorstwa Paolo Genovese (Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie) to precyzyjnie skonstruowana opowieść o ludziach, którzy muszą zdecydować ile warte jest ich szczęście i w zamian za pomoc w realizacji marzeń wykonać przydzielone im zadanie.
Koszty swoich wyborów ponoszą również bohaterowie zrealizowanego w formie retrospekcji biograficznego dramatu Profesor Marston i Wonder Women. To historia Williama Moultona Marstona, twórcy komiksowej postaci Wonder Woman a zarazem amerykańskiego psychologa żyjącego w utrzymywanym w sekrecie poliamorycznym związku. Na ekranie Luke Evans (Dziewczyna z pociągu), Rebecca Hall (Vicky Cristina Barcelona) oraz Bella Heathcote (Mroczne cienie).  

 

Niezależnie od wybranych metod, osiągnięcie życiowego sukcesu nie musi wiązać się ze spełnieniem. Materialny dobrobyt czy wysoka pozycja społeczna nie zapobiegają poczuciu niedosytu, który zaspokoić mogą jedynie bliskie relacje z innymi ludźmi. Na ekranie Kina Pod Baranami pojawi się Nić widmo Paula Thomasa Andersona (Aż poleje się krew) z udziałem znakomitego Daniela Day-Lewisa (Lincoln), dla którego ma to być ostatnia rola w karierze. Aktor wcielił się w słynnego krawca, szyjącego stroje dla najwyższych sfer brytyjskiej socjety. Choć w jego suknie ubierają się gwiazdy filmowe i członkinie rodziny królewskiej, dopiero pojawienie się młodej, pięknej kelnerki burzy jego uporządkowane życie, sprawiając, że ogarnia go prawdziwe artystyczne szaleństwo.

Towarzyszące kreatywnej energii poczucie wolności może pozostawać w sprzeczności z tym, co powszechnie uznawane jest za wartościowe. Prawdziwe zderzenie społecznych konwenansów z niepoprawną politycznie, niepohamowaną, czy wręcz zwierzęcą energią uchwycił Ruben Östlund (Turysta) w filmie The Square. To opowieść o dyrektorze prestiżowego muzeum sztuki nowoczesnej, którego starannie pielęgnowany wizerunek może runąć podczas przygotowań do premiery nowej instalacji. Ta fantastyczna czarna komedia z Elisabeth Moss (serial Opowieść podręcznej), Dominikiem Westem (Dumni i wściekli) i najlepszym europejskim aktorem 2017 roku Claesem Bangiem wzbudziła zachwyt widzów i krytyków na całym świecie zdobywając Złotą Palmę podczas ubiegłorocznej edycji festiwalu w Cannes, nominację do Złotego Globu oraz sześć Europejskich Nagród Filmowych.

 

Spełnienia w sztuce szukał najsłynniejszy holenderski malarz Vincent van Gogh, którego burzliwe życie próbowali uchwycić autorzy nominowanego do Oscara i Złotego Globu animowanego filmu Twój Vincent. To pierwsza pełnometrażowa animacja malarska nakręcona jako standardowy film aktorski, której 65000 klatek zostało ręcznie przemalowanych przez artystów z całego świata. Współautorem scenariusza do filmu jest prozaik i tłumacz Jacek Dehnel, zdjęcia współtworzył Łukasz Żal (Ida), natomiast autorem muzyki jest Clint Mansell (Czarny łabędź). W filmie wystąpili m.in. debiutujący na wielkim ekranie Robert Gulaczyk w roli van Gogha oraz Saoirse Ronan (Lady Bird), Aidan Turner (Hobbit: Niezwykła podróż) i Douglas Booth (Klub dla wybrańców). O tym, co to znaczy być człowiekiem spełnionym, uczestnicy Kinobrania przekonają się podczas pokazów dokumentalnego filmu 20 000 dni na Ziemi. To nagrodzona na festiwalu Sundance w 2014 roku opowieść o jednym dniu z życia muzyka (Nick Cave), od dźwięku budzika do nocnego spaceru wzdłuż plaży po koncercie. Materiały ze studiów nagraniowych, prywatnych rozmów z bliskimi oraz wywiady z jego współpracownikami w połączeniu z narracją napisaną i czytaną przez samego Cave'a zamieniają się w fascynujący portret artysty, który pyta widzów jak wiele dni ze swojego życia naprawdę przeżyli.

