kpb

Francuskie Rendez-Vous: Grand Central


FRANCUSKIE RENDEZ-VOUS
- pokazy filmów pod patronatem Instytutu Francuskiego w Krakowie
GRAND CENTRAL
(reż. Rebecca Zlotowski)
środa, 27 maja 2015, godz. 19.00Zapraszamy na czwartą odsłonę cyklu filmowego, przygotowanego we współpracy z Instytutem Francuskim w Krakowie.

Tym razem miłośnicy kinematografii francuskiej będą mieli okazję przyjrzeć się historii romansu rozgrywającego się w bodaj najmniej romantycznym miejscu na Ziemi - elektrowni atomowej. W rolach głównych występują wschodzące gwiazdy kina francuskiego - hipnotyzująca Lea Seydoux oraz Tahar Rahim, laureat Cezara za kreację w filmie Prorok.

Grand Central miał premierę na festiwalu w Cannes w sekcji Un Certain Regard w roku 2013.

Film zostanie pokazany w oryginalnej, francuskiej wersji językowej z polskimi napisami.


O FILMIE:

GRAND CENTRAL
| GRAND CENTRAL
reż. Rebecca Zlotowski, Francja/Austria 2013, 94'

Gary i Karole poznają się na firmowej imprezie. On - młody robotnik pracujący w elektrowni atomowej. Ona - typ femme fatale, piękna, uwodzicielska i tajemnicza. Jest tylko jeden problem. Karole to narzeczona starszego kolegi z pracy...

Romans, ryzyko, rywalizacja. Akcja Grand Central rozgrywa się na terenie elektrowni atomowej. To nietypowe tło ciekawie podkreśla niepokojącą atmosferę filmu. Złotowski zderza kliniczne wnętrza zakładu z łagodną zielenią leśnego obozu. Zakazana miłość i wysokie dawki promieniowania mieszają się w rytmie pulsujących dźwięków jazzowego soundtracku.

Grand Central to nie tylko romans, ale również film o rozbudowanym wątku społecznym. Wpisuje się w dyskusję na temat nuklearnych źródeł energii oraz ich wpływu na człowieka. W świecie przedstawionym, charakteryzującym się niestabilnością wynikającą z działania elektrowni, jedynym sposobem na oswojenie ryzyka jest pozbawiony sentymentu system alarmowy. Kwestia jest taka, blog filmowy

Wciągający, znakomicie zagrany robotniczy melodramat. Scott Foundas, Variety


O TWÓRCACH:

Tahar Rahim
- francuski aktor algierskiego pochodzenia, nagrodzony Cezarem za rolę w głośnym filmie Prorok (2009). Rahim wystapił także w Przeszłości (2013) Asghara Farhadiego oraz w najnowszym filmie Fatiha Akina, Rana (The Cut).

Lea Seydoux - francuska aktorka, wystąpiła w nagrodzonym Złotą Palmą w Cannes Życiu Adeli – Rozdział 1 i 2 (2013). Za swoją kreację otrzymała między innymi nominację do nagrody BAFTA w kategorii Największa aktorska nadzieja kina ('Rising Star'). Od 22 maja możemy ją podziwiać w tytułowej roli w filmie Dziennik panny służącej - adaptacji powieści Octave'a Mirbeau, odważnym zapisie doświadczeń młodej pokojówki, w którym seksualne perwersje splatają się z wyuzdaniem ocierającym się o patologię i sadyzm.

Rebecca Zlotowski - francuska scenarzystka i reżyserka. Urodziła się w 1980 roku w Paryżu. Zanim została przyjęta w 2003 do szkoły filmowej FEMIS na wydział scenariopisarstwa, studiowała literaturę i język francuski. Jej pierwszy film Belle epine miał premierę na festiwalu w Cannes w 2010 roku w sekcji Semaine de la critique i otrzymał nagrodę Prix Louis-Delluc dla najlepszego debiutu.


BILETY:
14 zł
11 zł
(dla posiadaczy karty Instytutu Francuskiego)


FRANCUSKIE RENDEZ-VOUS, czyli pokazy filmów pod patronatem Instytutu Francuskiego w Krakowie, to inicjatywa, której celem jest prezentowanie najciekawszych filmów kinematografii francuskiej - zarówno najnowszych produkcji, jak i klasyki filmowej.
Pokazy odbywają się raz w miesiącu, w środowe wieczory. Wszystkie filmy są wyświetlane w oryginalnej francuskiej wersji językowej, z polskimi napisami. Organizatorzy zapraszają amatorów kina francuskiego, widzów francuskojęzycznych, a także adeptów języka Moliera. Bilety dla posiadaczy karty Instytutu Francuskiego - tylko 11 zł!
ZWIASTUN:
MEDIA:
Instytut Francuski
Facebook
Bookmark and Share

archiwum