 

Bywa, że poczucie spełnienia trwa tylko chwilę, wystarczy jedno upojne lato wśród krajobrazów północnych Włoch, aby poczuć słodki smak pierwszej miłości. Tak dzieje się w obsypanym nagrodami filmie Tamte dni, tamte noce Luki Guadagnino na podstawie nagrodzonego Oscarem scenariusza Jamesa Ivory'ego. Autor takich filmów jak Nienasyceni i Jestem miłością stworzył zmysłową, nostalgiczną opowieść o relacji pomiędzy błyskotliwym 17-latkiem i młodym stypendystą, pracującym z ojcem chłopaka nad doktoratem, w malowniczo położonej starej willi. Na ekranie nominowany do nagrody Akademii Timothée Chalamet (Lady Bird) i zdobywca nominacji do Złotego Globu Armie Hammer (Kryptonim U.N.C.L.E.). Satysfakcję z drobnych przyjemności próbuje uchwycić tytułowy bohater Patersona autorstwa Jima Jarmuscha. Adam Driver (Gwiezdne Wojny: Przebudzenie mocy) wcielił się w filmie w kierowcę miejskiego autobusu, który czerpiąc inspirację z obserwacji codziennego życia pasażerów i swoich bliskich, wlewa całą swoją duszę w pisanie wierszy. Twórca Broken Flowers oraz Kawy i papierosów wysnuł pełną humoru opowieść o tym, że życie jest poezją i każdy może odnaleźć szczęście na swój sposób.

 

Wielu ludzi marzy o wiecznym, nieustającym szczęściu, które wydaje się być możliwe tylko w niebie. Randall Wallace, reżyser wyświetlanego w ramach festiwalu filmu Niebo istnieje... naprawdę, podjął się adaptacji opartego na prawdziwej historii światowego bestsellera, opowiadającego o tym, co dzieje się na granicy życia i śmierci. Osią fabuły jest historia małego chłopca, który po przebyciu poważnej operacji opowiada o wizycie w zaświatach, przekonując bliskich, że spotkał tam ludzi, których nigdy wcześniej nie widział. W rolach głównych krakowscy widzowie zobaczą Grega Kinneara (Mała Miss) i Kelly Reilly (Sherlock Holmes).

 

Gdzieś w poprzek narracji o poszukiwaniu sensu ustawił się Norman Leto w filmie Photon. Głosem Andrzeja Chyry reżyser daje widzom możliwość spojrzenia z dystansu na to, w co wierzą. Sięgając po najnowsze naukowe osiągnięcia, umieszcza człowieka w złożonej opowieści o początkach wszechświata i jego potencjalnej przyszłości, a jego odpowiedzi na najbardziej nurtujące ludzkość pytania są tyleż proste, co trudne do przyjęcia. Co ważne jednak, spoglądając na nasz gatunek z szerszej perspektywy, odziera go z przekonań o własnej wyjątkowości, a tym samym daje człowiekowi wolność bycia tym, kim jest. 

 

Materialny świat ujęty w sztywne ramy dającej się poznać rzeczywistości nie zaspokaja potrzeb jednej z bohaterek najlepszego reżyserskiego debiutu ubiegłorocznego festiwalu w Gdyni, psychologicznym thrillerze Wieża. Jasny dzień. autorstwa Jagody Szelc. To zrealizowana w zachwycających plenerach Kotliny Kłodzkiej hipnotyzująca opowieść o spotkaniu dwóch sióstr, z których jedna żyje blisko sfer metafizycznych. Obraz został zakwalifikowany do prestiżowej sekcji Forum 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, a Jagodę Szelc uhonorowano Paszportem POLITYKI. 

 

Letnie Tanie Kinobranie potrwa do 30 sierpnia. Przez cały czas trwania festiwalu trwa akcja Zbieraj KINO, w ramach której po siedmiu obejrzanych filmach bilet na ósmy otrzymuje się gratis.

 

Bilet na każdy film 8 złotych

z wyjątkiem
DZIESIĘCIU STRZAŁÓW W DZIESIĄTKĘ
10 filmowych hitów po 10 złotych
- filmy oznaczone ikonką

Filmy w oryginalnych wersjach językowych z polskimi napisami.
Wybrane polskie i zagraniczne filmy również z angielskimi napisami.
- filmy oznaczone ikonką

 

Bilety dostępne w kasach Kina oraz online.
Na pokazy LTK nie przyjmujemy rezerwacji.

 

PROGRAM: 


TYDZIEŃ 6 (3 - 9 sierpnia):
CZAS SPEŁNIENIA

 

20 000 DNI NA ZIEMI | 20,000 DAYS ON EARTH
(Jane Pollard, Iain Forsyth) GB, 97' EN

niedziela, 5 sierpnia, godz. 14.00 // Sunday, August 5, 2 p.m.
poniedziałek, 6 sierpnia, godz. 20.30 // Monday, August 6, 8.30 p.m.
środa, 8 sierpnia, godz. 16.05 // Wednesday, August 8, 4.05 p.m.

 

BLASK | HIKARI
(Naomi Kawase) JP/FR 2017, 101'
JP

poniedziałek, 6 sierpnia, godz. 15.00 // Monday, August 6, 3 p.m.
wtorek, 7 sierpnia, godz. 21.00 // Tuesday, August 7, 9 p.m.
czwartek, 9 sierpnia, godz. 16.00 // Thursday, August 9, 4 p.m.

 

 CZŁOWIEK Z MAGICZNYM PUDEŁKIEM | THE MAN WITH THE MAGIC BOX
 (Bodo Kox) PL 2017, 106' PL (with English subtitles)

piątek, 3 sierpnia, godz. 15.00 // Friday, August 3, 3 p.m.
sobota, 4 sierpnia, godz. 17.00 // Saturday, August 4, 5 p.m.
środa, 8 sierpnia, godz. 21.15 // Wednesday, August 8, 9.15 p.m.

 

DUSZA I CIAŁO | TESTRŐL ÉS LÉLEKRŐL
(Ildikó Enyedi) HU 2017, 116' HU

piątek, 3 sierpnia, godz. 16.55 // Friday, August 3, 4.55 p.m.
wtorek, 7 sierpnia, godz. 21.15 // Tuesday, August 7, 9.15 p.m.
środa, 8 sierpnia, godz. 16.45 // Wednesday, August 8, 4.45 p.m.

 

NA KARUZELI ŻYCIA | WONDER WHEEL
(Woody Allen) US 2017, 102' EN

sobota, 4 sierpnia, godz. 14.00 // Saturday, August 4, 2 p.m.
wtorek, 7 sierpnia, godz. 17.00 // Tuesday, August 7, 5 p.m.
środa, 8 sierpnia, godz. 20.15 // Wednesday, August 8, 8.15 p.m.
czwartek, 9 sierpnia, godz. 15.00 // Thursday, August 9, 3 p.m.

 

 NAJLEPSZY | THE FASTEST
 (Łukasz Palkowski) PL 2017, 110' PL (with English subtitles)

sobota, 4 sierpnia, godz. 20.30 // Saturday, August 4, 8.30 p.m.
niedziela, 5 sierpnia, godz. 15.00 // Sunday, August 5, 3 p.m.
środa, 8 sierpnia, godz. 18.00 // Wednesday, August 8, 6 p.m.

 

NIĆ WIDMO | PHANTOM THREAD
(Paul Thomas Anderson) US 2017, 131' EN

niedziela, 5 sierpnia, godz. 21.15 // Sunday, August 5, 9.15 p.m.
poniedziałek, 6 sierpnia, godz. 14.00 // Monday, August 6, 2 p.m.
wtorek, 7 sierpnia, godz. 18.30 // Tuesday, August 7, 6.30 p.m.
środa, 8 sierpnia, godz. 22.15 // Wednesday, August 8, 10.15 p.m.

 

NIEBO ISTNIEJE... NAPRAWDĘ | HEAVEN IS FOR REAL
(Randall Wallace) US 2014, 110'
EN

piątek, 3 sierpnia, godz. 14.00 // Friday, August 3, 2 p.m.
sobota, 4 sierpnia, godz. 16.00 // Saturday, August 4, 4 p.m.
niedziela, 5 sierpnia, godz. 17.00 // Sunday, August 5, 5 p.m.
poniedziałek, 6 sierpnia, godz. 21.15 // Monday, August 6, 9.15 p.m.

 

PATERSON | PATERSON
(Jim Jarmusch) FR/DE/US 2016, 118' EN/IT


fot. Mary Cybulski

piątek, 3 sierpnia, godz. 21.15 // Friday, August 3, 9.15 p.m.
sobota, 4 sierpnia, godz. 22.45 // Saturday, August 4, 10.45 p.m.
czwartek, 9 sierpnia, godz. 16.55 // Thursday, August 9, 4.55 p.m.

 

 PHOTON | PHOTON
 (Norman Leto) PL 2017, 107' PL (with English subtitles)

piątek, 3 sierpnia, godz. 23.15 // Friday, August 3, 11.15 p.m.
wtorek, 7 sierpnia, godz. 16.30 // Tuesday, August 7, 4.30 p.m.
czwartek, 9 sierpnia, godz. 14.00 // Thursday, August 9, 2 p.m.

 

PROFESOR MARSTON I WONDER WOMEN
| PROFESSOR MARSTON & THE WONDER WOMEN
(Angela Robinson) US 2017, 108' EN

sobota, 4 sierpnia, godz. 23.15 // Saturday, August 4, 11.15 p.m.
niedziela, 5 sierpnia, godz. 18.15 // Sunday, August 5, 6.15 p.m.
poniedziałek, 6 sierpnia, godz. 16.30 // Monday, August 6, 4.30 p.m.

 

TAMTE DNI, TAMTE NOCE | CALL ME BY YOUR NAME
(Luca Guadagnino) IT/FR/BR/US 2017, 132' EN/IT/FR/DE

piątek, 3 sierpnia, godz. 20.00 // Friday, August 3, 8 p.m.
sobota, 4 sierpnia, godz. 18.00 // Saturday, August 4, 6 p.m.
niedziela, 5 sierpnia, godz. 15.45 // Sunday, August 5, 3.45 p.m.
poniedziałek, 6 sierpnia, godz. 22.15 // Monday, August 6, 10.15 p.m.
wtorek, 7 sierpnia, godz. 14.00 // Tuesday, August 7, 2 p.m.

 

THE PLACE | THE PLACE
(Paolo Genovese), IT 2017, 105' IT

piątek, 3 sierpnia, godz. 16.00 // Friday, August 3, 4 p.m.
wtorek, 7 sierpnia, godz. 15.00 // Tuesday, August 7, 3 p.m.
czwartek, 9 sierpnia, godz. 22.15 // Thursday, August 9, 10.15 p.m.

 

 THE SQUARE | THE SQUARE
 (Ruben Östlund) SE/DE/FR/DK 2017, 146' EN/SE/DK ( with English subtitles)

piątek, 3 sierpnia, godz. 22.30 // Friday, August 3, 10.30 p.m.
środa, 8 sierpnia, godz. 13.30 // Wednesday, August 8, 1.30 p.m.
czwartek, 9 sierpnia, godz. 17.55 // Thursday, August 9, 5.55 p.m.

 

TWÓJ VINCENT | LOVING VINCENT
(Dorota Kobiela, Hugh Welchman) PL/GB 2017, 95' EN

piątek, 3 sierpnia, godz. 18.00 // Friday, August 3, 6 p.m.
poniedziałek, 6 sierpnia, godz. 17.00 // Monday, August 6, 5 p.m.
środa, 8 sierpnia, godz. 15.00 // Wednesday, August 8, 3 p.m.

czwartek, 9 sierpnia, godz. 20.30 // Thursday, August 9, 8.30 p.m.

 

WHIPLASH | WHIPLASH
(Damien Chazelle) US 2014, 106' EN

sobota, 4 sierpnia, godz. 21.15 // Saturday, August 4, 9.15 p.m.
niedziela, 5 sierpnia, godz. 22.15 // Sunday, August 5, 10.15 p.m.
poniedziałek, 6 sierpnia, godz. 18.30 // Monday, August 6, 6.30 p.m.

 

 WIEŻA. JASNY DZIEŃ. | TOWER. A BRIGHT DAY.
 (Jagoda Szelc) PL 2017, 111' PL ( with English subtitles)

sobota, 4 sierpnia, godz. 15.00 // Saturday, August 4, 3 p.m.
niedziela, 5 sierpnia, godz. 20.15 // Sunday, August 5, 8.15 p.m.
czwartek, 9 sierpnia, godz. 21.15 // Thursday, August 9, 9.15 p.m.

 

 

 

PARTNERZY:

        
  
                         

 

PATRONI:

      

            

 

       

Bookmark and Share

archiwum